"Když to není rozbité, nespravuj to."

Lev Nikolajevič Tolstoj - Anna Kareninová II.

3. listopadu 2007 v 11:32 | frida |  Čtenářský deník

Lev Nikolajevič Tolstoj

Anna Kareninová II.
Hlavní postavy: Anna Kareninová, hrabě Vronskij, Levin, Kitty
Pokračování vyprávění osudů ruské společnosti začíná šťastně - svatbou. Kitty s Levinem si před Bohem řeknou své "ano" a jejich štěstí nyní narušují jen drobné novomanželské neshody. Kitty totiž chce mít muže jen pro sebe, vyčítá mu, když se byť jen o chvíli zpozdí a brání mu v práci na hospodářství. Levin si chce zase uhájit svou nezávislost, ale protože se oba milují, najdou kompromis. Znovu se pohádají až kvůli Levinovu staršímu bratrovi. Ten je nemocný a umírá - prosí Levina, aby za ním přijel. Kitty chce jet s mužem, ale Levin se domnívá, že ho chce zase jen kontrolovat. Navíc pokládá za nevhodné, aby se Kitty dostala do společnosti bratrovy družky a ošetřovatelky - bývalé prostitutky. Kitty si nakonec prosadí svou a oba jsou záhy rádi, že jí Levin dovolil jet s ním. V mladé manželce se totiž objeví pečovatelské sklony a tak alespoň umírajícímu zpříjemní poslední chvíle. Potvrzuje se ale úsloví, že když něco končí, něco jiného začíná - Kitty je v jiném stavu. Levin neví, jak se má nyní cítit - má strach, ale zároveň i velkou radost. Nejvíce je zmatený ze své tchýně, kněžny Ščerbacké. Ta totiž okupuje celou jeho domácnost, hádá se se služebnictvem a udílí mu nechtěné rady a navíc trvá na tom, aby se těhotná Kitty i s mužem přestěhovali do Moskvy. Levin sice život ve městě nenávidí, ale kvůli manželce nakonec svolí s odjezdem.
Problémy má i Anna s Vronským. Je tomu už dávno, co Anna opustila manžela. Od té doby žili s Vronským v cizině, ale tento život je brzy přestal bavit. Rozhodnou se k riskantnímu návratu do Ruska. Oba se vrátí do Petrohradu, ale moc si tu nerozumějí. Vronskij si uvědomuje rozruch, který zde Anna působí, zatímco ona nechce o ničem ani slyšet. Začnou se stále častěji hádat. Vronskij navštěvuje známé, ale Anna je svým hanebným činem vyhoštěna na okraj společnosti a její staré přítelkyně ji nechtějí znát. Všem navzdory (ale hlavně aby rozzlobila Vronského) se Anna vydá do divadla - dopadne to ale katastrofálně. Jedna žena dokonce nahlas, tak, že to Anna slyší, prohlásí, že: "Vedle takové je hanba sedět". Nešťastná Anna si konečně přizná, že je pro ni společnost uzavřená. Stejným nezdarem skončil i pokus spatřit milovaného Serjožu. Psala manželovi dopis, ve kterém ho prosila o svolení syna navštívit. Karenin se ale spřáhl s jednou vévodkyní, která velmi uctívá náboženství. Ona vévodkyně ho přesvědčila, aby řekl synovi, že matka zemřela, a i když jim Serjoža nevěřil, stejně ale Kareninovi doporučila zamítnout Anninu žádost. Anna se ale do domu vydá tajně - jako vždy vůbec nemyslí na následky a jediné, čeho dosáhne, je pohrdání u manžela, její bolest, že syna ztratila a synovo onemocnění. Po těchto příhodách odjíždí Anna s Vronským na venkov, kde se jim konečně začne dařit. Vronský se pustí do hospodaření, stavby nemocnice a do politiky. Anna ho v tom podporuje a zdá se být šťastná. Ale není. Svou dceru, kterou má s Vronským, nemá ráda tolik jako Serjožu a proto ji svěřuje do péče chůvám a sama ji navštěvuje jen zřídka. Po nějaké době se oba přestěhují do Moskvy, kde ale jejich vztah velmi trpí. Vronský chodí do společnosti, což Anna na jednu stranu vítá, ale na stranu druhou bezmezně žárlí. Vronský se nejprve marně brání, ale potom začíná být k Anně hrubý. Anna si uvědomuje, že nastalo to, čeho se celou dobu tak bála - jeho cit začíná ochlazovat. Pozoruje s hrůzou tu změnu, kdy ji Vronskij nejprve lituje a potom chvílemi i nenávidí. Ve své fantazii navíc ještě celou záležitost zhoršuje a pro její psychiku nesnesitelnou situaci se rozhodne radikálně řešit. Vzpomene si na výjev z nádraží, kde mluvila s Vronským, než pro ni přišel manžel. Nějaký žebrák spadl pod kola vlaku. Když si tohle vybaví, je jí jasné, co má udělat. Právě je na cestě za Vronským ale na nádraží jí řeknou, že je v kočáře s ženou, se kterou ho chce jeho matka oženit. To je pro Annu poslední kapka a tak skočí pod právě projíždějící nákladní vlak.
Levinovi se daří dobře - narodí se mu zdravý syn, vrátí se se ženou zpět na venkov a dokonce se mu podaří i odpovědět si na otázku, která ho tolik trápila a to, má-li jeho život smysl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám tento blog?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama