"Když to není rozbité, nespravuj to."

Johann Wolfgang Goethe - Utrpení mladého Werthera

27. září 2007 v 18:25 | frida |  Čtenářský deník

Johann Wolfgang Goethe

Utrpení mladého Werthera

Hlavní postavy: Werther
Příběh se skládá z dopisů, které psal mladý Werther svému příteli Vilémovi.
Popisoval mu své city, dojmy a vyprávěl mu o kráse krajiny, do které se přestěhoval. Werther je malíř, který se vydá vyřizovat záležitosti své matky za tetou. Zdržuje se v jedné vesnici a když se jednoho dne pořádá ples, na který je Werther pozván, seznámí se s Charlottou. Werther se do krásné dívky na první pohled zamiluje i přesto, že od začátku ví, že je zasnoubena s jiným mužem. Od té doby Werther nedokáže myslet na nic jiného, než na Lottu. Chodí za ní každý den, ale tím se akorát víc trápí. Když se navíc vrátí Lottin snoubenec Albert, který musel vyřizovat rodinné záležitosti a ucházel se o práci pro ministra, nastává pro Werthera peklo. Situaci navíc nepomáhá fakt, že Albert je ve Wertherových očích typ muže, který by mohl být jeho přítelem.
Werther se snaží na Lottu zapomenout a odejde pracovat pro ministra a pro vyslance. Vyšší společnost ale, i přes jeho velké nadání a skvělé schopnosti, nechce Werthera přijmout. To se Werthera dotkne, a tak se vrátí zpět k Lottě, která mu rozumí. Je to s ním ale den ode dne horší. Vilémovi se dokonce svěřuje, že uvažuje o sebevraždě. Pár dní před Štědrým večerem se nakonec rozhodne naposledy navštívit Lottu. Neovládne ale své emoce, a protože Albert není doma, Lottu políbí. Lotta s ním ale potom nechce mluvit, poprosí ho, aby odešel a víckrát za ní nechodil. Werther věří, že se tak Lotta zachovala proto, že ho miluje, napíše jí dopis na rozloučenou, od Alberta si půjčí zbraně a namluví mu, že je potřebuje na cestu, kterou chce podniknout. Po dokončení a zapečetění dopisu ukončí svůj život a zároveň své trápení.
Soused viděl záblesk a slyšel ránu; když se však nic nehýbalo, nedbal toho.
Zrána o šesté vstoupil sluha se světlem a vidí svého pána na zemi a pistoli a krev. Volá ho, zalomcuje jím: žádná odpověď; už jen chroptí. Běží pro lékaře a k Albertovi. Lotta slyší zařinčení zvonku, mráz ji celou roztřese. Vzbudí muže, vstanou; sluha vzlykaje a koktaje ze sebe vypraví zprávu. Lotta se v mdlobách zhroutí před Albertem.
Když doktor přišel k nešťastníkovi, viděl, že mu na zemi už není pomoci: Tep ještě bil, ale údy byly vesměs ochrnuty. Nad pravým okem se střelil do čela; mozek vyhřezl.
Autor zachytil všechny lidské pocity. Od lásky (Werthera a Alberta k Lottě) přes závist (Werthera k Albertovi) až po nenávist (Werthera k sobě samému a Alberta k Wertherovi).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama