"Když to není rozbité, nespravuj to."

Moliére - Tartuffe

27. září 2007 v 18:18 | frida |  Čtenářský deník

Moliére

Tartuffe

Hlavní postavy: Orgon, Tartuffe
Děj této komedie o lidském pokrytectví se odehrává v přízemí Orgonova domu v Paříži za vlády krále Ludvíka XIV.
Orgon si do domu přivede Tartuffa, o kterém si myslí, že je počestný, a nazývá ho dokonce bratrem. Ostatní členové rodiny včetně prostořeké služebné Doriny ale Tartuffa nemají rádi. Jeho pobožnosti nevěří a vědí, že je to pouhý podvodník. Orgon je ale nechce poslouchat a dál věří Tartuffovi. Dokonce zruší své slovo, že dá svou dceru Marianu za manželku jejímu nápadníkovi Valérovi, a místo toho ji zasnoubí právě s Tartuffem. Tartuffe se ale zamiluje do Orgonovy ženy Elmíry a svádí ji. Svědkem toho je Orgonův syn Damis, který prozradí otci, že slyšel, jak Tartuffe vyznává matce lásku, v domnění, že Orgon Tartuffa konečně prokoukne. Orgon ale synovi nevěří a vyžene ho z domu. Na truc celé rodině potom přepíše celý dům do Tartuffova vlastnictví. Elmíra se zlobí, protože jí manžel nevěří, a tak se rozhodne nastražit na svůdníka a podvodníka past. Protože Orgon přehlíží, jak se Tartuffe v jeho domě roztahuje a jak zneužívá jeho pohostinnosti, rozhodne se Elmíra dát manželovi důkaz o skutečné Tartuffově povaze. Schová Orgona pod stolem ve své ložnici a zavolá si k sobě Tartuffa. Ten, nic netušící, začne Elmíře znovu vyznávat lásku a chce, aby mu byla po vůli. To už Orgon nevydrží poslouchat, vyleze ve zpod stolu a Tartuffa vyžene z domu.
Příliš pozdě si uvědomí, že Tartuffovi daroval smlouvou celý dům a zjistí, že Tartuffe také ukradl kazetu s tajnými dokumenty, které Orgonovi svěřil jeho přítel, když prchal ze země. Celá rodina teď trne, co s nimi bude dál. Tartuffe na ně pošle exekutora a dá jim dva dny na vystěhování. Navíc se u nich objeví Valér se znepokojivými zprávami - Tartuffe šel dát inkriminovanou kazetu samotnému králi! Valér chce pomoci Orgonovi uprchnout, ale to už je u nich Tartuffe i s královskou stráží.
Naštěstí vše dobře dopadne, protože král Tartuffa prohlédl a chtěl jen počkat, jak se Tartuffe zachová. Podvodník a pokrytec je zatčen a Mariana si nakonec vezme svého milovaného Valéra za manžela.
ORGON: Á, švagr, dobrý den.
KLEANTES: Tak zpátky! Už jdu pryč. Tak buďte pozdraven…
Ještě nic nekvete, co? Pořád zima venku.
ORGON: Dorino…
(Kleantovi)
Odpusťte, švagře, jen na chvilenku
jenom se pozeptám, co a jak, ať mám klid,
za dva dny může se ledacos přihodit.
(Dorině)
Všecko je v pořádku? Žádné nedobré zprávy?
Co jste tu dělali? Jste doufám všichni zdrávi?
DORINA: Madam nám stonala, předevčírem najednou
hlava a horečka, tváře jí jenom žhnou…
ORGON: A Tartuffe?
DORINA: Tartuffe se má dobře, copak chcete?
Buclatý, růžový, papulka mu jen kvete…
ORGON: Chudinka!
DORINA: Večer jí bylo hůř, byla mdlá
a u večeře sousto nesnědla.
Ta bolest hlavy prý nebyla k vydržení.
ORGON: A Tartuffe?
DORINA: Večeřel jenom on, cpal se před ní…
Slupnul dvě koroptve! S ohromnou zbožností
se kýtou - dojídal. Chtěl maso bez kostí…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama