"Když to není rozbité, nespravuj to."

Daudet, Alphonse

13. listopadu 2008 v 19:24 |  Spisovatelé
Alphonse Daudet
Francouzský spisovatel, prozaik a dramatik, od samého založení člen Akademie Goncourtů. Pocházel z učitelské rodiny v Nimes, kde se narodil 13. 5. 1840. Zemřel 16. 12. 1897 v Paříži.
Daudet studoval v Lyonu a dvě léta pracoval jako vychovatel v gymnáziu v Alais. Roku 1857 odešel do Paříže, kde mu výhodné místo sekretáře vévody de Morny a úspěch první básnické sbírky teprve osmnáctiletého básníka (Zamilované, 1858) otevřely cestu do literárního světa a umožnily navždy se rozloučit s nemilovaným povoláním učitele. Daudet žil střídavě v Paříži, v Provenci, v okolí Arles a v mlýně ve Fontvieille, odkud čerpal námět ke svému dalšímu mimořádně úspěšnému dílu Listy z mého mlýna (1866, knižně 1869, úplné vydání poprvé 1879). Nové prostředí jej přivedlo od poezie a autobiografie (Drobeček, 1868) k próze, v níž teprve uplatnil skvělý pozorovatelský talent a dobrácký humor. Přesným popisem děje i prostředí se stal Daudet předchůdcem francouzských naturalistů, od nichž se však lišil daleko optimističtějším pohledem na svět a shovívavostí ke svým provinciálním hrdinům, které nekritizuje, jen dobrácky ironizuje.
Světově proslulou se stala hlavní postava nejznámějšího Daudetova románu Podivuhodná dobrodružství Tartarina z Tarasconu (1872), jakéhosi nového Cyrana z Bergeraku, vznětlivého mluvky a ctižádostivého hrdopýška, neúnavně, avšak většinou marně usilujícího o životní úspěch. V Tartarinovi zpodobil a shrnul Daudet povahu obyvatel jižní Francie portrétem tak dokonalým, že se Tartarin řadí po bok Rollandovu Colasu Breugnonovi z románu Dobrý člověk ještě žije. Pohoda Daudetových románů mizí teprve v posledním díle Bolest, poznamenaném těžkou Daudetovou chorobou.
Z ostatních knih Alphonse Daudeta jsou ještě dnes živé Pondělní povídky (1873), Fromont mladší a Risler starší (1874), Numa Roumestan (1880), Tartarin v Alpách (1885), Krásná Niverňanka (1886) a Spisovatelovy vzpomínky (1888 - autobiografie). Drama Arelatka (1872) zhudebnil G. Bizet.
Pramenem životopisů Alphonse Daudeta je především kniha jeho syna Léona Když žil můj otec (1942) - bohužel jednostranná a poznamenaná pravicovými názory mladšího Daudeta.
Listy z mého mlýna přeložili J. a R. Pochovi, mezi další překladatele Daudetovy prózy patří např. V. Hladík, M. Sobotková, V. Pech aj.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama