"Když to není rozbité, nespravuj to."

Božena Němcová - Pan učitel

13. března 2008 v 17:45 | yellow |  Čtenářský deník
Když bylo Bětušce šest let, měla začít chodit do školy. Rodiče jí vybrali vesnickou školu v Chvalíně, kde potom během studií bydlela u své kmotry. První den se Bětuška bála jít do školy a brečela. Když ale přišla do školy, zjistila, že pan učitel je tak hodný, že na odpolední vyučování již spěchala.
Ve škole se jí velmi líbilo. Jako předměty měli čtení, psaní, počty, mluvnici a náboženství, ale pan učitel jim vyprávěl i o historii, zeměpisu, přírodě a také zpívali. O svátcích a nedělích chodili na procházky a pan učitel jim vypravoval o rostlinách, živočiších a ostatních věcech. Chlapce učil hrát na hudební nástroje a jeho snacha učila dívky ručním pracím a při tom jim vyprávěla nebo četla. V létě chodili na zahradu, kde pomáhali. Pan učitel jim trhal ovoce a vyprávěl.
Po šesti letech složila Bětuška zkoušky a vrátila se zpět do rodné vesničky. Když se po šesti letech jela podívat do Chvalína na pana učitele, přijela zrovna na jeho pohřeb.
Citát: "Mramorový kříž se zlatým nápisem, překlenutým jasanem, stojí na jeho a Verunky hrobě, ale krásnější a trvalejší je pomník ten, kterýž sám si vystavěl v srdcích svých vděčných žáků a žákyň."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama