"Když to není rozbité, nespravuj to."

Jules Verne - Děti kapitána Granta

30. září 2008 v 15:46 | yellow |  Čtenářský deník
Děj této knihy začíná dne 26. července 1864. Toho dne se při zkušební plavbě jachty Duncan stane věc, která zamotá osudy mnoha lidí a dlouhou dobu. Při cestě zpět do přístavu zahlédne hlídkující námořník kladivouna a oznámí to veliteli lodě - kapitánu Johnu Manglesovi, který se svolením majitele lidi lorda Glenarvana, zahájí lov.

Když je žralok uloven, jsou mu prohledány vnitřnosti. Naleznou v nich jakýsi předmět. Po prozkoumání, zjistí, že je to láhev. Uvnitř láhve jsou jakési listiny, a proto je láhev rozbita. Zjistí, že jde o jednu a tu samou verzi listiny ve třech jazycích. Protože láhev již byla ve vodě dlouhou dobu, byla některá slova nečitelná. Nakonec listinu rozluští, ale to že ji rozluštili špatně, zjistí až za mnoho měsíců.

Zatím si ale myslí, že na 31° 11´ jižní šířky ztroskotala loď. Podle koncovky jednoho ze slov "gonie" si domyslí, že loď ztroskotala na pobřeží Patagonie. V listině je také, z kterého přístavu a kdy loď vyplula. Když se podívají do "Obchodních a lodních zpráv", zjistí, že loď patřila kapitánu Grantovi. Později dají do novin, že budou po kapitánu Grantovi pátrat. Když je lord Glenarvan v Londýně, aby získal podporu senátorů, objeví se na zámku Malcolm dvě děti. Ty chtějí mluvit s lordem, ale protože lord není na zámku přítomen, přijme je jeho manželka - lady Helena.

Dozví se, že jsou to děti kapitána Granta, vypráví jim příběh o nálezu láhve a oni jí vyprávějí svůj příběh. Senátoři lorda odmítnou, ale lord se rozhodne, že se vydá hledat kapitána Granta s Duncanem. Dne 25. srpna se Duncan vydá na cestu. Na záchranu kapitána Granta se přihlásí mnoho dobrovolníků, ale nakonec jsou vybráni: lord a lady Glenarvan, Marry a Robert Grant, major MacNabbs, kapitán John Mangles, posádka Duncana, Mr. a Mrs. Olbinett a nakonec roztržitý zeměpisec Jacques Paganel, který na Duncana nastoupí omylem, místo na loď, která ho měla odvézt do Indie.

Paganel vypráví zachráncům historii Patagonie, kterou pak cestují po 37. rovnoběžce. Cestou se vyptávají po kapitánu Grantovi a pátrají po jeho stopách. Cestou se přihodily jen tři události, které stojí za zmínku. Při cestě přes hory nastane zemětřesení, které strhne plošinu, na níž je celá skupina. Deska sjíždí obrovskou rychlostí a při této rychlosti z ní sklouzne Robert. Ostatní ho dlouho hledají, ale stále ho nemůžou najít. Nakonec uvidí kondora, který se pro něco snáší, a když opět vzlétne, drží v pařátech nehybného Roberta. Tu se ozve výstřel a pták klesne k zemi. Kondora sestřelil "domorodec" Thakáv, který se stane jejich novým průvodcem přes Pampy. Časem jim dojde voda, proto se Thakáv, lord a Robert vydají napřed, k jezeru. Tam se také večer utáboří a v noci je napadnou stepní vlci. Statečně se brání, ale když jim dojde střelivo, začnou se lord a Thakáv dohadovat, kdo odvrátí pozornost vlků. Robert využije zaujetí mužů, nasedne na koně a vydává se mezi vlky. Lord i Thakáv se o něj strachují, ale ráno se Robert vrátí i se zbytkem výpravy.

Druhý den se opět vydávají na cestu. Jak měli dříve nedostatek vody, není jím rozhodně netrpí. Několik mil před návratem na pobřeží, je zastihne povodeň. Jejich útočištěm se stane vysoký strom plný ptačích hnízd s vejci. Pak nastane bouře, pod strom připlavou aligátoři, do stromu uhodí blesk a začne hořet. Poté se strom sklátí a plave až k pobřeží, které naštěstí není zatopeno.

Mezitím Paganel opět přeloží listinu a dospěje k názoru, že mají kapitána Granta hledat v Austrálii. Den po "připlutí" na pobřeží se nalodí na Duncana a plnou parou se vydají na cestu do Austrálie.

V Austrálii se setkají s údajným nálodním kapitána Granta. Ten je provází téměř celou cestu Austrálií. Jednoho dne ztratí Glenarvanův kůň podkovu a nálodní odjíždí pro kováře. Ten oková koně podkovou s trojlístkem. Putování pokračuje bez nějaké výraznější příhody až k řece, u které se stane železniční neštěstí. Vlak se zřítil z mostu do řeky a nedaleko byl nalezen správce trati. Později se dozví, že neštěstí má na svědomí Ben Joyce a jeho banda. Cestou hájem spatří domorodého chlapce. Ten se probudí a vypráví, že jede z města za rodinou, a že byl ve vlaku, který po jeho vystoupení spadl do řeky. Potom jim vypráví, jak dostal první cenu ze zeměpisu a tak ho Paganel vyzkouší a nestačí se divit. Podle toho, co chlapec říká, by měl celý svět patřit Anglii. Proto mu Paganel daruje knihu o zeměpisu, kterou ovšem ráno najde opět ve své kapse.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama