"Když to není rozbité, nespravuj to."

Dean R. Koonitz - Chladný plamen

27. září 2007 v 18:44 | frida |  Čtenářský deník

Dean R. Koonitz

Chladný plamen

Hlavní postavy: Jim Ironheart, Holly Thornová
Jim Ironheart, muž s neuvěřitelně modrýma očima, už čtrnáctkrát někomu zachránil život. Vždy ho na místo události dovedl tajemný hlas v jeho hlavě, dost brzy na to, aby stihl zachránit původní oběti. Sám tomu nerozuměl, ale hlas mu vždy napověděl co se kde a kdy stane. Při jedné takové akci ve městě zvaném Portland se setká s novinářkou Holly Thornovou, která zde dělá rozhovor s učitelkou, která napsala sbírku básní. Právě když jde Holly ke svému autu a chystá se odjet, málem ji porazí muž, který o pár minut později zachrání malého chlapce, kterého by jinak srazil opilý řidič. Holly chce s Jimem udělat rozhovor, ale Jim nechce ztratit své soukromí. Později se však Holly dozví o všech ostatních záchranářských akcích Jima. Rozhodne se ho sledovat. V noci se jí ale zdá podivný sen. Je v kamenném mlýně a s ní je tam obluda, složená ze všech hororových příšer, které ji děsily jako malou. Když se ale probudí, obluda nezmizí. Holly uteče ven a za chvíli se vrátí, ale obluda je už pryč. Celý den Holly pátrá po městě, ve kterém Jim žije. Zjistí, že byl dřív učitel, ale po sebevraždě jednoho jeho studenta s tím přestal. V loterii vyhrál 6 milionů a začal se učit podivné věci jako bojová umění, zacházení se zbraněmi a rychlou jízdu v autech. Holly chce Jima navštívit, ale uvidí ho akorát odjíždět. Sleduje ho, nastoupí s ním do letadla a dozví se, že letadlo havaruje a on má zachránit jednu ženu s její dcerou. Jim si Holly všimne a nutí ji, aby si sedla doprostřed letadla, protože tam většina lidí přežije. Holly ale trvá na tom, aby Jim zachránil všechny cestující. Jim to zkusí, a tak místo 150 lidí zemře "jen" 40 pasažérů. Holly se přidá k Jimovi a společně najdou mlýn o kterém se oběma zdá. Zjistí, že Jimovi radí mimozemský tvor, který se představí jako "Přítel", ale zároveň existuje i "Nepřítel" - obluda z Hollyina snu. Holly zjistí, že nejde o mimozemšťany, ale o části Jimovy osobnosti. Jim je totiž senzibil a když byl malý, vystupoval se svými rodiči jako "zázračné dítě". V jedné restauraci ale jeho rodiče a spoustu dalších lidí zabil psychopat. Tehdy desetiletý Jim jako jediný přežil. Jejich smrt si ale dával za vinu, protože myslel, že je díky svým schopnostem mohl zachránit.
Odstěhoval se za prarodiči, hrával si sám ve starém mlýně, s nikým nemluvil a jediní jeho přátelé byly knihy. Podle jedné z nich v sobě stvořil "Přítele", a protože e nenáviděl za to, že nezachránil rodiče, vznikl i "Nepřítel". "Přítel" Jimovi pomáhal, ale "Nepřítel" jeho a Holly nenáviděl a chtěl je zabít. Jediná možnost, jak oba zničit byla uvědomit si, že Jim není za smrt rodičů ani babičky, která rok po Jimově příjezdu spadla ve mlýně ze schodů, odpovědný.
Naštěstí se Jim vzchopí a díky svým vlastnostem spolu s Holly dál zachraňuje lidi.
Velmi opatrně, tak, aby listy nešustily víc, než bylo nutné, nalistovala šestou, sedmou, osmou stranu. Všechny byly stejné. Obsahovaly sdělení napsané rozmáchlým rukopisem, který Přítel používal, když ctěnému publiku předváděl své kouzlo se slovy vystupujícími jakoby z vody na povrch. Ale nebyly to odpovědi na její otázky. Byly to dvě věty, které se pravidelně střídaly, bez rozdělovacích znamének, každá z nich zopakovaná třikrát na každé stránce:
MILUJE TĚ HOLLY

ZABIJE TĚ HOLLY

MILUJE TĚ HOLLY

ZABIJE TĚ HOLLY
MILUJE TĚ HOLLY
ZABIJE TĚ HOLLY
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ANA ANA | Web | 15. října 2009 v 23:54 | Reagovat

Chladný plamen jsem taky četla, ty Jimovy představy byly docela děsivé. Kniha výborná, Dean Koontz napsal ještě další horory, také skvělé - Půlnoc, Uvažuje jako vrah, Přežít, Skrýš... Doporučuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama