"Když to není rozbité, nespravuj to."

Cooper, James Fenimore

9. listopadu 2008 v 13:33 |  Spisovatelé
James Fenimore Cooper
Americký romanopisec, syn obchodníka s pozemky. Narodil se 15. 9. 1789 v Burlingtonu ve státě New Jersey, zemřel 14. 9. 1851 ve státě New York, v městě na jeho počest nazvaném Cooperstown.
Jeho vzdělání nebylo valné - zámožní rodiče jej sice poslali na yaleskou univerzitu, ale mladý James Fenimore byl zaujat spíše malebnou přírodou kolem statku rodičů, kde byl denně ve styku s Indiány. Po třech letech školu opustil. Roku 1805 odešel na moře, kde strávil jako námořník šest let. Po návratu se oženil (1811) a usadil na své farmě poblíž Wetchester Country u New Yorku. K literatuře se dostal náhodou - při četbě jakéhosi románu prohlásil své ženě, že by to zcela jistě dovedl lépe, a manželka jej donutila, aby slovo dodržel. Výsledkem byla povídka otištěná roku 1820, popisující život anglické šlechty, o němž neměl Cooper ani ponětí. Pochopitelně propadla na celé čáře. Cooper se však nevzdal a přes poměrně úspěšný román o americké revoluci (Vyzvědač, 1821) se konečně dostal k tematickému okruhu, kde vynikl a v němž dosud nenalezl soupeře: k líčení americké přírody, příhod lovců, průkopníků, Indiánů a zlatokopů, života v pralesích i na prérii. Tato témata byla v USA až do úspěchu Cooperových románů považována za "všední" a "nezajímavá" - zabýval se jimi kromě Coopera jen Washington Irving.
Pět románů, spojených postavou "Kožené Punčochy", stopaře a lovce Natty Bumpa (Průkopníci, 1823, Poslední Mohykán, 1826, Prérie, 1827, Stopař, 1840 a Lovec Jelenů, 1841), nepopisovalo život "Kožené Punčochy" chronologicky. V posledním Lovci jelenů je hlavní postava, přítel indiánského náčelníka Čingašguka, mladíkem, v Prérii úctyhodným, více než devadesátiletým starcem. Děti a dospělí si rázem hrdiny románů zamilovali - celý pětidílný cyklus byl záhy přeložen do takřka všech světových jazyků (u nás poprvé Josefem Boláčkem roku 1852. Dalšími překladateli byli P. Moudrá, S. V. Klíma, F. Faustin, A. Tvrdek aj.).
Dalším Coooperovým tematickým okruhem byl život na moři. Poprvé jej popsal v románu Lodivod (1823), líčícím námořní příběh z války amerických kolonií proti Anglii. Další Cooperovy námořní romány nebyly již tak úspěšné (celkem napsal románů čtyřiatřicet), Lodivod je však právem pokládán za mistrovské dílo předchůdce Melvillovy Bílé velryby, Conradova Lorda Jima i dobrodružných Stevensonových románů.
Kromě románů napsal Cooper i několik cestopisů z Evropy, kde byl nějaký čas americkým konzulem v Lyonu, a Dějiny námořnictví USA.
Byl jedním z prvních, kteří pochopili tragédii Indiánů, bezohledně vybíjených a vyháněných. Oslavou ušlechtilých rudochů a hrstky bělochů, kteří se stali jejich přáteli, bojoval proti krutým kolonistům, deroucím se od východního pobřeží USA k západnímu s heslem: Dobrý Indián je mrtvý Indián.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama