"Když to není rozbité, nespravuj to."

U2 pod pokličkou - článek z časopisu Filter

27. března 2008 v 22:13 | časopis Filter |  U2
U2 pod pokličkou
Edgeův "svět pod pódiem" je prozatím nejkomplexnější zařízení používané při živém vystupování. Jak sakra funguje?
Pod pódiem U2 je bunkr, kterému se říká Edgovo podsvětí. Když je na pódiu, jeho nohy hlasitě dupou po plechové střeše bunkru. Vidíte odsud kapelu ani ne z metru skrz kovové zábradlí, vepředu lze zahlédnout i odraz publika. Abyste viděli Edgeův orchestr v akci, musíte projít kolem přenosných záchodů, které mají ručník místo závěsu, kolem devíti Claytonových basových kytar, kolem Bonova hlasového technika (který ho doprovází i na pódium a nese přitom dva náhradní mikrofony pro případ, že by s pravděpodobností tisíc ku jedné jeden z nich upustil), kolem šatny určené k rychlému převlečení, kde se právě žehlí jeho vojenský kabát, který si obleče na přídavek. Zde je nervové centrum toho nejkomplexnějšího zařízení pro živé vystoupení, které kdy kdo vymyslel.
A takhle je to propojeno. Edge se domnívá, že zvuk, který vytvoří ve studiu, by měl být co nejvěrněji přenesen i na pódium. Samozřejmě, že by se dal použít digitální čip ke sloučení všech potřebných efektů. "Ale pouhé přiblížení mi nestačí, myslím, že lidé si zaslouží autentický zvuk." Toho lze dosáhnout pouze staromódními metodami, a proto tu máme podsvětí pod pódiem řízené třemi zvukaři a přecpané pedály, phasery, loopery, fiangery, echy a dalšími efektovými krabičkami. K jednadvaceti písním je potřeba devatenáct kytar a deset klasických zesilovačů. Za každou kytaru je tu i jedna náhradní. Třicet šest kytar. Celkem sedmačtyřicet nástrojů v celkové hodnotě osm set tisíc dolarů (když k tomu nepočítáme cenu, která je kvůli jménu majitele jistě vyšší) cestuje s Edgem po světě. Na každou píseň je potřeba několik změn zvukových efektů, někdy dokonce až deset. Banka nožních pedálů vyšle příkaz počítači, který pak prožene signál přesnou kombinací snímačů, zesilovačů, mikrofonů a efektů.
"Edge je vědec," řekne vám Daniel Lanois. "Vede si dokumentační systém, má záznam o každé kytaře, ladění, strunách, snímačích, zesilovačích a mikrofonu, tak aby každý zvuk mohl být přesně reprodukován." Kvůli tomuto odbornému zaujetí trvá i na tom, aby se před každým vystoupením měnily struny na každé z devatenácti kytar, na které hraje.
Za vzdáleným mixážním pultem je "hlavní zvukař" kapely Joe O'Herlihy, původně pravá ruka Roryho Gallaghera, který poprvé zvučil U2 na jejich vystoupení v taneční hale Arcadia v Corku v roce 1978, když hráli jako předkapela pro DC Nein a The Artix. Pod pódiem je Edgeův kytarový technik Dallas Schoo, který pro něj pracuje takřka jednadvacet let. Vysvětluje, že bubeník Larry Mullen vyžaduje, aby se s každou písní spustil metronom, protož ezměny v tempu by rozhodily synchronizaci echa.
Člověku z toho jde hlava kolem, jak je to komplikované. A není to příliš riskantní v těchhle velkých prostorách? Zklamalo to někdy? "Zvuk zklamal pouze jednou," ošívá se Schoo při té vzpomínce. Oba dva, on i Edge, najednou sešlápli stejný ovládací pedál se stejným příkazem a přechodně tak "uzamkli" počítač. Při turné Popmart 97 ovládlo fotbalový stadion v Mnichově napěchovaný téměř devadesáti tisíci fanoušků ticho. Byly to prý dvě nejdelší minuty v jeho životě. Nakonec se mu podařilo počítač resetovat a později přišel i s technologií, která by zamezila, aby se něco takového opakovalo. Ale mezitím se kapela rozhodla vrátit k hraní v menších prostorách. "Už se nespoléháme pouze na plán A, je potřeba mít alternativní řešení. Protože plán B (krach), je nepřípustný.
Je to jednoduché analogové zařízení," říká mi Bono, "které převtělí nás tři do dvaceti, třicetičlenného orchestru. Půjčil jsem Edgeovi jeho první echo. Viděl jsem v něm něco z jiného světa, a tak jsem myslel, že mu to pomůže vytvářet zvuky odjinud. Brzy začal vyrábět palety zvuků, které jsme my, kapela, a vlastně ani nikdo jiný, nikdy předtím neslyšeli."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Glittering Star Glittering Star | Web | 28. března 2008 v 21:10 | Reagovat

Máš u mě na blogu diplom za bleskovku

2 frida (spoluautorka) frida (spoluautorka) | E-mail | Web | 29. března 2008 v 7:47 | Reagovat

diky diky :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama