"Když to není rozbité, nespravuj to."

Thor Heyerdahl

17. října 2007 v 20:31 | yellow |  Referáty
Byl to norský entomolog a mořeplavec. Narodil se 6. října 1914 v Larviku. Zabýval se zejména studiem polynéské kultury, osidlováním Polynésie a možnými styky Starého a Nového světa.
Svou teorii o americkém původů Polynésanů se snažil dokázat i jako vedoucí expedice, která se roku 1947 plavila na voru Kon - Tiki z Peru do Polynésie.Za pomoci vlečné lidi vyplula expedice 28. dubna na moře a 7. srpna skončila ztroskotáním na korálovém ostrově. Až později zjistili, že ztroskotali v Polynésii.
Roku 1953 se Heyerdahl vypravil na Galapágy, kde hledal stopy po pobytu indiánů. V letech 1955 - 1956 se vydal na Velikonoční ostrovy, kde obrovské sochy připomínají sochy v Peru a Ekvádoru. Zkoumá zde podzemní jeskyně, dopravu kamenů na sochy a podobnosti či rozdíly obyvatel a ostrovů a amerických indiánů.
Heyerdahlovy teorie podpořili někteří vědci jako například Čech Eduard Ingriš nebo Pavel Pavel a jiní se stali jeho oponenty. Tím byl například Heyerdahlův dlouholetý přítel a člen expedice Kon - Tiki Bengt Danielson. Danielson se domníval, že Polynésané měli kořeny v Asii.
Dokázal také, že Vikingové pobývali v severní Americe ještě před jejím objevením Kolumbem.
Na další výpravu se Heyerdahl vydal 25. května 1969, kdy vyplul na papyrusovém voru Ra na cestu přes Atlantický oceán. Vor cestou nasákl vodou a těsně před koncem výpravy se Heyerdahl rozhodl, že kvůli nebezpečí potopení výpravu ukončí. Dne 16. července 1969 výprava skončila, ale Heyerdahl se nevzdal. V květnu 1970 vyplul vor Ra II. a nakonec 10. července 1970 doplul k ostrovu Barbadosu.
Heyerdahlovou poslední výpravou po moři byla plavba na voru z cukrové třtiny. Tato výprava se uskutečnila roku 1978. Po jejím konci byl vor nasáklý vodou zapálen.
Mimo jiné taky v roce 1949 založil v norském Oslu muzeum Kon - Tiki, strávil rok po svatbě na ostrově Fatu - Hiva se svojí ženou a napsal několik knih (např. Fatu - Hiva o jeho pobytu na ostrově, Kon - Tiki o expedici Kon - Tiki, Aku - Aku o expedici na Velikonočních ostrovech, Výpravy Ra o expedicích přes Atlantický oceán a další.
Po dlouhém boji s rakovinou umírá Heyerdahl 18. dubna 2002 v Itálii, kde prováděl svůj poslední výzkum.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama