"Když to není rozbité, nespravuj to."

Božena Němcová - V zámku a v podzámčí

22. března 2008 v 12:07 | frida |  Čtenářský deník
Božena Němcová
V zámku a v podzámčí
Hlavní postavy: pan a paní Skočdopolovi, Vojtěch, Sára, Joli (pes)
Tato kniha vypráví několik příběhů najednou, ale všechny se nakonec doplňují. Jeden z příběhů nás zavede na zámek, kde sídlí paní Skočdopolová von Springenfeld se svým manželem, mamsel Sárou, pannou Klárkou a dalším služebnictvem.
Zatímco je Klárka hodná, mamsel Sára je pyšná a panovačná. Musí být vždy po jejím. Sára dělala komornou u hraběnky a začala paní Skočdopolové vykládat, co všechno hraběnka měla - a paní Skočdopolová to hned musela mít také. Paní si nakonec (taky podle hraběnky) pořídila psa Jolínka. Zatím, co si lidé v zámku "užívají", chudí lide v podzámčí nemají ani kde spát a psovi Jolimu se daří lépe než jim.
Vdova Karásková, se svými dětmi Vojtěchem a malinkým Josífkem, mezi ně patří. Když kvůli nedostatku jídla zemře nejdřív Josífek a pak na choleru i ona, ujme se Vojtěcha pan Sýkora.
Jednoho dne se Jolínek ztratí. Vojtěch ho najde v zámeckém parku a pes si chlapce zamiluje. Když to paní ze Springenfeldu zjistí, dovolí chlapci, aby byl pážetem a staral se o Jolínka. Krátce poté nachytá Sáru, jak se baví s baronovým sluhou - baron navštívil pana Skočdopola - Jacquesem, a pomlouvá ji. Z toho se paní roznemůže a doktor zjistí, že má choleru. Paní Skočdopolová se nakonec uzdraví a změní se - už není pyšná a dokonce nechá Vojtěcha studovat na doktora.
(Č = čtenář, Sp = spisovatel)
Č. A Sára?
Sp. Měla špatnou službu, pan Jacques jí dal >adieu< a když se dověděla, že to v Skočdopolovic domě bez ní tak dobře chodí, a že metlice, co zasela, boží dar nezkazila, dostala černou žloutenku a od té doby prý není žádná pomoc, jak jí to jeden doktor tvrdil.
Č. A Joli?
Sp. Je živ a zdráv, naučil se již hovězí maso jíst nesekané a ležet na starém koženém polštáři.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama