"Když to není rozbité, nespravuj to."

Shakespeare - Večer tříkrálový

27. září 2007 v 18:26 | frida |  Čtenářský deník

William Shakespeare

Večer tříkrálový

Hlavní postavy: vévoda Orsino, Tobiáš Říhal, André Plašmuška, Malvolio, Šašek, Olivie, Viola, Marie, Sebastian
Na moři ztroskotá loď, ve které jsou sourozenci Viola a Sebastian. Mladší Violu stihne kapitán zachránit, ale Sebastiana jen zahlédnou, jak se chytá stěžně z lodi. Kapitán dopraví Violu, dceru jednoho vévody, do Illyrie. Slíbí jí, že nikomu neprozradí její původ a zavede ji za vévodou Orsinem, aby u něho mohla v přestrojení za muže žádat o službu. Viola místo sluhy dostane a vévoda si svého nového mladého společníka brzy oblíbí natolik, že jej pošle jako posla za krásnou Olivií. Této krásce nedávno zemřel otec a po něm i bratr a ona se zařekla, že se nikdy nevdá. Orsino o ní ale bojuje a denně vysílá své posly s dary. Zatím žádný z nich nic nezmohl, ale Viola na Olivii zapůsobí natolik, že se paní do domnělého sluhy zamiluje. Tak vzniká pěkně zamotaný trojúhelník, protože Orsino miluje Olivii, ta miluje Violu a Viole se líbí vévoda. Do všeho se připlete ještě nepříjemný sluha paní Olivie Malvolio. Ten je do své paní beznadějně zamilovaný. Když to zjistí Oliviin věčně opilý bratránek Tobiáš, vymyslí spolu s Oliviinou služkou Marií a svým přítelem rytířem André Plašmuškou, ze kterého má v plánu učinit svého švagra, geniální pomstu. Marie, která má velmi podobné písmo jako Olivie, napíše milostný dopis ve kterém dává Oliviiným jménem Malvoliovi naději. Malvolio se řídí podle rad v nalezeném dopise a totálně se před svou paní zesměšní, takže ta si myslí, že se musel pomátnout. Nechá ho hlídat v tmavé kobce a Tobiáš ho ještě dráždí tím, že přemluví Šaška, aby se převlékl za doktora Antimagorina. Skoro se jim podaří přesvědčit Malvolia, že se doopravdy zbláznil.
Viola se mezitím několikrát vidí s Olivií a zjišťuje, že je do ní Olivie zamilovaná. Neví ale, co by měla udělat a tak nedělá nic. Ve městě se objeví i Sebastian, který byl zachráněn jistým Antoniem - bývalým pirátem a nepřítelem Orsina. Antonio Sebastianovi pomůže do města, přestože mu tu hrozí nebezpečí. Sebastian se dostane do Oliviina domu, kde si ho díky podobě s Violou Olivie splete za svého milého. Sebastian se do Olivie zamiluje a aniž by jí vysvětloval, že on není ten, za koho ho má, si ji vezme. Mezitím si André všimne Oliviiny náklonnosti k Viole a vyzve vévodova sluhu na souboj. Viola má strach z prozrazení, ale nakonec jí vlastně pomůže Tobiáš, který si chce ze svého přítele vystřelit. Ten souboj vyprovokoval on a podaří se oběma protivníkům nahnat z druhého strach, i když se zároveň oba bojí. André potom místo na Violu narazí na Sebastiana, který bojovat rozhodně umí, takže si od rytíře nenechá nic líbit. Nejprve dojde k mnoha nedorozuměním, protože Viola netuší, že ji Olivie považuje za svého manžela a Orsino zase myslí, že ho jeho sluha podvedl. Nakonec ale vyjde najevo pravda, Orsino se ožení s Violou a Olivia se stane jeho sestrou a Sebastianovou manželkou.
TOBIÁŠ (Šaškovi)
A to prý jsme bez taktu. Tak nás očerňovat! (Malvoliovi.) Jsi správce, nebo něco vyššího? Ty si myslíš, že když jsi vzor dokonalosti, zruší se kvůli tobě pivo a koláče?
ŠAŠEK
Přísámbohu, pivo bude pořád jako křen.
TOBIÁŠ
Moje řeč. Běžte si napucovat řetěz, pane. Marie, tuplák vína!
MALVOLIO
Slečno Marie, podporovat toto řádění znamená plivat na svou ochránkyni a mou paní. Ujišťuji vás, že se to doví. (Malvolio odejde.)
MARIE
Střihni si ušima.
PLAŠMUŠKA
Vyzvat ho na souboj, stanovit místo a hodinu - a potom jako na blázna nepřijít. To by byl tak dobrý skutek jako uhasit žízeň.
TOBIÁŠ
To je nápad! Hned ti to vyzvání sepíšu, případně mu tvoje rozhořčení vyřídím vlastnoústně.
MARIE
Pane Tobiášku, do zítka to ještě vydržte. Dnes je slečna už tak dost rozčilená z toho vévodova poslíčka, a siňora Malvolia přenechte mně. Jestli ho neuvrtám do nějaké ostudy, ale do takové, že se mu všichni vysmějí, tak jsem nanynka, která neumí ani do postele vlézt. A to mě neznáte.
TOBIÁŠ
Co chceš dělat? Víš vůbec, co je to za člověka?
MARIE
Mno, někdy vypadá jako moralista.
PLAŠMUŠKA
Co? To vědět, tak jsem ho zřezal jako psa.
TOBIÁŠ
Za to, že je moralista? Máš proti tomu něco principálního?
PLAŠMUŠKA
Principálního ne, ale jinak všechno.
MARIE
Čerta starého je moralista! On totiž není pořádně nic, leda korouhvička. Namyšlený osel je to, který má dopředu nacvičeno, jakou řekne moudrost. Vždycky má ten nejlepší názor! Na sebe. Já jsem ten nej, nej, nej - to je celá jeho mravouka, proto si myslí, že kdo ho vidí, ten ho musí milovat. A z téhle neřesti na něj upletu náramný bič.
TOBIÁŠ
Jaký?
MARIE
Utrousím mu přes cestu něco milostných psaníček. Nejasných, ale takových, že se v nich podle fousů, lýtek, kroku, zraku, čela a celé podoby pozná jako v zrcadle. Mám podobné písmo jako vaše sestřenka: někdy až k nerozeznání, když zapomeneme, co která z nás psala.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mayrenne Mayrenne | 5. ledna 2012 v 16:40 | Reagovat

Máš moc hezký blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama