"Když to není rozbité, nespravuj to."

Karel Havlíček Borovský - Král Lávra

6. března 2008 v 19:20 | yellow |  Čtenářský deník
Starý irský král Lávra byl svými poddanými velmi oblíben. Měl jenom jednu vlastnost, která mu byla vyčítána. Jednou ročně se nechával stříhat a holit a holiče, který ho ostříhal, nechal vždy popravit. Tak to šlo rok za rokem a lidé si po čase zvykli. Jen holiči si zvyknout nemohli. Každý rok si metali los, kdo z nich bude krále stříhat.
Jednou padl los na Kukulína, syna staré vdovy. Kukulín ostříhal krále a už ho vedli na šibenici, když se skrz zástup ke králi prodrala jeho matka. Prosí krále, aby jí nezabíjel syna, král se nad ní slituje a pod podmínkou, že nikomu neprozradí, co viděl pod jeho vlasy. Mladík rád přísahal a od té doby stříhal vlasy králi pouze on. Lidé se radovali, protože jejich král se vzdal své jediné špatné vlastnosti.
Z Kukulína se stal dvorní holič, zbohatl, ale něco ho trápilo. Matka vidí, že syna něco trápí a poslala ho do černého lesa za poustevníkem. Poustevník zná Kukulínovo trápení a poradí mu, aby vyšeptal tajemství staré vrbě.
Kukulín vyšeptal tajemství vrbě a hned se mu ulevilo. Krátce poté začal král připravovat dvorní kvas, na který se sjížděli všichni z celé země. Všichni se sešli a už jen čekali na slavnou karlovarskou skupinu.
Cestou na kvas ztratil basista Červíček kolíček od basy. Uřízl si větvičku z vrby a chvátal na bál. Když začal hrát, ozvalo se z basy: "Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec." Král dal Červíčka vyhodit, ale tajemství už všichni věděli. Král přestal nosit dlouhé vlasy a lidé si časem na jeho oslí uši zvykli.

Co nyní celý svět
věděl od basy,
nebylo nic platno
skrývat pod vlasy,
tak král Lávra nosil po tom bálu
svoje dlouhé uši bez futrálu
po všechny časy.
A po krátké době,
když utich povyk,
líbil se přec lidu
dobrý panovník,
zdálo se jim, že ty dlouhé uši
právě dobře ke koruně sluší,
všechno může zvyk!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Pomáhají vám naše čtenářáky?? :D kdyžtak proč ne

ANO
NE

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama