"Když to není rozbité, nespravuj to."

Heyerdahl, Thor - Fatu - Hiva

13. března 2008 v 19:20 | yellow |  Čtenářský deník
"VRÁTIT SE K PŘÍRODĚ? Rozloučit se s civilizací? Je snadné o tom snít, ale udělejte to doopravdy. Já jsem to zkusil. Pokusil jsem se vrátit k přírodě. Rozbil jsem své hodinky mezi dvěma kameny a nechal jsem si narůst vlasy a vousy. Lezl jsem na palmy za potravou. Zpřetrhal jsem všechna pouta s moderním světem a vydal jsem se do divočiny s prázdnýma rukama a bos jako člověk, který je za jedno s přírodou."
Thor Heyerdahl se už jako dítě chtěl stát cestovatelem. Po rodičích zdědil lásku k přírodě, vášeň pro zoologii a "primitivní" národy. O prázdninách se se svým kamarádem vydával hluboko do lesů na opuštěná místa, kde se chtěli odpoutat od moderního světa. Thor toužil po odstěhování do tropů. Daleko od všech technologií a od další světové války, kterou tušil již od roku 1930.
Poté co vystudoval, oženil se s Liv. Liv sdílela jeho touhu. Na svatební cestu se vydali do tropů na ostrov Fatu - Hiva. Tam žili rok a poté se vrátili zpět do Norska.
Loď je dovezla na Tahiti, kde se jich ujal náčelník tamějšího kmene a jeho manželka. Učili je životu v tropech, daleko od civilizace. Thor se musel naučit lézt na palmy, lovit zvěř a ryby, plavat a rozeznávat jedlé plody od jedovatých. Liv se učila vařit z těchto plodů chutná jídla. Oba přivykali teplotě, zvykům a chůzi naboso. Potom je škuner jedoucí na Fatu - Hiva pro kopru, vzal na palubu a odvezl.
Ostrované byli přátelští. Za malé dárky jim dovolili postavit si chýši a trhat všechno ovoce na jejich pozemcích. S pomocí vesničanů si postavili chýši uprostřed pralesa, daleko od vesnice.
Sbírali vzorky a živočichy, aby je mohli poslat do muzea a poklidně žili. Když na ostrov přijel katolický kněz začaly potíže. Oni a pouze dva další ostrované byli protestanti. Dokud nebyl kněz na ostrově, všichni se k nim chovali laskavě a přátelsky, ale když přijel, nikdo se s nimi nebavil. Thor a Liv se na několik dní odstěhovali na plošinu, co nejdál od vesničanů. Za několik dní se vše opět urovnalo a oni se mohli vrátit zpět do své chýše.
Prozkoumali tabuová místa, objevili podobné sochy, jako jsou na Velikonočních ostrovech.
Pak nastaly deště a velmi se rozmnožili moskyti a komáři. Liv se dostala do nohou infekce, a proto přepluli na loďce na ostrov Hivaoa, kde byla nemocnice. Po deštích se vrátili na Fatu - Hiva a přestěhovali se z džungle na pobřeží daleko od vesnice, kde foukal silný vítr, který odháněl moskyty a komáry. Odtud se přestěhovali do jeskyně u moře a když připlul škuner, odpluli zpět do Evropy. Poslední Thorova věta byla: "Liv, lístek do ráje si nekoupíš.", a odpluli.
Deset let poté podnikl plavbu na voru Kon - Tiki z Peru do Polynésie a dokázal, že se polynésané mohli dostat do Polynésii z Ameriky a ne z Asie, jak se do té doby všichni domnívali. Nejnovější poznatky to však vyloučily. Po téměř šedesáti letech se na stejnou výpravu vydal i Heyerdahlův vnuk Olav Heyerdahl. Nový vor vypadal téměř stejně jako Kon - Tiki, ale byl pojmenován po polynéském bohu oceánu - Tangaroa. Vybavení voru však odpovídalo moderní době: elektřinu pro posádku dodávaly sluneční panely a připojení k internetu umožní komunikaci s fanoušky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 anda97 anda97 | Web | 14. března 2008 v 13:33 | Reagovat

Ahoj, začalo 1.kolo SONB, tak si sbírej hlásky XD !!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama