"Když to není rozbité, nespravuj to."

Gaston Leroux - Fantóm opery

3. listopadu 2007 v 11:44 | frida |  Čtenářský deník

Gaston Leroux

Fantóm opery

Hlavní postavy: Eric, Christina Daaé, vikomt Raoul de Chagny, Peršan
Děj se odehrává v budově Opery v Paříži. Autor popisuje události, které rozvířily nejen celou Paříž. Kniha Fantóm opery popisuje proslulý únos výjimečné zpěvačky Christiny Daaé, zmizení mladého vikomta Raoula de Chagny a smrt jeho staršího bratra, hraběte Filipa.
Do vedení Opery nastupují noví ředitelé: Richard a Moncharmin. Oba dva nevěří historce odstupujících ředitelů o tajemném fantómovi, který má pro sebe vyhrazenou lóži číslo 5 a který chce každý rok velké výkupné. Myslí si, že se jedná o žert a k fantómovi se chovají velmi neuctivě. Prodají jeho lóži a nezaplatí mu. Potom v Opeře dojde k strašlivé nehodě. Tvrdí se, že ji má na svědomí fantóm - během představení Fausta, kde roli Markétky nedostala fantómova oblíbenkyně Christina Daaé, ale jiná slavná zpěvačka, ze sebe nejprve tato zpěvačka vydá podivné zvuky, čímž se nadobro odepíše, a potom ještě spadne lustr - několik lidí zraní a jednu ženu dokonce zabije. Ředitelé se fantómově vůli podvolí, ale to ještě není všechno.
Christina Daaé je mladá zpěvačka, dosud se v Opeře nějak výrazněji neprojevila, ale najednou začne zpívat jako anděl - je to neskutečná proměna. Fantóm požaduje, aby byla více angažovaná a to se také stane - z dosud neznámé Christiny je "přes noc" hvězda. Během jednoho vystoupení ji spatří mladý pohledný a bohatý vikomt de Chagny. Znali se s Christinou již z dřívějška, jako malé děti si hráli daleko na severu, v místech Chrisitinina rodiště. Po smrti jejího otce, velkého houslisty a hudebníka, se již neviděli a do té doby velmi talentovaná Christina ztratila svůj původní hlas. Raoul de Chagny je jejím výkonem okouzlen a okamžitě se do krásné dívky zamiluje. Během představení zpěvačka omdlévá a Raoul jde za ní do šatny. Jaké je jeho zklamání, když ho Christina nepoznává! Rozrušený vikomt čeká u jejích dveře a zaslechne podivný mužský hlas, který Daaé vyznává lásku. Ona poté odchází a mladý Raoul jde do její šatny, aby spatřil svého soka v lásce, ale v místnosti nikdo není.
Tak proběhne první "setkání" Raoula s fantómem. Později se oba mladí lidé sejdou, navzájem se do sebe zamilují a jsou šťastní. Radost jim kazí jen fantóm, který nesmírně žárlí. Christina ví, že je Raoulův i její život v nebezpečí. Proto vypráví Raoulovi vše o svém setkání s fantómem, o tom, jak ji jednou držel v podzemí Opery, kde žije a také o tom, jak vypadá. Je to nehezký muž se zohaveným obličejem. Nosí masku, ale tu mu Christina ze zvědavosti strhne a tak zpečetí svůj i Raoulův osud. Fantóm - vlastním jménem Erik - jí dá ultimátum. Buď se stane jeho ženou, anebo ona i Raoul zemřou. Raoul chce Christinu unést, aby ji zachránil a ona souhlasí. Trvá ale na posledním vystoupení - toho večera má hrát roli Markétky ve Faustovi. Raoul přichystá vše k útěku a oznámí svému bratrovi své plány: chce si Christinu vzít za ženu. Filipovi se to vůbec nelíbí, poněvadž se pro budoucího hraběte nehodí, aby žil se zpěvačkou. Dosud nerozluční bratři se pohádají a Raoul odjede do Opery.
Ke konci představení se ale stane strašná věc - Erik vytušil plány mladé dvojice a Christinu unese přímo ze scény. Raoul ji všude hledá a při hledání narazí na další tajemnou postavu Opery, takzvaného Peršana. Peršan byl policistou v Indii, kde pobýval i Erik. Tento znetvořený a navíc i krutý muž pracoval pro sultána a jeho mladou ženu a pro ni také vymyslel několik nových způsobů mučení a bludišť, neboť byl eskamotérem. Potom všem byl ale pro sultána nebezpečný a měl být popraven. Peršan ho zachránil a od té doby sledoval. Pod Peršanovým dohledem se Erik zklidnil do doby, než se zamiloval do Christiny Daaé. Sám měl absolutní hudební sluch, výtečný hlas i cit pro hudbu a tím si mladou zpěvačku získal. Když ho ale spatřila, pochopil, že jej nikdy nebude milovat a dostal zlost.
Peršan dovede Raoula do Erikova domu, kde nejprve padnou do pasti, poté je z ní fantóm pustí, protože Christina mu slíbí, že si ho vezme. Raoul je odveden domů, ale čeká tam na něho tragická zpráva. Filip je mrtev. Sledoval mladšího bratra protože se domníval že Christinu nechal unést on. Dostal se až k Erikovu domu v podzemí, kde utonul v jezeře.
Děj dostane nakonec nečekané rozuzlení - Erik si uvědomí, že Christina s ním nikdy nebude šťastná a dovolí jí provdat se za Raoula. Sám si potom vezme život a Christina s Raoulem uprchnou neznámo kam.
Erikovo pohnutí bylo tak silné, že musel varovat Peršana, aby se na něho nedíval, protože se dusil a musel si sejmout masku. Daroga mi vyprávěl, že on sám poodešel k oknu a otevřel je se srdcem rozbušeným soucitem, ale že velmi usilovně upíral oči, aby se díval pevně na vrcholky stromů v sadu Tuillerií a aby nezavadil pohledem o netvorovu tvář.
"Šel jsem vysvobodit mladého muže," pokračoval Erik, "a řekl jsem mu, aby šel se mnou za Christinou… Objali se přede mnou v pokoji ve slohu Ludvíka Filipa… Christina měla můj prsten… Christina musela přísahat, že až umřu, přijde jednou v noci Scribovou ulicí, přepluje jezero a ve vší tajnosti mě pohřbí se zlatým prstenem, který bude až do té chvíle nosit… Řekla jsem jí, jak najde mé tělo a co s ním má udělat… Poté mě také Christina poprvé políbila, tady, na moje čelo!… (nedívej se, darogo!) a odešli oba dva… Christina už neplakala… jen á jsem plakal… darogo, darogo… Jestli Christina splní svou přísahu, vrátí se brzy!…"
A Erik zmlkl. Peršan se ho dále nevyptával. Neměl už starost o osud Raoula de Chagny a Christiny Daaé a nikdo z lidského rodu, kdyby to byl toho večera vyslechl, nemohl by brát v pochybnost slova plačícího Erika.
Netvor si znovu nasadil masku a sebral všechny své síly, aby darogu opustil. Oznámil mu, že až bude cítit blížící se konec, pošle mu jako poděkování za dobro, jež mu Peršan kdysi prokázal, nejdražší, co na světě má: všechny papíry Christiny Daaé, které napsala v této době Raoulovi a nechala je Erikovi, a několik drobností, které jí patřily: dva kapesníky, pár rukavic a šňůrku ze střevíce. Peršanovi Erik oznámil, že oba mladí lidé, jakmile poznali, že jsou volní, se rozhodli vyhledat kněze na nějaké samotě, kam by se ukryli se svým štěstím, a že se s tímto úmyslem vydali na "nádraží zemského severu". Erik ještě dodal, že spoléhá na to, že jakmile od něho Peršan obdrží slíbené relikvie a papíry, oznámí mladé dvojici jeho smrt. Stačí jen zaplatit řádku v úmrtních oznámeních deníku Doba. To bylo všechno.
Peršan vyprovodil Erika ke dveřím svého bytu a Darius ho odvedl až na chodník a cestou ho podpíral. Tam čekal fiakr. Erik do něho nastoupil. Peršan, který se vrátil k oknu, slyšel, jak Erik říká kočímu: "K Opeře!"
A pak se fiakr pohroužil do tmy. Peršan viděl ubohého, nešťastného Erika naposledy.
Tři týdny poté noviny Doba uveřejnily toto úmrtní oznámení:
"ERIK JE MRTEV."
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama