"Když to není rozbité, nespravuj to."

Robert Ludlum - Lazarova vendeta

1. října 2007 v 20:37 | frida |  Čtenářský deník

Robert Ludlum

Lazarova vendeta


Hlavní postavy: podplukovník Jonathan Smith, Peter Howell, Randi Rusellová, Hideo Nomura, bratři Horáciové (První, Terces, Nones), Samuel Adams Castilla

Lazarovo hnutí bývala poklidná ekologická organizace, kterou založilo devět vlivných lidí. Dnes je jich ale šest mrtvých a zbylí tři zmizeli beze stopy. Mezi nimi i Džinčiró Nomura, vlivný ředitel firmy Nomura PharmaTech a blízký přítel prezidenta spojených států Samuela Castilly. Lazarovo hnutí se změnilo - radikálně bojuje proti veškerým technologiím, které ničí "Matku Zemi", ale nejvíce se zaměřuje na vývoj takzvaných nanofágů - mikroskopických "strojů" které by mohly mít široké spektrum využitelnosti. O téhle technologii ale kolují různé za vlasy přitažené historky, například že vláda tajně pracuje na výrobě strojků, které se člověku dostanou do těla a budou ho moci ovládat. O scestnosti takovýchto myšlenek svědčí i fakt, že vývoj nanofágů je téměř na začátku. V obrovském Tellerově Institutu pokročilých technologií v Novém Mexiku je právě podplukovník a molekulární biolog v jedné osobě, Jonathan Smith, na "pracovní dovolené". Účastní se výzkumu většiny firem, hlavně Harcourtova biovědeckého ústavu. Právě v jeho laboratoři je svědkem nepředvídaných účinků nanofága na krysu - nanofágy byly vyvinuty tak, aby ničili rakovinotvorné buňky, ale jedna zdravá krysa byla napadena zvláštní chorobou. Neúspěchem rozladěné vědce dohání k šílenství i fakt, že se před institutem koná obrovská demonstrace Lazarova hnutí za ukončení všech nanotechnologických výzkumů. Do toho všeho má za pár dní na návštěvu přijet i sám Castilla. Kvůli rozběsněnému davu nikoho nepřekvapuje, že s příjezdem prezidenta se zpřísní i bezpečnostní podmínky, protože vysoce postavení členové CIA a FBI mají podezření, že Lazarovo hnutí je pouhá zástěrka pro teroristickou organizaci. Castilla ale ne své cestě do Santa Fe trvá a vláda vysílá speciální tým Secret Service, aby zajistil okolí a laboratoře. Tým dorazí poněkud předčasně, ale z toho si nikdo nic nedělá. Pracovníci laboratoří jsou odvedeni do jídelny aby mohli experti nerušeně pracovat. John Smith se jde projít ven, kde se potká s hlídačem institutu. Najednou spatří u brány institutu další vozy Secret Service a dojde jim, že jednotka, která se nachází v institutu, není pravá. Jonovi a jeho známému se podaří několik falešných agentů zneškodnit, ale hlídač zemře a Jon nemá proti vycvičené přesile šanci. Přesto ale riskuje a v institutu narazí na obrovského svalnatého muže s kaštanově hnědými vlasy a zelenýma očima. Tento vraždící stroj ho málem připraví o život, ale kvůli přibližujícímu se skutečnému týmu SS je jeho oddíl nucen ho zradit a zabít, aby mohli ostatní utéci. Jon jen tak tak vyvázne.
Protože je Jon mimo jiné i tajným agentem nejpřísněji utajovaného týmu "alfa" v USA, okamžitě se spojí se svým šéfem Fredem Kleinem. Jon je užitečný nejen jako svědek, ale i jako znalec nanotechnologie, protože před svým odchodem falešný SS odpálil nálože s nanofágy, které doslova rozložily veškerou lidskou hmotu. Jon se tak dostává do války proti neznámému a mocnému nepříteli - Lazarovi. Postupně odhaluje nejen taktiku a zbraně nepřítele, ale i "zrádce" a intrikány mezi vysokými činiteli FBI, CIA a dokonce i britskou MI6. Pomocníky se mu stávají anglický tajný agent "ve výslužbě" Peter Howell a důstojnice CIA a sestra jeho mrtvé snoubenky Randi Rusellová. Zpočátku neznámý nepřítel nabírá konkrétní podobu jak bratří Horáciů - tří uměle upravených a nesmírně krutých mužů se zelenýma očima - tak i Hidea Nomury alias Lazara.
Nakonec se jim samozřejmě podaří zachránit svět od Hideových nanofágových čistek, které měly zasáhnout miliardy obyvatel Země, i mezinárodní postavení prezidenta Castilly a celé Ameriky.

Dvě stě metrů od institutu se na okraji malého hájku z borovic limbovitých a jalovců ukrývali ve vysoké suché trávě tři muži. Jeden z nich, mnohem urostlejší než jeho kolegové, namířil výkonný dalekohled na mrtvolami posetý pozemek institutu a sledoval souboj na život a na smrt mezi štíhlým tmavovlasým Američanem a jeho vyšším a daleko silnějším soupeřem. Zamračil se a zvážil všechny možnosti. Vedle něj ležel ostřelovač s jedním okem přilepeným k teleskopickému zaměřovači prazvláštně vyhlížející pušky a pomalu, ale jistě srovnával mířidla.
Třetí muž, expert na signály, ležel ve změti důmyslného komunikačního vybavení a upřeně poslouchal naléhavé praskavé hlasy, které se mu ozývaly ve sluchátkách. "Úřady začínají efektivně reagovat, Tercei," prohlásil suše. "Na místo se rychle sjíždějí dodatečné policejní, záchranné a hasičské jednotky."
"Rozumím." Muž s dalekohledem pokrčil rameny. "První se dopustil politováníhodné chyby."
"Jeho řidič bude kázeňsky potrestán," souhlasil Terce. "Avšak První znal požadavky mise. Tento souboj je bezúčelný. Měl z místa odejít, když k tomu měl příležitost, zatímco on dopustil, aby nad jeho úsudkem nabyly vrchu vášně. Toho muže možná zabije, ale pravděpodobně se mu už nepodaří uprchnout." Terce dospěl k rozhodnutí. "Budiž. Zneškodni ho."
"A toho druhého taky?" dotázal se odstřelovač.
"Ano."
Odstřelovač přikývl. Zadíval se do zaměřovače a naposledy srovnal hledí. "Cíl zaměřen." Stiskl spoušť. Podivně vyhlížející puška tiše zakašlala. "Cíl zneškodněn."

Smith se sklonil před dalším vražedným výpadem zelenookého muže. A znovu ustoupil, přestože věděl, že mu dochází čas i manévrovací prostor. Dřív, nebo později ho ten maniak dostane.
Muž s kaštanovými vlasy se však náhle plácl do krku - téměř jako by chtěl zabít vosu. Udělal další krok kupředu a pak se zastavil a v nevýslovné hrůze se zadíval na vlastní ruku. Otevřel ústa, vytočil se bokem a ohlédl se přes rameno na tichý les za sebou.
A pak se za Smithova stále zděšenějšího přihlížení začal zelenooký muž rozpadat. Na obličeji a rukou mu rychle narostla pavučina rudých prasklin a neustále se rozšiřovala. Během několika vteřin mu začala opadávat kůže a rozpouštět se v průhledný narůžovělý mok. Jeho zelené oči se rozpily a začaly mu stékat po obličeji. Během celé proměny muž hlasitě skučel nelidskou trýzní. Sténal a svíjel se, až se nakonec skácel k zemi a začal divoce drásat zbytek svého těla v marné snaze bojovat s tím, co ho právě rozežralo zaživa.
Jon se na to nedokázal dívat. Otočil se, klopýtl, padl na kolena a začal nekontrolovatelně dávit. V tom okamžiku mu cosi prosvištělo kolem ucha a zabořilo se do půdy před ním.
U Smitha převládl instinkt. Vrhl se na bok a rychle se odplížil k nejbližšímu úkrytu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama