"Když to není rozbité, nespravuj to."

Christopher Paolini - Eragon

27. září 2007 v 18:39 | frida |  Čtenářský deník

Christopher Paolini

Eragon

Hlavní postavy: Dračí jezdec Eragon, dračice Safira
Tento fantasy příběh začal psát autor Christopher Paolini jako patnáctiletý chlapec. Vydalo ho rodinné nakladatelství jeho rodičů a brzy se příběh šestnáctiletého Eragona stal bestsellerem v USA, Británii, Irsku i Austrálii. V současnosti se natáčí stejnojmenný film a píše se další díl s názvem Eldest.
Kniha začíná v okamžiku kdy chlapec jménem Eragon na lovu v nebezpečných Dračích horách nalezne "dokonale leštěný modrý kámen". Jelikož toho dne nic neulovil, rozhodne se Eragon vzít kámen domů a pokusit se ho prodat. Za několik týdnů přijedou do chlapcovy rodné osady - Carvahallu - kupci a obchodníci z celého Království. Spolu se strýcem Gerem a bratrancem Roranem se za obchodníky vypraví, ale nikdo nezná skutečnou cenu vzácného předmětu, a tak ho nikdo nechce koupit. Navíc se kupcům moc nezamlouvá místo odkud kámen pochází. Poslední dobou se v Království totiž dějí podivné věci a Dračí hory jsou obzvlášť podivné místo. Eragon si tedy kámen nechá a tím odstartuje řadu dobrodružství, nebezpečných okamžiků, úmrtí a bitev.
"Kámen", který Eragon našel totiž rozhodně není kamenem, ale dračím vejcem. Dříve v minulosti, ještě před nástupem krutého krále Galbatorixe, existovali takzvaní Dračí jezdci. Byli to muži, které si vybrali sami ještě nevylíhnutí draci. Když se takový muž dotkl vejce, dráček se vylíhl, a pak nastoupil tvrdý výcvik jak pro Jezdce, tak pro draka. Mohli spolu komunikovat pouze myšlenkami a měli obrovskou sílu a kouzelné schopnosti. Sám Galbatorix byl kdysi Jezdcem, ale pak byl jeho drak zabit, on zešílel a všechny jezdce, kteří ho nepodpořili v jeho krutém chování zabil. Zničil všechna dračí vejce, až na tři. Jedno z nich mu bylo ukradeno a právě to našel Eragon. Pro krále ovšem nový Dračí jezdec znamená obrovskou hrozbu, a tak vypraví ra´zaky (nelidské a kruté stvůry, které jsou na světě naštěstí jenom dvě), aby Eragona zabili. Eragonův drak se vylíhne v modrou dračici, kterou Eragon pojmenuje Safira. Do vesnice si chodí pro rady ke starému vypravěči příběhů - Bromovi. Po několika týdnech ho ovšem ra´zakové objeví a ve chvíli, kdy je Eragon v lese se Safirou zapálí jejich dům a vážně zraní jeho strýce Gera. Když se Eragon vrátí, je už příliš pozdě. Gero umírá a Eragon slibuje ra´zakům strašlivou pomstu. Brom se rozhodne ho doprovázet a nejen to - naučí ho starat se o svého draka, vládnout mečem a kouzlit. Bohužel se z lovců stane kořist a ra´zakové Broma zabijí. Ještě před smrtí se ovšem Eragon dozví, že jeho přítel Brom nebyl jen pouhým vypravěčem a moudrým starcem, ale také jediným Jezdcem, který přežil Galbatorixovo řádění, i když byla jeho dračice - která se také jmenovala Safira - zabita. Eragon ovšem získává další přátele: Murtagha - mladíka který se zatím ani v nejmenším nepodobá svému otci, který byl zrádcem a pravou rukou Galbatorixe dokud ho Brom nezabil; krásnou elfku Aryu, do které se Eragon zamiluje; Ažihada - vůdce Vardenů (odpůrců Galbatorixe) a jeho dceru Nasuadu a kouzelníky, kteří si říkají Dvojčata. Společně vybojují vítěznou bitvu nad urgaly - dalšími zrůdnými spojenci krále, a Eragonovi se dokonce podaří zabít nejmocnějšího černokněžníka - Durzu, zvaného Stín.
Všem je ale jasné, že i když je tato bitva vyhraná, válka ještě neskončila - alespoň ne tehdy, dokud zemi vládne Galbatorix. Proto se můžeme těšit na další, neméně napínavá pokračování této trilogie.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama