"Když to není rozbité, nespravuj to."

Voltaire - Candide

26. září 2007 v 0:00 | frida |  Čtenářský deník

Voltaire

Candide

Hlavní postavy: Candide
Vtipná a trochu bláznivá povídka vypráví o jednom mladíkovi, který se jmenoval Candide. Ve francouzštině znamená candide něco jako "prostoduchý člověk" a tato definice také plně vystihuje Candidovu povahu.
Candide vyrůstal ve Vestfálsku, na zámku barona Thunder-tenTronckhema a vychováván byl filozofem Panglosem. Pod vlivem myslitele, který věřil, že všechno na světě je vůbec nejlepší, a že věci se nedějí bez příčiny, vyrostl z Candida naivní prosťáček a nenapravitelný optimista. Zamiloval se do krásné baronesy Kunigundy. To se baronovi nelíbilo, a když jednou přistihl dceru, jak se s Candidem líbá, mladíka vyhodil ze zámku.
Krátce nato Candida naverbovali bulharští vojáci. Když ale vypukla válka, Candide utekl a našel přístřeší u anabaptisty Jakuba. U něho se setkal se žebrákem, ze kterého vyklubal sám mistr Panglos. Ten sdělil Candidovi, že Kunigundu, barona, baronku i jejich syna Bulhaři během války zabili. Panglos se pak od komorné Paguetty nakazil nějakou pohlavní chorobou a musel ze zámku odejít. Jakub měl jet na služební cestu do Lisabonu a vzal Panglose a Candida s sebou, cestou je přepadli piráti, Jakuba zabili a dva poutníky zajali. Dostali se na ostrov, kde po jejich příjezdu propuklo zemětřesení a obyvatelé se rozhodli, že Candida a Panglose obětují. Panglose oběsí a Candida zbijí. Ujme se ho jedna stařena, vyléčí ho a odvede ho za Kunigundou, která útok Bulharů přežila…
Candide zažije ještě hodně dobrodružství: Kunigundu zase ztratí, se svým novým sluhou Kakambem objeví Eldorádo, bájnou zemi, ve které je zlato bahnem a drahé kameny jsou jen oblázky. Sice si odtud odvezou spoustu pokladů, ale všechny jim hamižní lidé rozkradou. Nakonec se Candide ožení s již starou a ošklivou Kunigundou a se svými přáteli žije sice chudě, ale celkem šťastně.
Citát:
"Pracujme a nechme mudrování," řekl Martin. "To je jediný prostředek, jak učinit život trochu snesitelný."
A celá malá společnost se jala plnit tento chvályhodný záměr. A Panglos říkal Candidovi: "Tento nejlepší svět ze všech možných světů tvoří události, jež spolu navzájem souvisí, neboť venkoncem vzato, kdyby vás nebyli vyhodili z jednoho překrásného zámku a nenakopali vás do zadku, protože jste miloval Kunigundu, kdyby vás nebyla dostala do drápů inkvizice, kdybyste neprošel pěšky celou Ameriku, kdybyste nenapíchl barona mečem, kdybyste nebyl přišel o všechny ovce z Eldoráda, nepochutnával byste si zde na citrónech a pistáciích naložených v cukru."
"To jste řekl velmi dobře," odpovídal Candide,"nicméně musíme obdělávat svou zahradu."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama