"Když to není rozbité, nespravuj to."

Jules Verne - Děti kapitána Granta - 2. část

30. září 2008 v 15:58 | yellow |  Čtenářský deník
Jejich cesta pokračuje dál až do dalšího háje, kde potkají vyhublé a špinavé domorodce. Obdarují je nějakým jídlem, shlédnou kmenové tance a lov. Nakonec jejich putování zastaví rozvodněná řeka a cestou chcípající zvířata. Chtějí poslat vzkaz na lov, aby připlula ke břehu a rozhodnou, že se vzkazem pošlou údajného nálodního Ayrtona. Noc před tím se major MacNabbs probudí a uvidí osoby, které se kradou ke zbývajícím koním a volům. Mezi nimi pozná MacNabbs kováře a Ayrtona. Celá banda se domluví, že se zmocní Duncana. Ráno, když píší vzkaz na loď, se Glenarvan zeptá Ayrtona, jak se jeho jméno píše. Ayrton řekne, že tak, jak se čte. Ale MacNabbs řekne, že se to čte Ayrton, ale píše Ben Joyce.

V tom třeskne výstřel a lord Glenarvan klesne k zemi s prostřeleným ramenem. Banda Bena Joyce se stáhne a lordova družina se jde schovat do kočáru. Kde ukáží lady Heleně a Marry výtisk novin se zprávou o vlakovém neštěstí, o kterém zatím před ženami pomlčeli, aby je nepolekali.

Pak major vypráví o tom, jak Bena Joyce - Ayrtona odhalil. Rozhodnou, že napíší další dopis. Nakonec ho napíše Paganel, kterému při lordově diktování sklouzne zrak na název novin a v tom ho napadne: "aland - aland - Zealand". Potom jede jeden z námořníků s dopisem a posledním koněm k lodi, ale blízko tábora ho banda srazí z koně, vezme mu dopis a přizabije ho. Námořník se z posledních sil doplazí do tábora, kde ho ošetří a po jeho zotavení se všichni vydají na cestu k pobřeží. Duncan ale na pobřeží není, před několika dny odplul neznámo kam.

Výprava si najme loď, která je dopraví na Nový Zéland, kde je rušnější lodní doprava a odkud mají větší šanci dostat se domů. Neschopnost kapitána lodi a neochota přijmout pomoc zapříčiní ztroskotání lodi. Kapitán s posádkou prchnou v záchranám člunu a naši výpravu nechají bez pomoci. Výprava se musí chtě nechtě vydat na cestu přes Nový Zéland. Jsou zajati domorodci, uprchnou jim a konečně se dostanou k pobřeží, kde k jejich překvapení naleznou Duncana v rukou původní posádky a ne v rukou Bena Joyce a jeho bandy.

Za toto šťastné setkání všichni vděčí Paganelově roztržitosti při psaní dopisu a věrné posádce, která odmítla podpořit Bena Joyce ve vzpouře. Ben Joyce je opravdu Ayrton a za pokus o vzpouru byl na lodi uvězněn. Do Austrálie se ale doopravdy dostal jako nálodní kapitána Granta. Za pokus o vzpouru na jeho lodi zde byl vysazen. Lord se s Ayrtonem domluví, že ho vysadí na nějakém neobydleném ostrově. Zrovna když jeden míjejí, ozve se výkřik. Druhý den je na ostrově nalezen kapitán Grant a jeho dva druzi. Ayrtona nechají na ostrově a kapitána a jeho druhy vezmou zpět do Anglii. V Anglii se Paganel oženil se sestřenicí majora MacNabbse a kapitán John Mangles si vzal Marry Grantovou. Kapitán Grant se spolu s Robertem opět vydává na moře.

Citát: "Dne 27. června 1862 ztroskotal trojstěžník Britannia z Glasgowa ve vzdálenosti patnácti set mil od Patagonii na jižní polokouli. Zaneseni mořem k zemi, dostali dva námořníci a kapitán Grant na ostrov Tabor..." "Co!" zvolal Paganel. "kde" pokračoval Harry Grant, "kde za stálého a krutého strádání vrhli do moře tuto listinu na 153° délky a 37° 11´šířky. Přispějte jim na pomoc, nebo jsou ztraceni." Při vyřčení slova Tabor Paganel prudce povstal. Pak se již neovládl a vykřikl: "Jak to, ostrov Tabor! To je přece ostrov Maria - Theresa!" Ovšem, pane Paganele" odvětil Harry Grant, "Maria - Theresa na mapách anglických a německých, ale ostrov Tabor na mapách francouzských!" V té chvíli dopadla na Paganelovo rameno strašlivá rána, že se pod ní zeměpisec až prohnul. Jsme nuceni říci, že tu ránu mu zasadil major, který se tím poprvé prohřešil proti své obvyklé zdrženlivosti a slušnosti. "A to je prý zeměpisec!" řekl MacNabbs tónem nejhlubšího opovržení. Ale Paganel majorovu ruku ani necítil. Čím ta byla proti strašlivé zeměpisné ráně, jež na něho dopadla."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama