"Když to není rozbité, nespravuj to."

Camoes, Luís de

15. listopadu 2008 v 21:03 |  Spisovatelé
Luís de Camoẽs
Největší portugalský básník, epik a lyrik, zakladatel portugalského hrdinského eposu. Rok ani místo jeho narození nejsou přesně známy; snad se narodil v Lisabonu roku 1524 nebo 1525 jako syn drobného šlechtice, jenž nemohl svému synovu poskytnout prostředky k přiměřenému životu. Zemřel v Lisabonu 10. 6. 1580.
Mladý Luís se stal vojákem a roku 1545 odjel do Ceuty, kde - neznámo jak a zda v boji - ztratil oko. Zranění zřejmě neztlumilo jeho bojovnost. Pro jakousi rvačku v Lisabonu (a ke všemu na Boží tělo) byl roku 1552 uvězněn a teprve po roce propuštěn... do vyhnanství. V portugalské kolonii Goi (Indie) a v Macau (Čína) prožil sedmnáct trpkých let - mimo jiné opět ve vězení, do něhož byl odsouzen pro zpronevěru svěřených peněz. V této době vznikl jeho proslulý epos Lusovci, popisující legendární cestu mořeplavce Vaska da Gamy, s nímž byl rodem spřízněn, kolem mysu Dobré naděje do Indie. Epos Lusovci je rozměrná epická skladba o 10 zpěvech a 9000 jedenáctislabičných verších. Je psán svěžím jazykem a vedle mytologických epizod i pochopitelného zaujetí autora pro portugalské zámořské výboje obsahuje také protest proti krutosti dobyvatelů a zvůli šlechty. Rukopis Lusovců byl prý zachráněn šťastnou náhodou, když Camoẽsova loď ztroskotala.
Do vlasti se básník vátil z milosti a na útraty přátel po tříleté cestě (1567 - 1570). O rok později směl vydat své Lusovce, jimiž se rázem proslavil a kteří mu umožnili věnovat se rozsáhlé lyrické tvorbě, ovlivněné především antickou poezií, znovuobjevenou renesancí. Ani o tomto období jeho života nevíme vcelku nic - dohady o mnohých láskách a bohatém citovém životě, vyvozené z lyrických básní, zůstávají pouhými domněnkami. Lusovci mocně zapůsobili i na naše národní obrození a není vyloučeno, že se stali jedním z inspiračních zdrojů tzv. Rukopisů, snažících se nahradit dosud nenalezený český hrdinský epos falzifikátem. Jejich ukázky byly do češtiny poprvé přeloženy roku 1836 J. B. Pichlem, celé dílo pak Jaroslavem Vrchlickým roku 1902. Nejnověji přebásnil Lusovce i Camoẽsovu lyriku Kamil Bednář (1957 až 1958).
Tragický a svízelný Camoẽsův život podnítil roku 1940 Františka Kožíka k románovému zpracování jeho osudů pod názvem Básník neumírá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama