"Když to není rozbité, nespravuj to."

Miguel de Cervantes - Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha

15. února 2008 v 10:26 | yellow |  Čtenářský deník
V manchském kraji žil zchudlý "rytíř", kterému po předcích zůstalo brnění, ve stáji mu stála vyhublá herka a v knihovně leželo velké množství knih o rytířství. Tyto knihy zatemnily donu Quijotovi mozek, a proto pojmenoval koně, vyspravil brnění a vydal se na cesty, aby se stal potulným rytířem. Toulal se po kraji, měl vidiny a bezdůvodně útočil na lidi v domnění, že jsou obři. Jednou ho zpráskali kupci, které vyzval na souboj tak, že nebyl schopen pohybu. V této situaci ho nalezl kněz z jeho vesnice a dopravil ho domů, aby se uzdravil. Za jeho nemoci zničil všechny rytířské knihy a doufal, že se don ke svým bláznivým nápadům nevrátí.Don Quijote však utekl, najal si zbrojnoše a opět se vydal za dobrodružstvím.
Začal tím, že zaútočil na čtyřicet větrných mlýnů v domnění, že jsou to obři, svedl boj s Biskajcem, při kterém přišel o část ucha a zamířil do hospody - v jeho choré mysli to byl hrad. Setkal se s pastýři, kteří mu vyprávěli velmi smutný příběh o pastýřce Markétě, zaútočil na smuteční průvod, osvobodil trestance a okradl holiče o mosaznou mísu, kterou považoval za Mambrinovu přilbu. Pak se vydal do hor, kde se setkal s pastevci a vyslechl od nich smutný příběh Cardenia. Poté se rozhodl, že upadne do stavu bláznovství až do doby než mu odpoví paní jeho srdce - Dulciena z Tobosa na milostný dopis, se kterým poslal svého panoše Sancha Panzu. Sancho došel do hospody, kde potkal kněze a holiče z jejich vesnice a vypověděl jim o bláznovství dona Quijota. Ti se rozhodli, že ho opět dopraví domů. V horách se setkají s dívkou Doroteou, která hraje také roli v příběhu ubohého Cardenia a přesvědčí ji, aby se vydávala za princeznu, která potřebuje pomoc. Don Quijote se toho okamžitě chytí a doprovází ji, V hospodě se nakonec náhodou setkávají všichni čtyři aktéři Cardeniova příběhu, který se díky setkání stane veselým, setkají se zde i aktéři jiných příběhů, které se nakonec také šťastně vyřeší. Don Quijote si zabojuje s měchy vína, je svázán a v kleci odvážen domů.
Po nějaké době se opět vydá na další pošetilou výpravu. Po návratu procitá a chce se stát pastýřem. Toho se však už nedožije.
Citát: Pastevec na něho pohleděl a vida, že don Quijote vyhlíží podivně a také divně mluví, tázal se holiče, kdo to je: "Pane, kdo je ten muž, který tak zvláštně vypadá a podivně mluví?" "Je to slavný don Quijote de la Mancha, odpůrce bezpráví, mstitel křivd, ochránce panen, vdov a sirotků, postrach obrů a vítěz v bitvách." "Zdá se mi to podobné," odvětil pastevec koz, "knihám o potulných rytířích, kteří dělali vše, co Vaše Milost vypráví o tomto člověku, až se domnívám, že si ze mne dělá Vaše Milost pouhý žert, nebo že tento vznešený muž má v hlavě prázdný dům." "Jste darebný pacholek," zvolal don "vy jste prázdný a omezený a já jsem plnější, než kdy byla ta kurví dcera, co vás přivedla na svět."
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama