"Když to není rozbité, nespravuj to."

Rozmístění obyvatelstva na Zemi

23. září 2007 v 12:30 | yellow |  Referáty
Rozmístění obyvatelstva na Zemi
Na Zemi žije téměř 6,5 miliardy obyvatel, jejichž rozmístění je nerovnoměrné. 4/5 lidí žijí na severní polokouli. Polovina obyvatel žije na 5% rozlohy souše. Přes 50% obyvatel je soustředěno v pásu do 200 km od moře a asi 60% obyvatel žije v nadmořské výšce do 200 m. n. m.
Hustota zalidnění je poměr mezi počtem obyvatel a plochou území, která se uvádí v km2. Existují rozlehlá území s velmi nízkou hustotou zalidnění, například poušť Sahara, australské vnitrozemí, severní část Kanady, Sibiř či Amazonská nížina. Jinde naopak najdeme oblasti velkých koncentrací obyvatelstva na poměrně malých plochách, zejména v jižní, jihovýchodní a východní Asii, v západní Evropě a na severovýchodě USA. Jsou velké regionální rozdíly v hustotě zalidnění i uvnitř států. Nejhustěji jsou zalidněny oblasti mírné šířky a asijská monzunová oblast. Naopak málo zalidněná území jsou polární oblasti, tropické deštné lesy, pouštní oblasti a vysokohorské oblasti. Nejdříve byly osídleny nížiny, později vysočiny (výjimkou jsou subtropické a tropické oblasti v Latinské Americe, kde je nejhustší osídlení na náhorních plošinách např. v Chile, Peru a Mexiku, protože v nížinách je příliš teplo a vlhko.
Obecně se lidé soustřeďují v oblastech, kde je k dispozici vhodná půda k zemědělství, zdroje podporující průmysl jako jsou nerostné suroviny, vodní toky a plochy, vhodná poloha, přírodní a klimatické podmínky.
Centra soustředění obyvatel:
východní Asie - východ Číny, Japonsko, Korea
jižní a jihovýchodní Asie - Indie, Bangladéš, Indonésie (Jáva)
západní a střední Evropa
severovýchod USA, jihovýchod Kanady a západní pobřeží USA
jihovýchodní pobřeží Brazílie a oblast La Platy
pobřeží Guinejského zálivu v Africe a nilská delta

Jádrové oblasti

Jádrové oblasti jsou hlavními centry hospodářského, společenského a politického
života (světa, světadílu, státu, regionu). Jsou to oblasti s vysokou hustotou zalidnění. Jádro je např. okresní město, hlavní město nebo hustě zalidněná část světadílu. Největší městské aglomerace představují jádrové oblasti jednotlivých světadílů.

Severní Amerika

severovýchodní pobřeží USA (Washington, Philadelphie, New York, Boston)
okolí Velkých jezer (Chicago, Detrit, Toronto, Montreal)
západní pobřeží USA (Los Angeles, San Francisco, San Diego)

Latinská Amerika

Mezi největší aglomerace patří Mexiko City, Buenos Aires, Rio de Janeiro a Sao Paulo.

Asie

Japonsko - megalopole Tokio, Jokohama, Osaka, Kóbe a Kjóto
V Číně je největší aglomerací Šanghaj, druhou největší je Peking, významným
hospodářským centrem je Hongkong.
Největší městskou aglomerací Indonésie je Jakarta.
Největším městem Indie je Bombaj, významná je i Kalkata a Dillí.
Rychle rostoucími centry jsou pákistánské Karáčí a turecký Istanbul.

Afrika

Největším velkoměstem je nigerijský Lagos, významná je i egyptská Káhira a
jihoafrický Johannesburg.

Evropa

Nejhustěji zalidněný je pás střední Anglie, severovýchodní Francie, Belgie, Nizozemí,Porúří, Porýní a severní Itálie.
V Británii jsou hlavními centry aglomerace Londýna a konurbace ve střední Anglii.
Ve Francii je to aglomerace Paříže, v Belgii Brusel, v Nizozemí Amsterdam.
V Německu konurbace v Porýní a Porúří (Dortmund, Duisburg, Kolín nad Rýnem).
V Itálii aglomerace na severu (Milán, Turín).
Důležitým centrem je aglomerace Moskvy (největší evropské město).

Periferní (okrajové) oblasti

Periferní oblasti jsou málo zalidněné, mají malý význam ve světové ekonomice a nízskou úroveň hospodářství. Jsou to především oblasti s nepříznivými přírodními podmínkami: polární oblasti, tajgy, pouště, tropické deštné lesy. K periferním oblastem patří i oblasti hustěji zalidněné, které však postupně zaostávají.

Historie

V minulosti hráli přírodní podmínky zcela rozhodující roli. Postupem času však překonávala lidská společnost, díky rozvoji techniky a novým způsobům hospodaření, stále ve větší míře závislost na přírodních faktorech. To umožňovalo osídlování nových území. O prostorovém rozložení obyvatelstva ve starověku nemáme přesné záznamy. Všechno však nasvědčuje tomu, že předindustriální městská centra byla ve srovnání se soudobými metropolemi velmi malá. Ve 22. století př. n. l. žilo v mezopotámské metropoli Ur až 50 000 lidí, ve 14. století př. n. l. v Thébách tj. v době největšího rozkvětu až 225 000 lidí. Největší starověké město Řím mělo kolem roku 200 n. l. až 350 000 obyvatel.Ve středověké Paříži žilo pouhých 30 000 až 60 000 obyvatel a živé obchodní centrum Benátky nemělo ve 14. století více než 70 000 obyvatel.
Mimoevropské říše ovšem měly značný počet obyvatel. V Číně se od dob vlády dynastie Chan (206 př. n. l. až 220 n. l.) pravidelné sčítání lidu a kolem začátku našeho letopočtu měla Čína podle dobových záznamů asi 60 milionů obyvatel. Do roku 1760 se tento počet zvedl na více než 200 milionů. Prosperující japonské město Edo (předchůdce Tokia) bylo v 18. století jedním z největších měst se svým milionem obyvatel.
V 19. století nastal pokles úmrtnosti a prudký růst obyvatelstva v důsledku industrializace, lékařských objevů, lepší stravy a hygienických podmínek. Paříž, Londýn a Berlín se staly hlavními světovými centry.
Ve 20. století prudce vzrostl počet obyvatel rozvojových zemí v souvislosti s rychlím polesem úmrtnosti v důsledku lepší lékařské péče. V roce 2004 žilo na světě 6,4 miliardy lidí a ročně jich přibývá 77 milionů, tedy přibližně 1,3%. V Asii žije 61% z celkového počtu obyvatel světa. Čína s 1,3 miliardy obyvatel a Indie s 1,1 miliardy obyvatel mají dohromady 37% obyvatel světa. V Evropě žije pouze 11% obyvatelstva, v USA a Kanadě 5%, v Latinské Americe 9% a v Africe 14%. V roce 2004 žily v rozvojových zemích 5,2 miliardy lidí a v rozvinutých zemích 1,2 miliardy.
V současnosti je většina míst vhodných pro život člověka již osídlena. Tato trvale obydlená území představují asi 43 % povrchu souše, 37 % zabírají plochy slabě zalidněné, často využívané pouze sezónně a 20 % připadá na neobydlené oblasti pouští, velehor, polárních krajin apod.
K tomuto referátu je také prezentace. V případě zájmu si napište a my Vám ji zašleme.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Líbí se vám tento blog?

Ano
Ne

Komentáře

1 Bruž Williž Bruž Williž | 21. dubna 2008 v 19:26 | Reagovat

jj je to fakt hukáč

2 Bruž Williž Bruž Williž | 21. dubna 2008 v 19:26 | Reagovat

:-P

3 Bruž Williž Bruž Williž | 21. dubna 2008 v 19:27 | Reagovat

moc mi to pomohloo na referat fakt dik

4 frida frida | E-mail | Web | 26. dubna 2008 v 8:40 | Reagovat

původně jsem chtěla nechat yellow aby si na to zareagovala sama, ale nějak se k tomu nemá... jen jestli jí  už nezrušili ten net, jak se bála :( no - takže zas komentuju já ... nj ;)

každopádně myslím, že poděkovat ti můžu :D je to taková obvyklá věc takže (i za yellow která si sem časem napíše sama): díky :D:D jsme rádi, když vám můžeme pomoct :D

5 yellow yellow | E-mail | Web | 26. dubna 2008 v 9:26 | Reagovat

jojo

net mi nezrusili jen na nej budu mit omezenej pristup kvuli segre, ale diky za chvalu

6 Hmmm Hmmm | 2. října 2012 v 19:51 | Reagovat

hj minule jste tu psaly o prezentaci tak se potom ozvěte:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama