"Když to není rozbité, nespravuj to."

Brontë, Charlotte; Emily Jane; Anne

21. listopadu 2008 v 21:28 |  Spisovatelé
Charlotte, Emily Jane a Anne Brontëovy
Anglické spisovatelky irského původu, dcery duchovního, proslavené svými literárními díly v době, kdy literárně činná žena byla výjimkou. Všechny tři sestry se narodily v Thorntonu v Yorkshiru (Charlotte 21. 4. 1816, zemřela 31. 3. 1855 v Haworthu, Emily 1. 8. 1818, zemřela 19. 12. 1848 v Haworthu, Anne 17. 1. 1820, zemřela 28. 5. 1849 ve Scarborough).
Sestry tvořily za podmínek vyžadujících hrdinské sebezapření a neutuchající vůli. Jejich vůdčím duchem byla nesporně Charlotte, píšící pod pseudonymem Currer Bell. Zprvu, v letech 1842-1843, působila jako učitelka na odborné jazykové škole v Bruselu v naději, že si se sestrami zřídí internát. Pokus ztroskotal. Pod tlakem nouze se obrátily k literatuře - jejich básnické prvotiny, v nichž Emily přijala jméno Ellis Bell a Anne Acton Bell, však nevzbudily zájem. Nesporným úspěchem byl Charlottin román Jana Eyrová (1847). Uznání se dočkala i Emily svým románem Bouřlivé výšiny, překládaným též s názvem Vichrné návrší a Na větrné hůrce (1847). Zemřela však a nejmladší Anne ji za rok následovala. Charlotte zůstala sama se slepým otcem a cela nezodpovědným bratrem, utrácejícím skrovné honoráře. Těžce nemocná ještě nalezla síly pro dva romány, Shirley (1849) a Villette (1853). Roku 1854, již ve velmi špatném zdravotním
stavu, se z vděčnosti provdala za výpomocného kazatele A. Nicholise, pečujícího místo jejího otce o chudou farnost. Příštího roku zemřela, stejně jako její sestry na tuberkulózu.
Román Jana Eyrová se stal proslulý ve zpracování Birch-Pfeifferové pod jménem Sirotek Lowoodský. Počátkem 20. století patřil k nejznámějším a nejčtenějším knihám mládeže (původní zpracování bylo dramatické). Nově román přeložila J. Fastrová.
Truchlivý, ale vnitřními zážitky bohatý život sester Brontëových podnítil několik životopisců k sepsání obsáhlých biografií, jež dosud, především v Anglii, nacházejí své čtenáře.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama