"Když to není rozbité, nespravuj to."

Karen Levine - Hanin kufřík

22. března 2008 v 13:36 | frida |  Čtenářský deník
Karen Levine
Hanin kufřík
Tato kniha vypráví příběh židovské dívky Hany Bradyové, pocházející z Nového Města na Moravě. Hana nejprve vedla spokojený a šťastný život s rodinou, ale potom přišli nacisti a oba rodiče odvezli do koncentračních táborů. Nakonec se tam dostala i Hana se starším bratrem Jiřím. Setkali se v Terezíně, ale potom byl Jiří transportován do Osvětimi. Hana doufala, že se s bratrem ještě setká a "byla ráda", když zjistila, že taky pojede do Osvětimi.
Hned po příjezdu byla ale s ostatními odvedena do plynové komory. Její bratr Jiří přežil a dlouho žil v Kanadě.
Kniha je rozdělena do dvou částí. Jedna je v letech 1938 - 1944. Druhá část se odehrává v Tokiu v roce 2000 a popisuje pátrání japonky, ředitelky tamějšího muzea holocaustu, Fumiko Išioky, která pátrá po osudech Hany, majitelky kufříku, který se do muzea dostal právě z Osvětimi.
Citát z roku 1944, kdy hana přijela do Osvětimi (poslední odstavec knihy):
Pod bdělým dohledem zlých psů a mužů v uniformách prošly Hana a její kamarádky velkou železnou branou. Hana pevně svírala Aniččinu ruku. Minuly rozsáhlé baráky, zahlédly obličeje vězňů, které připomínaly kostlivce, viděly jejich vyzáblá těla v pruhovaných uniformách, jak nakukují ze dveří. Dívkám bylo nařízeno, aby vešly do velké budovy. Dveře se za nimi s mohutným rachotem zavřely.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama