"Když to není rozbité, nespravuj to."

Karel Čapek - Válka s mloky

27. ledna 2008 v 20:29 | yellow |  Čtenářský deník
Tato kniha začíná tím, že kapitán van Toch v zátoce Devil objeví velmi učenlivé mloky. Kapitán je naučí, aby mu donášeli perlorodky a za odměnu jim daruje nože a další nástroje. Spolu s G. H. Bondym rozšíří van Toch mloky do celé Polynésie, Melanésie a Mikronésie.
Mloci se naučí mluvit, číst, pracovat, ale i bránit se. Stanou se předmětem zkoumání a jelikož perly přestávají být lidmi vyhledávané, začnou se mloci používat pro práci ve vodě. Postupem času se mloci rozšíří po celém světě a lidé si je velmi oblíbí. Založí pro ně školy a zavedou pro ně zákony.
Po čase, kdy spolu lidé a mloci žijí v míru, začnou rozbroje. Mloci začnou krást jablka, potápět lodě a zabíjet lidi, ale i sami sebe navzájem. Angličané, kteří jako jediní nedovolili, aby u nich mohli mloci pracovat, jim přestanou dodávat veškeré nástroje, zbraně ale i jídlo. Mloci jim na oplátku začnou blokovat všechny mořské cesty až Británie zůstává téměř bez jídla. Přesto se však Britové nevzdávají.
Mloci začnou odstřelovat všechny pevniny, ale autor se nakonec rozhodne, že je nechá vymřít. Mloci začnou válčit mezi sebou a navzájem se vyvraždí.
Citát: "Jak se jmenujete? Andrew Scheuchzer. Jak stár?To nevím. Chcete vypadat mladě? Noste šněrovačku Libella. Kolikátého je dnes? Pondělí. Pěkné počasí, pane. Tuto sobotu poběží v Epsomu Gibraltar. Kolik je třikrát pět? Proč? Umíte počítat? Ano, pane? Kolik je sedmnáctkrát dvacet devět? Nechte nás, abychom se ptali, Andrew. Jmenujte nám anglické řeky. Temže... A dál? Temže. Jiné nevíte, že? Kdo vládne v Anglii? King George. God bless him. Dobře, Andy. Kdo je největší anglický spisovatel? Kipling. Velmi dobře. Četl jste něco od něho? Ne. Jak se vám líbí Mae West? My se raději budeme ptát vás, Andy. Co víte z anglických dějin? Jindřich Osmý. Co o tom víte? Nejlepší film posledních let. Báječná výprava. Ohromná podívaná. Viděl jste jej? Neviděl. Chcete poznat Anglii? Kupte si Ford Baby. Co by jste nejvíce chtěl vidět, Andy? Závody Cambridge - Oxford, pane. Kolik je dílů světa? Pět. Velmi dobře. A které to jsou? Anglie a ty ostatní. Které jsou ty ostatní? To jsou bolševici a Němci. A Itálie. Kde jsou Gilbertovy ostrovy? V Anglii. Anglie si nebude vázat ruce na pevnině. Anglie potřebuje deset tisíc letadel. Navštivte pobřeží jižní a Anglie. Smíme se podívat na náš jazyk, Andy? Ano, pane. Čistěte si zuby pastou Flit. Je úsporná, je nejlepší, je anglická. Chcete mít vonný dech? Užívejte pasty Flit. Děkujeme, to stačí. A nyní nám povězte, Andy..."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám tento blog?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama