"Když to není rozbité, nespravuj to."

Božena Němcová - Babička

21. října 2007 v 10:28 | yellow |  Čtenářský deník
Babičce přijde dopis od dcery Terezky, že se z Německa stěhují do vlasti a ať se k nim babička přestěhuje. Babičce se nechce opouštět vlastní chaloupku, ale nakonec zvítězí láska k dceři a vnoučatům.
Když babička přijede, čeká ji radostné přivítání dcery Terezky, jejího muže Jána a vnoučat Barunky, Jana, Viléma a nejmenší Adélky.
Babička se přestěhovala do komůrky k Barunce, před spaním ji vždy chytila za ruku a vyprávěla. Jinak byla babička velmi pobožná, moudrá, hodná a spravedlivá, a proto si ji všichni velmi rychle oblíbili. Přes den se starala o spoustu věcí v hospodářství: pekla chleba, sbírala byliny, ale také chodila na procházky, starala se o děti a navštěvovala kostel.
Na jedné z procházek potká s vnoučaty kněžnu a dají jí jahody, které cestou nasbírali. Kněžna je na oplátku pozve na druhý den na zámek. Babička i děti se následující den svátečně obléknou. Na zámku si pak babička povídá s kněžnou a děti si hrají s kněžninou chráněnkou Hortensií, která jim daruje nějaké hračky a peníze pro flašinetáře a jeho rodinu. Babička si toho všimne a začne o tom mluvit nahlas, což má za následek to, že se kněžna rozhodne dát flašinetáři práci.
Babička a děti občas kněžnu navštíví a ona jim návštěvu vrátí. Ale není jediná, kdo chodí k babičce na návštěvu. Navštěvují ji i myslivec, mlynář, babka kořenářka, sousedé, dvakrát do roka kupec a každé jaro dokonce i myslivec z Krkonoš. Jednou přijde dokonce i se synem v Barunčině věku. V zimě se někdy objeví i Viktorka, jejíž příběh je velice pohnutý. Byla dcerou bohatého sedláka a mohla si vybírat z mnoha ženichů, ale všechny odmítla. Nedalekou hlásku obsadili vojáci a jeden z nich Viktorku neustále pronásledoval, až se Viktorka rozhodla, že se vdá za přespolního chlapce. Jednou se cestou na jetel píchne o trn do nohy a domů ji pak donesou ve velmi špatném stavu. Několik dní u ní probdí kovářka a Viktorčin stav se začne pomalu zlepšovat. Když se doví, že vojáci odešli, velmi si oddychne. Potom se ale ztratí a všichni ji hledají. Viktorka se občas ukáže na statku, ale hned zase mizí. Když umírá její otec, ukáže se na statku a po jeho smrti uteče a již se nevrátí. Od té doby ji každý večer mohou všichni slyšet zpívat u jezu. Jedné velké bouřky Viktorka umírá.
Za nějakou dobu začnou Barunka, Vilém a Jan chodit do školy a babička s malou Adélkou jim chodí naproti. Roky ubíhají a babička začne churavět a umírá.
citát: Vojáci odešli? A kam?
Pryč, kam - to nevím.
Chvála bohu vzdychla si Viktorka
a položila se zpět do podušek.
Za tu Babičku se trochu omlouvám, psala jsem ji už před šesti roky, takže je trochu dětinská a asi nic moc napsaná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama