"Když to není rozbité, nespravuj to."

Mark Billingham - Spící oběť

27. září 2007 v 19:21 | frida |  Čtenářský deník

Mark Billingham

Spící oběť

Hlavní postavy: Alison Willetsová, inspektor Thorne
V Londýně začal řádit šílený vrah, který si ideální život představuje jako práh mezi životem a smrtí. Chce, aby jeho oběti - většinou mladé ženy - žily ve věčném kómatu. První tři oběti zemřely, ale čtvrtá, Alison Willetsová, vyšla ze setkání s vrahem živá. Přežila záměrně vyvolanou mozkovou mrtvici, ale je neschopná pohybu či komunikace.
Případu se ujímá inspektor Thorne. Je šokován, když pochopí, že stav, ve kterém se Alison nachází, není vrahovou chybou, ale jeho záměrem. Navíc vše nasvědčuje tomu, že pachatel je inteligentní muž - nejspíš vystudovaný neurochirurg. Začne pátrat v nemocnici, kam byla Alison samotným vrahem dopravena. Narazí na doktora Bishopa, který je hlavním podezřelým kvůli krádeži léků, které vrah používá, v nemocnici, kde Jeremy Bishop v dobu krádeže pracoval. Nakonec se ale zjistí, že pravým pachatelem je James Bishop - syn Jeremyho, který chce vinu svalit na otce. James je totiž přesvědčený, že Jeremy zabil svojí ženu a Jamesovu matku. James sám spáchá sebevraždu a krátce nato je z přístrojů, které jí udržují při životě, na vlastní přání tajně odpojena i Alison.
Anne přistoupila k dýchacímu přístroji a odstranila plastikový kryt, který ochraňoval vypínač, jako by to byl nějaký knoflík ke spuštění jaderných zbraní. Podívala se k posteli. Alison už měla zavřené oči.
Ať už byla kvalita toho podivného úsměvného života, který vedla Alison v posledních měsících, jakákoliv, byl to život prožitý za trvalé zvukové kulisy hučení, syčení, pípání, kapání. Dvacet čtyři hodin denně. Život definovaný hlukem.
James Bishop jí k tomu odsoudil, ale Alison odmítla být jeho obětí.
Teď hluk konečně ustal.
Víc než co jiného Anne Coburnová doufala, že Alison zůstala naživu dost dlouho, aby si ten klid vychutnala.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama