"Když to není rozbité, nespravuj to."

Shakespeare - Něco za něco

27. září 2007 v 17:45 | frida |  Čtenářský deník

William Shakespeare

Něco za něco

Hlavní postavy: vídeňský kníže Vincento, Angelo, Claudio, Isabela
Vídeňský kníže Vincento se rozhodne odjet z Vídně. Po dobu jeho nepřítomnosti má jeho moc převzít náměstek Angelo, kterému nemá kníže důvod nevěřit. Přesto se kníže rozhodne nikam nejezdit a v přestrojení sledovat, jak si Angelo počíná.
Angelo se vskutku vyznamenává. Sám je velmi počestný, proto čeká stejnou počestnost i od poddaných. Když proto žalářník přivede Claudia - mladého šlechtice, který přivedl svou snoubenku do jiného stavu před jejich svatbou - nechá ho na několik dní zavřít do vězení a pak ho chce pro výstrahu popravit. Mladý Claudio ale nechce zemřít. Prosí proto svého přítele Lucia, poněkud výstředního a zhýralého mladíka, aby zašel do kláštera. Tam se Claudiova sestra Isabela připravuje na to, že se stane novickou. Když sestra zjistí, jaké nebezpečí hrozí jejímu bratrovi, jde na zámek přemlouvat a prosit Angela, aby trest zmírnil. Angelo se do cudné a krásné dívky zamiluje. Přestože kvůli takové věci chce nechat popravit jejího bratra, nabídne Isabele, že Claudia propustí, když mu bude po vůli. Pro dívku je její cudnost to největší co má a myslí si, že její bratr pochopí, že za takovou cenu ho nemůže zachránit. Claudio, kterého nejdřív připravil na smrt za mnicha převlečený vévoda, nejprve Isabele zakáže o takové nabídce jen uvažovat, ale potom si uvědomí, že by ho to zachránilo a začne ji přemlouvat. Isabelu takové chování zklame a rozhodne se raději bratra poslat na smrt. Angelův návrh vyslechne i hrabě v přestrojení. Jako mnich Isabele poradí, jak by mohla bratrovi pomoci, přistoupit na Angelovu nabídku a sebe neposkvrnit. Angelo měl totiž kdysi snoubenku Marianu. Po smrti jejího bratra a ztrátě jejího věna ji ale opustil. Mnich Marianu utěšuje, ale ta se stále trápí láskou k Angelovi. Proto mnich/vévoda vymyslí plán. Isabela jde za Angelem a řekne, že jeho nabídku přijímá. Setká se s ním ale v noci na temném místě, v doprovodu své služebné. Angelo si ve tmě ani nevšimne, že není s Isabelou, ale s Marianou. Všichni spiklenci doufají, že se potom Angelo neopováží odsoudit Claudia za to, co také sám spáchal, ale Angelo ráno katovi přikáže, aby Claudia okamžitě popravil. Zároveň s ním má o hlavu přijít i zločinec Barnardin, dlouholetý vězeň českého původu. Mnich chce nejprve nechat popravit jeho místo Claudia, ale opilý zločinec se nenechá. Ve vězení tou dobou na zimnici zemřel jiný vězeň, proto předloží kat jako důkaz Claudiovy smrti jeho hlavu. Claudio je ukryt na bezpečném místě. Mnich poradí Isabele, aby si příhodu s Angelem nenechávala pro sebe, ale aby ji pověděla knížeti, který se bude nazítří vracet.
Isabela to učiní, proti Angelovi svědčí i Mariana i vévoda, který na chvíli odejde, aby se mohl znovu převléci za mnicha a tím svou roli sehrát do konce. Angelo je usvědčen a potrestán - musí se oženit s Marianou. Claudio se ožení se svou snoubenkou a kníže, který se mezitím zamiloval do Isabely, ji požádá o ruku.
ANGELO
Před tebou a před tvou
ctností! Co jen to se mnou je? Má chyba,
anebo její? A kdo hřeší víc?
Kdo svádí, nebo kdo se nechá svést?
Ona to není. Ona nesvádí.
To já se přece skláním nad fialkou,
co na slunci se celá rozvoněla,
zatímco já páchnu jak mršina.
Může nám cudnost smysly obloudit
víc nežli chlípná žena? Máme dost
zpustlosti, že chcem zbořit svatyni
a vztyčit tam svou hříšnost? Fuj, fuj, fuj!
Co děláš, Angelo, kdo jsi, co chceš?
Chceš ji tak hříšně, protože je ctnostná?
Jejímu bratrovi dej život! Zloděj
má právo krást, když soudci kradou taky.
Já ji snad miluju, když zmírám touhou,
abych ji slyšel, viděl její oči?
Nebo se mi to zdá? Jak práskaný
je ďábel! Na háček svatosti svatost
chytit chce! Zákeřné je pokušení,
když ponouká nás k hříchu láskou k ctnosti.
Vždyť děvka svými fíglemi a chtíčem
by nesvedla, co svedla ctnostná panna.
Propadnout lásce - až do této chvíle -
mi přišlo směšné, navíc pošetilé.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama