"Když to není rozbité, nespravuj to."

Shakespeare - Romeo a Julie

27. září 2007 v 18:05 | frida |  Čtenářský deník

William Shakespeare

Romeo a Julie

Hlavní postavy: Romeo Montek, Julie Kapuletová
Divadelní hra vypráví o nešťastné lásce Romea a Julie. Romeo je z rodu Monteků a Julie je Kapuletová, a právě tyto dva rody jsou odvěkými nepřáteli. Ve Veroně, kde žijí, se už strhlo několik rvaček, které měly většinou na svědomí sluhové pánů ze znesvářených rodin.
Kapulet chystá ples, na kterém se má jeho jediná dcera seznámit s Parisem - příbuzným veronského vévody Escaluse. Paris si chce Julii vzít za ženu. Kapulet dá seznam hostů sluhovi, který ale neumí číst a neví si rady, jak by hosty sehnal. Náhodou jde kolem Romeo, jediný syn Monteka, a seznam sluhovi přečte. Tak se dozví, že na plese bude dívka, do které byl jednostranně zamilován. Rozhodne se podstoupit nebezpečí a vydat se do domu úhlavního nepřítele. Jeho vyvolená o něj nestojí, ale zato se Romeo seznámí s krásnou Julií. Na netečnou dívku ihned zapomene a navzájem se do sebe s Julií zamilují. Teprve poté zjistí, že se jejich rodiny nenávidí. Romea to ale neodradí a jednou se vypraví do zahrady Kapuletových. Spatří v okně Julii a vyslechne její vyznání lásky k němu:
JULIE:
Ach Romeo! Proč, proč jsi Romeo!
Zřekni se otce, zavrhni své jméno -
nechceš-li, slib mi, že jsi navždy můj,
a odveď mě tak z rodu Kapuletů.
Milenci se rozhodnou, že se nechají tajně oddat. Má to zařídit jejich přítel, otec Lorenzo. Díky Juliině chůvě, která jim dělá prostředníka, se Romeo a Julie hned vezmou. Jsou manželé sotva tři hodiny, když dojde k hádce mezi Tibaltem (synovcem Juliiny matky) a Mercuziem (Romeovým přítelem a příbuzným vévody). Ti dva se začnou bít a Romeo se je pokusí od sebe oddělit. Stoupne si mezi ně, ale Tybalt pod Romeovou paží Mercuzia probodne. Mercuzio umírá a Romeo zabije Tybalta - bratrance své manželky. Za vraždu naštěstí není popraven, ale poslán do vyhnanství.
Julie se trápí kvůli smrti bratrance, víc však ale kvůli Romeovu odchodu. Prožijí spolu svou svatební noc, ale potom Romeo prchá do Mantovy. Kapulet se rozhodne násilím provdat Julii za Parise a netuší, že jeho dcera už manžela má. Julie navštíví otce Lorenza a chce poradit, jak se ze svatby s Parisem vyvléknout. Lorenzo vymyslí plán: dá jí nějaké kapky, po kterých se jí zastaví veškeré životní funkce a nastane "falešná smrt". Rodina Julii pohřbí do rodinné hrobky Kapuletů a za čtyřiadvacet hodin, kdy kapky přestanou účinkovat, si pro ni Lorenzo, který mezitím kontaktuje Romea, přijde i s Romeem. Potom spolu mohou uprchnout do Mantovy a žít tam spolu. Julie svou část plánu bezchybně provede, ale dopis, který poslal Lorenzo Romeovi se cestou ztratí. Romeo se tak o smrti manželky dozví od svého sluhy. U lékárníka si koupí prudký jed a vydá se do hrobky Kapuletů. Tam se v souboji utká s Parisem, který milované Julii přinesl do hrobu květiny. Romeo Parise zabije a poté zabije i sebe. Za chvíli se do hrobky dostane Lorenzo a Julie se probudí. Parisův panoš zavolal stráž, když viděl Romea vcházet dovnitř, a tak se Lorenzo rozhodne utéct a k útěku přemlouvá i Julii. Ta ale zůstane v hrobce a těsně před příchodem strážných se probodne Romeovou dýkou.

VÉVODA

Ve shodě s mnichem také dopis líčí
průběh té lásky - jak byl potom zpraven
o její smrti, od lékárníka
v pokoutním krámku koupil jed a s tím
pak přišel umřít k Julii. Kde jsou
ti nepřátelé, Kapulet a Montek?
Tak do vás bije nebe za nenávist:
zabilo láskou vaše radosti.
Já vaše spory přehlížel a tím
ztratil dva příbuzné. Trest stihl všechny.
KAPULET
Dej mi svou ruku, bratře Monteku -
jen to už může tvůj syn darovat
mé dceři k svatbě.
MONTEK
Dám ti mnohem víc.
Do přišlých časů vpluje Verona
jak loď, kde stěžněm bude památník
milenky na smrt věrné mému synu:
postavím zlatou sochu Juliinu.
KAPULET
Vedle ní Romeovu vztyčím já -
oč se ta oběť ale zpozdila!
VÉVODA
Pod kalným nebem svítá; mír a klid
nevzešly nikdy teskněji než dnes.
Půjdem: je třeba přísně vyšetřit,
kdo zasluhuje milost a kdo trest -
což byl kdy příběh těžších běd a vin
než příběh Romeův a Juliin?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama