"Když to není rozbité, nespravuj to."

Erich Maria Remarque - Tři kamarádi

18. listopadu 2007 v 18:09 | frida |  Čtenářský deník

Erich Maria Remarque

Tři kamarádi

Hlavní postavy: Robert Lohkamp (Robby), Otto Köster, Gottfried Lenz, Patricie Hollmannová
Robert, Otto a Lenz jsou kamarádi z války. Po ní se všichni několik let protloukali. Robby jako klavírista v různých podnicích, Lenz jako cestovatel po jižní Americe a Otto jako automechanik. Po několika letech se znovu setkali a založili si svou autoopravnu.
Pro vlastní potřebu si Otto upravil staré auto - dal mu silný motor a nyní se každý večer baví tím, že nějakého řidiče s Karlem (jejich milovaným autem) provokují k závodění. Karel ještě nikdy neprohrál, zato mnozí řidiči sportovních vozů byly jeho výkonem překvapeni a chtěli Karla koupit. Otto je však do Karla doslova zamilovaný a nechce ho za žádnou cenu prodat.
Při jednom závodu poznávají Patricii Hollamnnovou. Zvláště Robbymu se velmi zalíbí, i když ne na první pohled. Později si s ní ale domluví schůzku a zamiluje se do ní. Oba si ale nic nepřipouštějí, protože zažili, jak krutý umí život být a namlouvají si, že se jedná jen o přechodnou záležitost. Po čase jim dojde, že se milují. Patricia ale trpí tuberkulózou, jako spousta její generace. Její nemoc je následkem nedostatečné stravy během dětství, ve kterém zuřila válka. Patricie o své nemoci nechce Robbymu nic říct a tak se to Robert dozví až příliš pozdě. Na jejich společné dovolené dostane Patricie záchvat a Robert stihne jen tak tak dojít pro pomoc. Zavolá Lenzovi, který jako správný přítel ihned sežene Patriciina lékaře a Otto ho v doslova rekordním čase dopraví k Pat. Díky Robertovým přátelům se Patriciin stav zlepší.
Dlouho nepřichází žádný záchvat, ale doktor na zimu doporučuje pobyt na horách. Je domluveno, že Patricie odjede do penzionátu, kde se léčí podobně nemocní lidé.
Mezitím se ale přihodí i mnoho dobrého: Karel vyhraje závody sportovních vozů a Otto s Lenzem a Robertem koupí taxík, díky kterému si přivydělávají peníze.
Robert je po dlouhé době zase šťastný ale jeho štěstí netrvá dlouho - Patricia odjede na hory a Lenz je zastřelen neznámými aktivisty. Zbylí kamarádi se rozhodnou nezatěžovat již tak nemocnou Patricii smutnými zprávami. Otto pátrá po Lenzových vrazích a Robby odjíždí za Patricií do penzionátu. Docházejí mu ale úspory a v těžké situaci se opět projeví přátelství: Otto prodá Karla, aby mohl poslat Robbymu peníze na zaplacení Patriciina pobytu.
Celý příběh nekončí dobře - Lenzův vrah je sice dopaden a Gottfried pomstěn, ale Patriciin stav se zhoršuje. Otto přijíždí do penzionu, protože Pat má každým dnem zemřít.
Robby ji ani v posledních chvílích neopouští a tak mu Patricie zemře doslova pod rukama.
Zemřela v poslední hodině noční, než nastalo jitro. Zemřela v těžkých bolestech a nikdo jí nemohl pomoci. Pevně svírala moji ruku, ale nevěděla už, že jsem u ní. Kdesi kdosi řekl: je mrtva.
"Ne," zašeptal jsem, "ještě není mrtva, ještě mě pevně drží za ruku."
Světlo. Nesnesitelné, prudké světlo. Lidé. Lékař. Pomalu jsem rozevřel ruku. Ruka Pat se svezla k zemi. Krev. Ztrnulý udušený obličej. Zmučené strnulé oči. Hnědé hedvábné vlasy.
"Pat," řekl jsem, "Pat"
A poprvé mi neodpověděla.
"Chtěl bych být sám," řekl jsem. "Neměla by se nejprve -" zeptal se kdosi.
"Ne," řekl jsem. "Odejděte. Nedotýkejte se jí."
Pak jsem jí setřel krev. Byl jsem jako ze dřeva. Učesal jsem jí vlasy. Byla studená. Položil jsem ji do své postele a zahalil přikrývkami. Seděl jsem u ní a nemohl na nic myslet. Seděl jsem na židli a hleděl na ni. Dovnitř vběhl pes a usedl vedle mne. Viděl jsem, jak se jí mění obličej. Nebyl jsem s to dělat nic než naprázdno sedět a dívat se na ni. Pak přišlo jitro, a už ot nebyla ona.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama