"Když to není rozbité, nespravuj to."

Murder On The Orient Express - film podle předlohy Agathy Christie

7. května 2008 v 23:03 |  ¤FILMY¤
Právě jsem se dodívala na další film, o kterém bych sem mohla něco napsat :D je to detektivka na motivy Agathy Christie.

Vražda v Orient Expresu
5 nominací na Oscara, 1 Oscar
"Dokonalé herecké obsazení, dokonalé rozuzlení, dokonalá autorka = dokonalá detektivka. 1 oběť, 12 bodných ran, 12 podezřelých. Dokáže Hercule Poirot odkrýt totožnost vraha, dokud vlak stojí zapadlý sněhem?"
Délka filmu - 123 minut
Originální název: "Murder on the Orient Express"
Hrají: Albert Finney, Lauren Bacall, Martin Balsam, Ingrid Bergman, Jacqueline Bisset, Jean-Pierre Cassel, Sean Connery, Jogn Gielgud, Wendy Hiller, Anthony Perkins, Vanessa Redgrave, Rachel Roberts, Richard Widmark, Michael York
Hudba: Richard Rodney Bennett
Střih: Anne V. Coates
Výprava: Tony Walton
Kamera: Geofrey Unsworth
Kostýmy: Tony Walton
Producenti: John Brabourne, Richard B. Goodwin
Podle knihy: Agathy Christie
Scénář: Paul Dehn
Režie: Sidney Lumet
© 1974 Studiocanal - IMAGE UK Ltd.
Snad nejznámější detektivní román s Herculem Poirotem v hlavní roli. Poněkud cholericky založený Belgičan - proslulý detektiv Hercule Poirot, je právě na návštěvě Indie, když ho neodkladné záležitosti povolají zpět do Londýna. Nutno podotknout, že k detektivově nesmírné radosti, poněvadž káva v hotelu nestojí za nic a s jídly to není o mnoho lepší. K rychlé cestě má Poirotovi posloužit slavný vlak s názvem Orient Express. Čirou náhodou je majitel firmy vlastnící dopravní prostředek Poirotův blízký přítel a proto pro něho není problém zařídit lůžko ve voze Orient Expressu - nebo se tak alespoň domnívá. Ukáže se ale, že všechna lůžka jsou obsazená. Moc "šéfa" je ale obrovská, a tak se přece jen najde jedno volné lůžko - i když majitel kupé ze spolubydlícího věru moc velkou radost nemá - chtěl totiž spát sám. Po počátečních
nepříjemnostech se Hercule Poirot vydává na jízdu z Indie přes Jugoslávii až do Calais, kde bude možnost spojení s Londýnem. Při této cestě ho doprovází ředitel podniku a dvanáct dalších cestujících (plus obsluha vlaku, samozřejmě). Celkem poklidnou cestu naruší akorát sněhová závěj, kvůli které je nemožné v cestě prozatím pokračovat, a nalezení mrtvého těla. Mrtvým je jistý muž, který večer před smrtí žádal Poirota o osobní ochranu. Dostával totiž anonymní dopisy, které mu vyhrožovaly smrtí. Nadutý Belgičan ovšem odmítl štědré nabídky patnácti tisíc dolarů a oznámil, že má peněz dost, a že si může dovolit přijímat pouze případy, které mu připadají "zajímavé". Toto odmítnutí se posléze ukázalo jako poněkud "nešťastné" - vzhledem k brzkému úmrtí dotyčného pána. Poirot je svým přítelem pověřen, aby vraždu - neboť se očividně jedná o vraždu - vyšetřil dřív, než vlak projede závějí do stanice a bude možnost kontaktovat policii. Poitot se vyšetřování ujímá a zjišťuje podivuhodné známosti mezi cestujícími, kteří se ve vlaku rozhodně nesešli jen tak náhodně. Také odhaluje pravou totožnost mrtvého, který se kdysi podílel na únosu a vraždě devítileté Daisy Armstrongové, dceři plukovníka Armstronga, schopného vojáka. Zesnulý neměl na svědomí jen morbidní vraždu dítěte, ale i následnou smrt paní Armstrongové, která v šoku předčasně porodila mrtvé dítě a během porodu sama zemřela, sebevraždu komorné paní Armstrongové, která psychicky neunesla, že byla jednou z hlavních podezřelých a v neposlední řadě sebevraždu pana Armstronga, který se nedokázal vzpamatovat ze ztráty tolika blízkých osob.
Poirot zjišťuje, že na vraždě se nepodílí pouze jeden nebo dva pachatelé, nýbrž rovnou všech dvanáct. Všichni totiž mají s případem Armstrongových ledacos společného - ve "vybrané společnosti" cestujících najdeme jak rodinného šoféra, tak sluhu, vychovatelku Daisy, kuchařku, sekretářku, sestru a matku a kmotru paní Armstrongové, přítele pana Armstronga, švagra paní Armstrongové, otce komorné a jejího přítele - bývalého policistu. Ti všichni se rozhodli nenáviděnému vrahovu komplicovi (protože skutečný vrah byl dávno dosvědčen a popraven) pomstít, ale udělali osudovou chybu - nepočítali s přítomností Hercula Poirota.
Věhlasný detektiv ale chápe motiv pachatelů a je ochoten jim odpustit - po dohodě se svým "zaměstnavatelem" je ochoten předložit policii jinou teorii - o vyřizování starých účtů v rámci italské mafie.
Albert Finney (Hercule Poirot)
Lauren Bacall (Mrs. Hubbard - matka paní Armstrongové)
Martin Balsam (Blanchet => ředitel podniku)
Ingrid Bergman (Greta)
Jacqueline Bisset (La Comtesse Andrenyi - hraběnka Andrenyi => mladší sestra lady Armstrongové)
Jean-Pierre Cassel (Pierre - poslíček ve vlaku => otec komorné lady Armstrongové)
Sean Connery (Le colonel Arbuthnott - plukovník Arbuthnott => nejlepší přítel pana Armstronga)
John Gielgud (Beddoes - sluha pana Armstronga)
Wendy Hiller (La princesse Dragomirov - princezna Dragomira => kmotra lady Armstrongové, přítelkyně matky lady Arm.)
Anthony Perkins (Mr. Queen - tajemník pana Ratchetta/vraha => v mládí zamilován do rodinné přítelkyně paní Armstrongové)
Vanessa Redgrave (Marie Bertin - milenka plukovníka Arbuthnotta => sekretářka u Armstrongových)
Rachel Roberts (Hildegarde - Hildegarda - komorná princezny Dragomiry => kuchařka u Armstrongů)
Richard Widmark (Ratchett - spoluvrah Daisy Armstrongové)
Michael York (Le comte Andrenyi - hrabě Andrenyi - manžel sestry paní Armstrongové)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JENNYJenkins JENNYJenkins | E-mail | Web | 2. prosince 2011 v 20:43 | Reagovat

If you are willing to buy a car, you would have to get the <a href="http://goodfinance-blog.com">loans</a>. Moreover, my father always utilizes a financial loan, which occurs to be really firm.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama