"Když to není rozbité, nespravuj to."

Stephen King - Running Man

27. září 2007 v 18:57 | frida |  Čtenářský deník

Stephen King

Running man


Hlavní postavy: Ben Richards

Komerčně nejúspěšnější americký autor posledních několika desítek let - Stephen King - je autorem řady detektivek, nebo spíše hororů. Příběh Running man vypráví o životě v Americe roku 2025. Země je plná chudých občanů, kteří si na živobytí přivydělávají nejrůznějšími způsoby. Kvete tu nejen prodej drog a prostituce, ale nejvíce vítězí sledování v nejrůznějších nebezpečných soutěžích a jejich sledování v televizi. Existuje několik různých typů soutěží, do kterých se hromadně hlásí chudí lidé. Hlavním cílem těchto akcí není pomoci potřebným, ale kruté disciplíny mají zvýšit sledovanost televizních programů.
Hlavní hrdina, Ben Richards, se o tyto soutěže nikdy příliš nezajímal. Narodil se roku 1997, studoval střední školu, kde se seznámil s Sheilou, svojí budoucí ženou. PO škole začal pracovat u jedné atomové společnosti, ale protože chtěl mít se Sheilou děti, musel odejít. Lidé, kteří tam totiž pracovali příliš dlouho, se stávali sterilními. Narodila se jim dcera Cathy. Nyní je Benovi dvacet osm let, je bez práce, a jeho osmiměsíční dcera má vysoké teploty a horečky. Jediná možnost, jak sehnat peníze na doktora, je přihlásit se do soutěže. Ben se tady rozloučí se Sheilou a vydá se do Paláce her, budovy, ve které tyto "zábavní" pořady vznikají. Podstoupí několikadenní konkurz, zdravotní prohlídky i testy inteligence, a nakonec je přijat do nejúspěšnějšího a nejsledovanějšího pořadu - do Běžce. Soutěžící má dvanáct hodin na to, aby se schoval, potom jsou vypuštěni Lovci, kteří ho stopují a když ho najdou, mají právo ho zabít. Aby to Ben neměl moc jednoduché, mohou ho občané udat. Za každou informaci o něm, nebo za každé amatérské video, dostanou peníze.Ben zase získá peníze za každý den, který vydrží naživu. Rekord soutěže je osm dní. Kdyby se Benovi podařilo vydržet živý třicet dní, vyhrál by hlavní výhru - milion dolarů. V pravidlech taky stojí, že Ben musí dvakrát denně natočit jednu videokazetu a odeslat ji televizní společnosti - jinak jeho rodina nebude dostávat peníze.
Benovi se díky několika přátelům podaří skrývat se poměrně dlouho a podaří se mu překonat rekord soutěže. Má podezření, že ho odesílání videokazet prozrazuje, a tak vymyslí chytrý způsob, jak to udělat, aby ho Lovcům neprozradily například poštovní známky. Jeho kamarád Bradley mu domluví úkryt u svého známého. Tím známým je sice osmnáctiletý Elton, ale i přes své mládí je chlapec ochoten Benovi pomoci. Jeho matka se ale o svého syna bojí a zavolá policii. Elton Bena stačí rychle odvézt do bezpečí, ale sám přijde o život. Ben tuší, že jeho účinkování ve hře a stejně tak i jeho život jsou u konce. Rozhodne se nevzdat to a dál bojovat. Naskočí do auta k jedné mladé ženě - Amelii Williamsové - kterou vezme jako rukojmí. Jede s ní až na letiště, kde ji přesvědčí, aby kvůli němu lhala a tvrdila, že je nebezpečný a má bombu. Amelie ho poslechne a je tak přesvědčivá, že jí uvěří i vůdce Lovců, Evan McCone. Nic jiného mu ani nezbude pokud nechce riskovat životy tisíce zvědavců, kteří se přišli na letiště podívat, jak Lovci zabijí Richardse. Benovi je na jeho žádost přistaveno letadlo s pilotem, kterým spolu s Amelií a Evanem McConem odstartuje. Sám Ben ani neví, kam poletí, ale v půlce letu se s ním pomocí televize kontaktuje producent Běžce, Killian. Nabídne mu pracovní místo nového vůdce Lovců, pokud se vzdá a sehraje svou smrt. Navíc mu prozradí, že jeho žena a dcera už jsou mrtvé - údajně je zabil nějaký zloděj. Ben ale tuší, že v jejich smrti má prsty Killian, naoko jeho nabídku přijme, ale v hlavě už má plán, jak se pomstít. Zastřelí pilota i navigátora - oba dva byli pomocníci Killiana. Chce zastřelit i McCona, ale než se mu to podaří, způsobí mu McCone vážné a smrtelné zranění. Ben, který po průstřelu břicha doslova ztrácí své vnitřnosti, ještě stačí nasadit Amelii padák a sám pak s letadlem narazí do Paláce her, právě do nejvyššího patra, kde má kancelář Killian.
Tryskáč, obrovský a řvoucí, vzbuzující dojem, jako by byl nadzvedáván rukou samotného Boha, právě přeletěl Kanál. Feťák v domovních dveřích zvedl pohled a napadlo ho, že má halucinaci, poslední sen, který přichází, aby ho vzal pryč, snad do nebe General Atomics, kde je všechno jídlo zadarmo a všechny elektrárny mají čisté reaktory.
Zvuk motorů vylákal lidi před vchody, kde stáli s obličeji vyvrácenými vzhůru; vypadaly jako bledé plamínky. Skleněné výlohy zadrnčely a zbortily se dovnitř. Smetí a odpadky poletovaly uličkami jako tancující dervišové. Jakýsi policajt upustil obušek, přikryl si hlavu rukama a ječel, avšak neslyšel se.
Letadlo stále klesalo a nyní letělo nad střechami jako stříbrný netopýr; konec pravého křídla minul slavný obchodní dům Glamour Column Store o pouhých dvanáct stop.
Po celém Hardingu zbělaly obrazovky VéVé interferencí a lidé na ně hleděli s přihlouplou, ustrašenou nevěřícností.
Světlu vládl hrom.
Killian zvedl pohled od pracovního stolu a zíral do okna, které tvořilo celou jednu stranu místnosti.
Mihotavý výhled na metropoli, od jednoho jejího konce k druhému, zmizel. Celé okno bylo vyplněno nalétávajícím tryskovým letadlem Lockheed TriStar. Jeho poziční světla blikala a na krátký okamžik, na neskutečný okamžik naprostého překvapení, děsu a neschopnosti uvěřit, zahlédl Killian, jak na něj civí Richards. PO tváři měl rozmazanou krev, černé oči mu plály jako oči démona.
A Richards se křenil.
Pak vystrčil prst.
"- Ježíšikriste -" bylo všechno, co měl Killian čas ze sebe dostat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ANA ANA | Web | 15. října 2009 v 23:53 | Reagovat

Running man daleko lepší kniha než film. King je opravdu král ve své profesi - a kdo jeho knihy pokládá za brak, je hlupák, co si nevidí na špičku nosu. Runing man je strhující od začátku do nečekaného konce.

2 cube cube | Web | 25. října 2009 v 16:43 | Reagovat

souhlasim.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama