"Když to není rozbité, nespravuj to."

S.O.S. Afrika

19. dubna 2008 v 11:59 | yellow |  Naše názory, články
Moje slohovka na téma "Nezavírejme oči před..."
Nezavírejte oči před problémy čtvrtého světa. Jeho problémy jsou i naše. Postavme se čelem k Africe a začněme jednat. Uvědomme si, že 9 z 10 nejchudších států světa je v Africe. Začněme řešit její problémy. Vždyť jsme je způsobili my. My Evropané a Američani. Kdo vtrhl do Afriky, začal jí vnucovat svou kulturu, náboženství a nadvládu? Kdo dělil Afriku podle pravítka a nezajímal se, jestli rozerve kmen na půlky nebo k sobě nacpe dva kmeny, které spolu po staletí bojují? Byli jsme to my, kdo začal "civilizovat" Afriku, kdo podporoval africké diktátory, půjčoval jim peníze, o kterých věděl, že je nikdy nebudou schopni splatit. Peníze, které byly použity na financování mezistátních i občanských válek. Peníze, které se rozplynuly jako pára nad hrncem, skončily v kapsách mocných a přivedly africké státy do propasti, které se nadále prohlubuje. Ze které se Afrika nemůže bez cizí pomoci vyhrabat.
Pomozme Africe. Nepůjčujme jí peníze, ale investujme je. Investujme je do vzdělání, lékařství a průmyslu. Postavme školy, vzdělávejme Afričany, vždyť dobré vzdělání má nevyčíslitelnou cenu. Vytvářejme nová pracovní místa, aby zde mohli Afričané pracovat, vydělávat peníze, které by následně opět utratili v Africe. Peníze, za které by mohli nakoupit potraviny. Není totiž pravda, že se do Afriky musí posílat jídlo, jídla je v Africe dost, ale téměř nikdo si ho nemůže dovolit.
Kopejme studny. Mnoho lidí v Africe umírá na banální nemoci způsobené špinavou vodou, kterou musí pít. Stavme nemocnice, distribuujme léky a šiřme informace o AIDS. Lidé umírají na nemoci, na které máme v Evropě a Americe léky. Léky za pár korun, které si zde může dovolit skoro každý, ale v Africe mají cenu zlata.
Podporujme rozvoj průmyslu, a hlavně nezapomeňme na to nejdůležitější. Otevřeme Africe dveře na světový trh. Zapomeneme - li na tento poslední krok, bylo naše snažení bezpředmětné.
To, že musíme Africe pomoci, si uvědomuje již mnoho lidí, ale stále se nepodařilo přinutit politiky k rázným krokům. Již v roce 1985 se celebrity rozhodly zahájit kampaň pro podporu Africe. Následoval megakoncert, který měl upozornit na africké problémy. Koncert se setkal s obrovskou podporou lidí, vybralo se 250 milionů dolarů a o Africe se začalo mluvit. Přesto se od té doby nic nezměnilo. Dvacet let nato se tato akce opět opakovala. Již neměla za cíl vybrat peníze pro Afriku, ale donutit G8, které v té době měla zasedání, aby zrušila dluhy nejchudším státům světa. Povedlo se to pouze částečně. G8 zrušila dluh 24 nejchudším africkým státům.
Koncerty se konaly současně na devíti místech (Londýn, Paříž, Řím, Berlín, Johannesburg, Tokio, Philadelphia, Barrrie a Moskva) a přes televizní obrazovky ho sledovaly přes dvě miliardy lidí. Zúčastnilo se ho přes 200 umělců a jen na londýnském koncertě bylo přítomno přes sto tisíc lidí.
Přes to všechno umírá každé tři sekundy jedno africké dítě kvůli extrémní chudobě. Miliony lidí trpí AIDS, tisíce jich denně umírají. V roce 1985 platila Afrika 250 milionů dolarů každých čtrnáct dní. Dnes platí pravděpodobně mnohem více a dluh stále narůstá. Zastavme zadlužování Afriky.
Dnes již existují desítky organizací na podporu Afriky. Jmenujme pouze některé. DATA (Debt And Trade In Africa) je organizace soustřeďující se na zrušení dluhu a otevření trhu pro Afriku, ONE, Red, EDUN a mnoho dalších.
Přinuťme politiky jednat. Jsme první generací, která má možnost pomoci Africe. Tak se jí chopme. Vždyť Afrika volá o pomoc. Přesto stále věří. "Fini la a sigigi, Africa lo londo... Přijde nový den a Afrika vstane..."
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 WhiteShadow WhiteShadow | E-mail | Web | 17. června 2009 v 20:28 | Reagovat

Milá autorko,
tvé zamyšlení nebo spíše určitá reflexe se mi velmi líbila. Má v sobě drobet zdravého rozhořčení, vyzývá ke konkrétním opatřením, vyzdvihuje podstatu problému a s notnou dávkou energie a inteligence apeluje na svědomí každého z nás.
Budu poctěn pokud mi povolíš tento příspěvek přeložit do Angličtiny a pod tvým celým jménem publikovat na svém webu. Pěkný večer.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama