"Když to není rozbité, nespravuj to."

Christopher Paolini - Eldest

27. září 2007 v 18:38 | frida |  Čtenářský deník
Christopher Paolini

Eldest

Hlavní postavy: Dračí jezdec Eragon, dračice Safira
Napínavé pokračování Eragona začíná tam, kde předchozí román končil. Vardenové, odpůrci zlého krále Galbatorixe, spolu s trpaslíky zvítězí nad urgaly a Jezdci Eragonovi se podaří zabít černokněžníka Durzu. Všichni se radují a navíc se má každou chvíli vrátit král Vardenů Ažihad spolu s Murtaghem a kouzelníky Dvojčaty. Jenomže když už jsou Eragonovi a ostatním na dohled, zaútočí na ně zezadu zbývající urgalové, všechny včetně Ažihada zabijí a Murtagha a Dvojčata unesou. Když se pak v jedné chodbě objeví Murtaghovy zkrvavené šaty, myslí si všichni, že je mrtvý.Eragona smrt přítele zdrtí ještě víc než smrt Ažihada, ale blíží se rozhodující střet s Galbatorixem a tak život musí jít dál. Vardenskou královnou se stane Ažihadova dcera Nasuada. Eragon se Safirou její korunování podpoří slibem věrnosti a dokonce vstoupí i do jednoho klanu trpaslíků na vlastní prosbu trpasličího krále Hrothgara.
Potom už jim nic nebrání v cestě do Ellesméry, hlavního města říše elfů, kde má Eragon dokončit svůj spěšný výcvik, který již započal Brom. Doprovází je elfka Arya a trpaslík Orin. V Ellesméře se Eragon setká s elfskou královnou Islanzadí a dozví se, že Arya je ve skutečnosti princezna a dcera královny. Aby toho na Eragona nebylo málo, zjistí, že jeho učitelem se stane Oromis, jediný žijící elfský Jezdec, který unikl Galbatorixovi a o kterém nemá zlý král Alagaēsie ani potuchy, se svým drakem Glaedrem. Eragon i Safira se toho hodně naučí a vše vyvrcholí elfským svátkem na oslavu již několika set let od založení Jezdců, kdy se zjeví duch draka a "promění" Eragona. Mladý muž zesílí, zmohutní a zkrásní, získá rychlost a bystré smysly elfů, zašpičatí se mu uši a také se mu zahojí jizva, kterou utrpěl v souboji s Durzou a která ho častokrát bolela. Jelikož je tak trochu zmatený a získá proměnou odvahu, vyzná se Aryi ze své lásky k ní. Ta ale nechce ohrozit ani jeho výcvik, ani svoje postavení (a navíc milovala jednoho elfa, který byl Durzou zabit, když se jim černokněžník pokoušel ukrást Safiřino vejce) a odjede k Vardenům. Ti se mezitím pod vedením Nasuady vypravili do Surdy, malého státu na jihu Alagaēsie, který pod vládou krále Orrina vzdoruje Galbatorixovi a zásobuje Vardeny. Tam má také zanedlouho dojít k bitvě. Eragon se to dozví ze svého vidění ve snu a okamžitě se Safirou a Orikem odlétá na bitevní pole. Hrozivá bitva má mnoho zvratů. Příchod trpaslíků v čele s Hrothgarem nakloní vítězství na stranu Vardenů, ale potom se stane něco, co nikdo nečekal. Objeví se další Jezdec, který je navíc silnější a schopnější než Eragon. Není to nikdo jiný než Murtagh. Zabije Hrothgara a pokusí se napadnout i Eragona.
"Nemůžeš doufat že bys se mnou mohl soupeřit," řekl Murtagh. "Nikdo nemůže, kromě Galbatorixe." Přešel k Eragonovi, namířil mu meč na krk a škrábl ho na kůži. Eragon odolával nutkání sebou cuknout. "Bylo by tak snadné vzít tě s sebou zpátky do Urǔ´baenu."
Eragon se zahleděl hluboko do jeho očí. "Nedělej to. Nech mě jít."
"Právě ses pokusil mě zabít."
"A ty bys na mém místě udělal totéž." Když Murtagh zůstával potichu a nedával na sobě nic znát, Eragon řekl: "kdysi jsme byli přátelé. Bojovali jsme spolu. Galbatorix tě nemohl pokřivit natolik, abys na to zapomněl… Pokud to uděláš, Murtaghu, budeš ztracen navždy."
Uběhla dlouhá minuta, kdy jediným zvukem byl křik bojujících armád. Eragonovi po krku stékala krev z místa, kde ho řízla špička meče. Safira v bezmocném hněvu mrskala ocasem.
Nakonec Mutagh řekl: "Dostal jsem rozkaz pokusit se zajmout tebe a Safiru." Odmlčel se. "Pokusil jsem se… Ujisti se, že se naše cesty znovu nezkříží. Galbatorix mě donutí složit další sliby ve starověkém jazyce, které mi zabrání prokázat ti znovu takovou milost, až se příště potkáme." Spustil meč.
Murtagha unesla Dvojčata, která celou dobu podváděla Vardeny, mučila ho a donutila ho spolu s Galbatorixem slíbit mu poslušnost ve starověkém jazyce, takže slib byl nezvratný. Nakonec ale Vardenové bitvu vyhrají s pomocí Rorana, Eragonova bratrance, který se v pravý okamžik objeví na správném místě a zabije Dvojčata. Tak se Eragon znovu setká se svým bratrancem, který je pro něho jako bratr, i když se od Murtagha dozví, že jeho skutečným otcem byl Morzan, a že Murtagh a on jsou bratři. Eragon se dozví, co se dělo v jeho rodné vesnici potě co jí opustil. Ra´zakové jí spolu s vojáky vypálili a Roran v čele vesničanů dovedl většinu obyvatel až do Surdy, kde chtěli pomoci Vardenům. Nejhorší ale na tom je, že ra´zakové unesli Roranovu snoubenku Katrinu.
V posledním pokračování se dozvíme, jestli se Roranovi a Eragonovi podaří Katrinu vysvobodit, ra´zaky a Galbatrixe zabít a Murtagha zbavit povinností vůči králi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Týna Týna | Web | 1. října 2008 v 8:26 | Reagovat

tak tuhle fantasku přímo zbožňuju:D

přečetla jsem oba dva díly a už se hrozně těším i na ten třetí:D

2 frida frida | E-mail | Web | 1. října 2008 v 8:59 | Reagovat

jo to já taky :D a film byl naprosto super :D moje nejoblíbenější postava je ... :D Murtagh!!! :D doufám jen, že mi ho autor nezabije... (to bych ho musela zabít já :D)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama