"Když to není rozbité, nespravuj to."

Defoe, Daniel

13. listopadu 2008 v 19:24 |  Spisovatelé
Daniel Defoe
Anglický spisovatel, považovaný za jednoho ze zakladatelů moderního anglického románu. Narodil se v Londýně roku 1660 nebo 1661, zemřel 26. 4. 1731 rovněž v Londýně.
Jeho život se stal podkladem mnoha životopisných črt i románů - zprvu se chtěl stát knězem, ale neklidná krev jej vyhnala na cesty po Evropě. Své zkušenosti se snažil uplatnit jako obchodník - sám o sobě napsal, že "třináctkrát zbohatl a třináctkrát opět zchudl". Žurnalistickou činností, pamflety a letáky zasahoval do současné politiky, což mu vyneslo vězení a pranýř. Později však, jak se zdá, vstoupil do služeb vlády jako placený agent a podle některých zpráv dokonce jako hlava dobře organizované zpravodajské sítě, zasahující až na evropskou pevninu. Jeho osudy lze těžko sledovat - sám se střídavě podepisoval Daniel Defoe, Daniel Foe, iniciálami D. F. nebo D. D. F. a řadou dalších jmen.
Byl neobyčejně schopným a plodným novinářem a spisovatelem. Jeho noviny Review, vycházející třikrát týdně, byly prvním listem s aktuálně politickým zpravodajstvím tak kvalitním a zasvěceným, že jsou ještě dnes spolehlivým historickým pramenem. Za svého života napsal Defoe 250 spisů, většinou politických (Dopisy k deklaraci Jeho Veličenstva, 1687, Esej o projektech, 1698, v níž uvádí návrhy na zakládání záložen a bank moderního typu, i četné další).
Význačného literárního úspěchu se dočkal teprve ve věku 58 let, když roku 1719 napsal světoznámý román Život a podivná dobrodružství Robinsona Crusoe, velmi volně a značně idealizovaně líčící příběh ztroskotaného skotského plavce Alexandra Selkirka na pustém ostrově. Robinson se stal, jak bychom dnes řekli, bestsellerem. Jean Jacques Rousseau jej považoval za vrchol světové literatury, francouzský spisovatel André Malraux za "jednu ze tří knih, jež lze číst i ve vězení". Povzbuzen úspěchem Robinsona Crusoea napsal Defoe realistický obraz soudobé kapitalistické společnosti Moll Flandersová (1721). V některých pracích použil techniky předstíraného dokumentu, takže jeho Zpráva o velkém postižení města Londýna (1722) nebo Paměti kavalíra (1720) byly dokonce považovány za vylíčení skutečných událostí.
Nelze ani vypočítat všechny "robinzonády", jež díky Defoeovu románu vznikly a dosud vznikají. Je to do jisté míry zvláštní - problematika naprostého osamění jistě nebyla a není nejaktuálnější, a přece stejně dobře a obratným perem stylizované jiné novely tohoto autora (Kapitán Singleton, Plukovník Jack aj.) jsou už dávno zapomenuty.
U nás byl Robinson Crusoe (ze zpracování G. A. Gräbnera) přeložen V. L. Moserem roku 1870, nověji pak roku 1926 A. Vyskočilem. Kromě toho existuje velký počet úprav a různých volných vyprávění (např. J. V. Plevy). Slavné ilustrace k Defoeovu románu nakreslil např. František Tichý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama