"Když to není rozbité, nespravuj to."

F. M. Dostojevskij - Idiot

8. února 2008 v 17:00 | yellow |  Čtenářský deník
Kníže Lev Nikolaj Myškin se po dlouhé době vrací do Ruska. Před tím pobýval ve Švýcarsku, kde se léčil z idiotství, ale teď se musí vrátit do Ruska, aby převzal dědictví.
Ve vlaku se kníže setkává s Rogožinem, který si také jede převzít dědictví a zve knížete, že v případě neúspěchu u vzdálených příbuzných, ho má přijít navštívit. Ve vlaku také knížeti ukáže fotku Nastasji Filipovny a ten se do ní okamžitě zamiluje.
Příbuzní knížete nepřivítají nijak vřele, ale úplně ho neodmítnou a dokonce mu seženou ubytování. Tam se také seznámí s Koljou, který se stává jeho přítelem a doprovází ho k Nastasje Filipovně, kde se opět setkává s Rogožinem. Rogožin přichází navštívit Nastasju Filipovnu, aby jí nabídl sňatek. Ta přijímá, odmítá, nabízí sňatek knížeti a dalšímu muži a nakonec přijímá Rogožinův návrh a odjíždí s ním.
Kníže také odjíždí z Petrohradu do Moskvy, aby zde převzal svoje dědictví. V Moskvě se opět setkává s Rogožinem a Nastasjou Filipovnou, která utíká od Rogožina ke knížeti a nakonec i od knížete zpět do Petrohradu, kam je pronásledována Rogožinem. Po nějakém čase se tam vrací i kníže a jde navštívit Nastasju Filipovnu, když potká Rogožina, který ho pozve k sobě. Na návštěvě si všimne nože, se kterým si Rogožin zakládá knížku.
Když se kníže vrátí do hotelu, má tušení a chce jít navštívit Nastasju Filipovnu. Daleko však nedojde. Na schodech na něj číhá Rogožin se svým nožem a vrhne se na něj. Naštěstí kníže dostane jeden ze svých záchvatů, padne a Rogožin se lekne a uteče. Nakonec knížete najde Kolja.
Aby se kníže lépe zotavil odjíždí s Lebeděvem na venkov do Petrovska, kde se setkává s Lizavetou Prokofovnou a jejími dcerami a velmi často je navštěvuje a účastní se kulturních akcí. Na jedné z večerních hudebních akcí se objevuje Nastasja Filipovna, urazí knížete J. a kníže Myškim upadá v nemilost u Lizavety Prokofovny a jejích dcer.
Zakrátko je však kníže opět mile přijat a dokonce to vypadá, že se dvoří nejmladší z dcer - Agláje Ivanovně. Kníže se snaží, ale Aglája Ivanovna si z něj téměř pořád dělá legraci. Nakonec je však kníže představen jako její ženich.
Když jde s Aglájou Ivanovnou navštívit Nastasju Filipovnu, která opět chystá svatbu s Rogožinem, hrozně se o knížete pohádají. Aglája Ivanovna utíká a Nastasja Filipovna omdlévá. Kníže by hrozně rád spěchal za Aglájou Ivanovnou, ale přesto se rozhodne postarat o Nastasju Filipovnu. Ta se rozejde s Rogožinem a začne chystat svatbu s knížetem.
Ve svatební den Nastasja Filipovna opět utíká s Rogožinem a kníže se ji vydáví hledat do Petrohradu, kde nakonec navštíví Rogožina, který mezitím zabil Nastasju Filipovnu a sám upadne do bezvědomí. Kníže u něj sedí a ztrácí pojem o okolním světě. Opět se z něj stává idiot. Když konečně Rogožina, knížete a Nastasju Filipovnu naleznou, nikoho nepoznává.
Rogožin je nakonec zachráněn a doznává se z vraždy Nastasji Filipovny. Kníže je opět převezen do Švýcarska, aby se léčil.
Citát: "Zatím se docela rozednilo, nakonec ulehl na polštář, jakoby v úplném vysílení a zoufalství, a přitiskl se tváří k bledému nehybnému Rogožinovu obličeji, slzy z jeho očí smáčely Rogožinovu tvář, ale on už snad tenkrát své vlastní slzy necítil, už o nich ani nevěděl...
Alespoň když se za mnoho hodin otevřely dveře a vešli lidé, našli vraha v úplném bezvědomí a horečce. Kníže nehybně seděl na lůžku vedle něho, a kdykoli nemocný něco vykřikl nebo blouznil, tu mu pokaždé spěšně přejížděl chvějící se rukou po vlasech a tvářích jako by ho laskal a uklidňoval. Ale nerozuměl již ničemu, nač se ho ptali, a nepoznal nikoho z těch, kdo vstoupili a obklopili ho."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama