"Když to není rozbité, nespravuj to."

Homér - Ilias

13. října 2007 v 21:34 | yellow |  Čtenářský deník

Hlavní postavy: Achilleus, Hector, Paris, Partoklos, Helena

Již deset let trvá Trojská válka a Řekové stále nemohou zdolat mohutné hradby města Tróji. Agamemnon, vůdce Řeků, odebírá Achillovi jeho válečnou kořist - dívku. Achilleus se urazí a odmítá dál bojovat. Této skutečnosti využívají Trójané, kteří mají po prosbě Achilleovy matky nakloněné i bohy a začínají vítězit. Občas se i Řekové vzchopí a získají dílčí vítězství, ale jsou stále víc zatlačováni ke svým lodím.
Nakonec Trójané pod Hektorovým vedením prorazí i poslední obrannou hradbu Řeků a dostávají se až k řeckým lodím, které se pokusí zapálit. Na to už se ovšem nemůže dívat Achilleův přítel Partoklos. Přemluví Achillea, aby mu půjčil své brnění a chce se vydat do boje. Achilleus mu přidá své vojáky a radí mu, aby se za žádnou cenu nepouštěl do boje s Hectorem a pouze zahnal Trójany od lodí, ale aby je nepronásledoval až k hradbám města. Partoklos mu to slíbí a vydává se do boje, který se obrací v řecký prospěch. Trójané prchají před Partoklem v Achilleově brnění, jako by to bych Achilleus sám. Partoklos zabije mnoho protivníků a v euforii je pronásleduje až k hradbám, kde se přes Achilleův zákaz utká s Hectorem a je zabit.
Hector mu svlékne brnění a oblékne si ho. Trójané jsou povzbuzeni Partoklovou smrtí a pouštějí se do boje s novou chutí. Řekové se pokoušejí odnést Partoklovo tělo zpět Achilleovi a pouští se o něj do zuřivého boje, který končí až Achilleovým příchodem na bojiště. Partoklos je odnesen zpět do tábora, kde za něj všichni kvílí. Achilleova božské matka prosí svého syna, aby do rána nechodil do boje a nechá mu udělat nové božské brnění.
Achilleus do rána nejí a hned, když mu matka přinese nové brnění, odchází do boje. Naštěstí mu bohové vnukli sílu. Achilleus v zármutku začne řádit jako pominutý a pod jeho mečem a kopím padá jeden protivník za druhým. Zabíjí všechny, kdo mu přijdou pod ruku, dvanáct jinochů bere do zajetí a nakonec se chystá zabít Hectora.
Třikrát oběhne Hektor pronásledovaný Achilleem hradby Tróji, než se mu na radu boha postaví. Po krátkém boji je Hector zabit a Achilleus ho přiváže za svůj vůz a nahého ho vláčí do tábora, kde vydá rozkaz k přípravě Partoklova pohřbu. Partoklos je spálen a jeho kosti jsou v dvojité vrstvě tuku uloženy do zlatého dvojuchého džbánu. Potom Achilleus vyhlásí závody na Partoklovu počest a výhercům daruje skvostné dary.
V noci k němu přijde Priamos, Hektorův otec, který nabízí výkupné za Hektorovo tělo. Priama poslali sami bohové, kteří nespočetněkrát ochraňovali Hektorovo tělo před oštěpy a i po vláčení vypadalo stejně jako před smrtí. Achilleus nakonec svolí a za vysoké výkupné vydá Hectorovo tělo. Hectorovi se dostane slavného pohřbu v Tróji.
Citát: Vzmuž se a ve své duši už bez konce neteskni déle,
neboť nad synem smutek ti nebude nijak platen,
vždyť jej nevzkřísíš víc - spíš bys zahynul dříve!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama