"Když to není rozbité, nespravuj to."

Karel Čapek - Loupežník

10. února 2008 v 11:47 | yellow |  Čtenářský deník
Celý děj této divadelní hry se odehrává na lesním paloučku, na kterém stojí malý lovecký zámeček se zamřížovanými okny, a který je obehnán vysokou zdí.
Na tento palouček dotáhne Prolog mladého a pohledného muže - loupežníka. Loupežník trhal Prologovi třešně, a když ho Prolog nachytal, ještě mu nabídl. To Prologa naštvalo a odtáhl Loupežníka daleko od svého pozemku.
Na paloučku se Loupežník seznámí s Mimi, která je doma sama pouze se služkou, která zrovna odešla nakoupit. Loupežník má roztrženou stuhu na klobouku a tak mu ji Mimi spravuje a přitom si povídají, když tu se z lesa vynoří stará cikánka. Po dlouhém naléhání si od ní Mimi nechá věštiti z ruky. Cikánka jí předpoví, že ji čeká mnoho smutku a utrpení. Nakonec Mimi celá rozrušená z předpovědi odchází domů.
Po nějaké době přijde na palouček myslivec Hubert, který se o Mimi uchází a pohádá se s Loupežníkem. Začne po něm dokonce i střílet, trefí ho, Loupežník se zhroutí a při pádu si poraní hlavu. Když mu Mimi se služkou a Šeflem přiběhnou na pomoc, je Loupežník v bezvědomí a silně krvácí. Šefl mu ošetří hlavu a Loupežník se začne pomalu probírat. K ošetření postřeleného místa ho ale musí odvést k doktorovi, a proto se Loupežník loučí s Mimi a slibuje jí, že se ozve.
Večer se opět Loupežník vrací k domu a povídá si s Mimi. Najednou se vrátí její rodiče, hrozně jí vynadají a přinutí ji přísahat, že už s Loupežníkem nikdy nepromluví. Mimi svou přísahu ráno poruší a rozhodne se s ním utéct. Rodiče ji donutí, aby se vrátila zpět, a proto se s ní Loupežník zabarikáduje v domě a rodiče zůstanou stát před vraty. Na pomoc si zavolají kováře, starostu a další, ale do domu se dostat nemohou.
K večeru se domů po dlouhé době vrátí Mimina sestra Lola, která kdysi utekla. Dnes má dítě, je sama opuštěná a vyčerpaná. Loupežník se ji rozhodne postit do domu a oni ho podvedou. Když se Loupežník opět snaží dostat do domu, začnou po něm střílet. Nakonec ho začnou honit i četníci, a proto Loupežník s příslibem, že se vrátí utíká.
LOUPEŽNÍK: Mně nemáte co poroučet. Vy byste pořád jen poroučel. Já se nedám ukřičet, já se nedám umluvit jako Mimi, nejsem tak hloupý. Vy jste jí chtěli zakázat lásku, já si ji uhájím. A kdybyste chtěli boj, taky dobře! Dělejte si, co chcete. Já neustoupím, kdybych tu měl život nechat!
PROFESOR: Kejkle! Kejkle! Kejkle! Vy šašku, myslíte, že tohle budu brát vážně?Boj! Život nechat! Člověče s takovými frázemi na mne?
LOUPEŽNÍK: Taky dobře. Já vám ukážu, co je vážně. A já vám říkám, že živý odtud nepůjdu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Líbí se vám tento blog?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama