"Když to není rozbité, nespravuj to."

Vincent van Gogh

12. února 2008 v 21:32 | frida |  Referáty
Vincent Willem van Gogh
(narozen 1853 v městečku Zundert u Bredy, zemřel roku 1890 v Avers-sur-Oise)
Vincent Willem van Gogh se narodila na malé holandské faře v Groot-Zundertu v severním Brabantku dne 30. března 1853 jako nejstarší syn duchovního Theodora van Gogha. Nebyl však prvorozeným synem svých rodičů - přesně rok před ním se matce narodil mrtvý chlapec, kterému bylo dáno stejné jméno. Mrtvé dítě bylo pochováno na nedalekém hřbitově a tak chodil malý Vincent každý den kolem náhrobku s vlastním jménem. Podle psychologů hrálo nejen toto roli ve formování jeho zvláštní osobnosti - měl totiž neustále pocit, že je pouze náhražkou za mrtvého bratra.
Ze všech svých ostatních sourozenců žil Gogh v kontaktu pouze se svým o čtyři roky mladším bratrem Theem, vzájemná korespondence ukazuje, že šlo o kontakt velice důvěrný. Navíc byl van Gogh na Theovi celý život finančně závislý a teprve půl roku před svou smrtí prodal svůj první (a za života jediný) obraz, "Červené vinice u Arles"
Vzdělání získává malý Vincent nejdříve v místní vesnické škole, následně navštěvuje dvě internátní školy. V březnu roku 1868 ale uprostřed školního roku svá studia náhle přerušuje a již nikdy je nedokončí. Ve stejném roce namísto toho nastupuje do pobočky proslulé Goupilovy firmy s obrazy v Haagu, kde mu k pracovnímu místu dopomůže strýc.
V Goupilově firmě se van Goghovi daří, za čas se vypracuje na zdatného obchodního příručího. Za odměnu je pak přeložen do galerie v Londýně.
Zde začíná jeho strastiplná životní cesta - v 21 letech poprvé vášnivě zamiluje, ale dívka, která je již zasnoubená s jiným, jeho city neopětuje. Toto odmítnutí ve van Goghovi vyvolává duševní krizi a strach z odmítnutí ho provází po zbytek života. Navíc se přestává zajímat o práci v galerii a brzy se dostaví propuštění.
Van Gogh se rozhodne pro práci duchovního - snad aby se vyhnul vztahům se ženami - opouští Anglii a vydává se do Belgie, kde v Borinage káže horníkům. V jejich bídě ale slova evangelia působí spíše jako výsměch, ale van Gogh žije úmyslně ve stejné chudobě jako oni a rozdává jim všechno co má, ačkoli je velmi chudý. Svými nadřízenými je záhy propuštěn, protože jeho misionářskou činnost berou jako nedůstojnou duchovního.
Pracovní neúspěch opět střídá citové zklamání a van Gogh se zamiluje tentokrát do své sestřenice, Kay. Jeho puritánská rodina je tím silně pobouřena, ale Vincent je Kay tak posedlý, že si za poslední peníze od bratra koupí jízdenku a pronásleduje Kay až do jejího domova, kde se odehraje mnohým známá scéna, kdy Vincent dá ruku nad lampu a žádá, aby směl s Kay promluvit alespoň na tak dlouho, jak dlouho udrží ruku nad lampou. Jeho strýc - snad ze strachu o jeho zdraví - lampu v zápětí zhasíná a láska van Gogha je nevyslyšena...
Únik ze světa hledá van Gogh v kreslení. V letech 1882 - 1883 kreslí u malíře Antona Mauva v Haagu a kreslí podle živého modelu, maluje i své první krajiny ("Na pobřeží v Schevenengen"). V Haagu žije s prostitutkou a jejími pěti dětmi se snem o jejím napravení a společném sňatku. Prostitutka Sien ale nehodlá změnit svůj životní styl a odchází, následně porodila šesté dítě - o tom, zda je Vincent van Gogh jeho otcem se spekuluje.
Když ho Sien opustila, utekl na samotu vřesoviště v Drenthe. V letech 1883 - 1885 žil u své rodiny v Nuenen, namaloval zde krajiny a figurální kompozice. Hlavním dílem tohoto období je obraz "Jedlíci brambor", který předcházela řada kreseb a náčrtů. Van Gogh neusiloval o akademickou přesnost, ale hledal tzv. "velký výraz". V blízkém městečku Eindhoven měl několik žáků, se kterými maloval krajiny. Od roku 1885 do roku 1886 žil v Antverpách, kde kreslil námořníky a studoval, v té době velmi oblíbený, japonský dřevoryt. Goghův kolorit "Japonérie" vychází z tvorby Rubense a Milleta.
Po smrti svého otce odchází Vincent za bratrem do Paříže, kde poznává díla Pissara a Signacova a přejímá jejich techniku. Zajímavé je, že více než k impresionistům tíhnul k P. Gauguinovi a E. Bernardovi. Na pozadí jeho obrazů se také objevují již zmíněné japonské barevné dřevoryty.
V rozmezí let 1888 až 1889 pobýval v Arles, kam za ním v říjnu přijel sám Gauguin. Mezi oběma významnými malíři se začínají stupňovat spory a hádky, vše spěje ke dnes všeobecně známému vyvrcholení. Po jedné zvláště prudké hádce vychrstne van Gogh Gauguinovi do obličeje sklenku absintu a vrhne se na něj s břitvou. Ještě té noci si pak sám s onou břitvou část ušního boltce, kterou pak zabalenou v novinovém papíru odnese prostitutce Rachel jako dar na památku.
Le Forum rèpublicain oznámil událost Arlesanům: "V neděli večer o půl dvanácté jistý Vincent van Gogh, umělecký malíř, pocházející z Holandska, přišel do veřejného domu číslo 1, vyhledal jistou Rachel a odevzdal jí svoje ucho se slovy: "Opatrujte tento předmět přepečlivě." Potom zmizel. Když o tomto činu, kterého se mohl dopustit pouze ubohý šílenec, byla informována policie, odebrala se nazítří ráno k tomuto individuu a nalezla ho, jak leží v posteli téměř bez života. Tento nešťastník byl naléhavě přijat do nemocnice." V tomto článku bylo poprvé vytištěno jméno Vincenta van Gogha.
Zdroj: kniha "Život Vincenta van Gogha" od Henriho Perruchota, citace ze strany 240
Devatenáct občanů Arles nato sepsalo žádost o hospitalizaci "nebezpečného šílence" a Vincent musí město opustit.
Následující rok stráví v ústavu pro duševně choré v Saint-Remy. Je zcela odkázán na bratrovu pomoc. I v ústavu dále maluje, i když jen mezi jednotlivými záchvaty, které se začínají dostavovat s železnou pravidelností. Tvorba byla pro něho útěchou. Život s duševně chorými byl pro van Gogha nesnesitelný - v květnu 1890 odjel do Paříže a usadil se tu pod dohledem doktora Gacheta v Auvers u Paříže. Tohoto doktora popsal v jednom z dopisů bratrovi takto: "Má modré a smutné oči, jako ty a já. Jsme dobří přátelé." Vznikl obraz "Podobizna doktora Gacheta" a o hloubce jeho vztahu k van Goghovi se pouze spekuluje.
Mezi jeho poslední obrazy patří "Obilné pole s havrany" a "Pšeničné pole s vránami" - oba jsou naplněny vnitřním neklidem a tragickou osudovostí. O těchto dílech se spekulovalo jako o jeho posledních - skutečně posledním obrazem je ale "Zahrada u Daubigny". V posledních letech života maloval van Gogh na třicet autoportrétů, tvořících jakýsi umělcův deník. Navzdory vyrovnanému výrazu těchto autoportrétů mohl silný záchvat přijít doslova ze dne na den.
27. července 1890 se van Gogh víceméně úspěšně pokouší o sebevraždu - kulka nezasáhne srdce a uvízne v boku, ale van Gogh podléhá zraněním. Umírá 29. července 1890 ve svých 37 letech v náručí svého milovaného bratra Thea. Jeho poslední slova byla: "La tristesse durera toujours." ("Smutek potrvá navždy.")
Za rakví malíře, který za svůj život prodal jeden jediný obraz a vyjde o něm jen jedna jediná příznivá kritika, pak kráčí jen pár přátel. Dnes zná jeho jméno celý svět.
Byl pochován na hřbitově v Auvers, kde byl později uložen i jeho bratr Theo, který se s Vincentovou smrtí nemohl smířit a o šest měsíců později zemřel. I u něj se však projevila stejná psychická porucha, kterou trpěl van Gogh, a kterou si sám malíř jen zhoršoval pobytem a spánkem v jedné místnosti se svými zasychajícími díly, ze kterých unikaly toxické látky (hlavně terpentýn, ve kterém se rozpouštěly barvy).
Dílo:
Goghovo dílo se někdy nesprávně uvádí do úzké souvislosti s tvorbou psychopatů, ale přestože duševní nemoc měla na Vincenta jistě velký vliv, jeho obrazy však nelze vykládat jako projev jeho schizofrenie, protože umělec mohl malovat jen ve stádiích, kdy byl relativně zdráv.
V rozmezí deseti let namaloval 1900 maleb a 1100 kreseb.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Gabča :o) Gabča :o) | 13. února 2008 v 16:14 | Reagovat

Ten text je fakt doobrej:o))). Jen by to chtělo nějaký obrázky:o((

2 spoluautorka spoluautorka | E-mail | Web | 14. února 2008 v 16:19 | Reagovat

jj - uz se na tom pracuje :D usilovne hledam :D

3 JN JN | E-mail | 10. února 2013 v 11:32 | Reagovat

Fajné. :) Jen by mne zajímalo odkud máš informace. Například jsem nikde jinde na webu nezjistila že Vincent van Gogh nebyl prvorozrným synem svých rodičů..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama