"Když to není rozbité, nespravuj to."

Alois a Vilém Mrštíkovi - Maryša

1. prosince 2007 v 22:49 |  Čtenářský deník

Alois a Vilém Mrštíkové

Maryša

Hlavní postavy: Maryša, Vávra, Francek, Lízal
Tato tragédie popisuje osudy venkovské dívky Maryši, která se zamilovala do chudého mládence Francka. Její rodiče, sedlák Lízal se ženou, o její lásce nechtějí ani slyšet. Pro Maryšu chtějí bohatého ženicha a takového najdou v mlynáři Vávrovi. Tento vdovec s několika dětmi se zpočátku jeví jako ideální partie - má mlýn a zkušenosti. Rodiče nic nedají na to, že o Vávrovi kolují pověsti o tom, jak bil a nakonec utrápil svou první ženu, a jak hanebně se choval k služebným. Dokonce se nepozastavují ani nad tím, že Vávrovi nestačí mít mladou krásnou nevěstu, ale ještě smlouvá o peníze a snaží se toho z bohatého sedláka vytáhnout co nejvíc.
Maryša Vávru nechce, ale rodiče ji donutí se za něj provdat.Francek totiž musí na vojnu do Brna a Maryša ví, že jeho si stejně nebude nikdy moci vzít za muže. Dva roky tedy snáší ponižování i rány od muže, kterého nenávidí. Po dvou letech se Francek vrací z vojny a zjišťuje, že jeho milá je vdaná. Okamžitě je mu jasné, že tu šlo o peníze a má zlost na Vávru i na Lízala. Lízal se mezitím přesvědčí s jakým tyranem jeho jediná dcera žije, a je nešťastný. Nabídne Maryše, aby se vrátila domů a muže opustila, ale Maryša se zatvrdí a zůstává u Vávry. V hospodě se setkává s Franckem, který se jí snaží získat zpět. Francek se pohádá s Vávrou a potom jde do mlýna přesvědčovat Maryšu, aby s ním utekla do Brna. Maryša ale nechce zničit svou pověst a Francka odmítá. Jenže pak se vrátí její muž, je na ní hrubý, a když služebné nažene takový strach a vyhrožuje jí bitím, služebná prozradí, že u Maryši byl Francek. Vávra se rozzlobí a chce Francka zastřelit. Maryša ho prosí, slibuje mu, že mu vše odpustí a bude s ním dál žít, pokud Francka ušetří, ale Vávra se nedá obměkčit. Tato jeho touha po pomstě vzbudí v jeho ženě ještě větší nenávist a Maryša se rozhodne: od Vávry odejde, možná ho i zabije a uteče s Franckem.
Druhého rána se Vávra chce udobřit, ale Maryša mu dá do kávy jed a otráví ho.
VÝSTUP PÁTÝ
VÁVROVÁ - ROZÁRA
ROZÁRA (v běhu, běží rovnou cestou pro vodu)
Pro Boha všemohoucího, paňmámo - - co se stalo - - - pantáta je bez sebe - -
VÁVROVÁ (ani se nehne)
ROZÁRA (s podivem hledí po ní, pak odběhne)
VÝSTUP ŠESTÝ
VÁVROVÁ - MLATCI
VÁVROVÁ (sama, stále na svém místě. Hluk se blíží síní dovnitř)
Delší chvíle. Hraje očima.
Oknem je vidět:
Mlatci, ženy i mužští zpola vedou, zpola nesou Vávru - polomrtvého. Výkřiky.
HLASY
Co se mu jen stalo? Co se mu jen stalo? Tak najednó?!
VÁVROVÁ (právě když s Vávrou mají přijít dveřmi v pozadí na jeviště, vyhrne oči k nebi)
ŽENA (předběhne mlatce, všimne si pátravě Vávrové, uchopí ji za ruku, trhne doprostřed jeviště a pohlédne ji do odvrácené tváře)
Děvčico neščasná - tys jé otrávila!? (V pozadí ve dveřích muži nesoucí Vávru. Ve dveřích objeví se pouze boty mrtvého)
VÁVROVÁ (dutě)
Otrávila.
Opona spadne.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama