"Když to není rozbité, nespravuj to."

Doyle, Arthur Conan

13. listopadu 2008 v 19:25 |  Spisovatelé
Arthur Conan Doyle
Anglický spisovatel, původním povoláním lékař. Narodil se 22. 5. 1859 v hlavním skotském městě Edinburghu, zemřel 7. 7. 1930 v Crowboroughu (Sussex).
Dlouhá léta - celkem osm - vykonával praxi lodního lékaře, která ho přivedla takřka ke všem světovým břehům včetně Antarktidy a pomohla mu nasbírat řadu zkušeností i námětů pro početné romány historické, okultní, dobrodružné, a především detektivní. Roku 1902 mu byl udělen šlechtický titul. A. C. Doyle se odvážně vrhal do všech oblastí literatury. Psal historické romány (Hrdinské činy brigadýra Gérarda, 1896 a další), oslavné reportáže o udatnosti anglických vojsk v búrské válce, na sklonku života pak knihy s náměty duchařskými a mystickými. Ani v jedné z těchto oblastí Doyle nevynikl - světově však proslul svými holmesiádami, detektivními povídkami a romány, jejichž vyzáblý hrdina v kostkovaném plédu Sherlock Holmes je vytvořen podle postavy Doylova učitele na lékařské fakutlě doktora Josefa Bella a zřejmě ovlivněn oblíbenými Doylovými autory z mládí: Gaboriauem a E. A. Poem. První díl Příběhů Sherlocka Holmese vyšel roku 1891, Vzpomínky na Sherlocka Holmese o rok později a slavný Pes baskervillský roku 1902. Sherlock Holmes tak uchvátil srdce čtenářů, že jej sir Doyle, jako každý autor po čase unavený stále stejným hrdinou, musel na přání, a dokonce pod tlakem vyhrůžek tisíců čtenářů znovu vzkřísit, ačkoli jej v jedné z povídek nechal spolu s géniem zločinu profesorem Moriatrym bídně zahynout...
Pomníkem Sherlocka Holmese je spousta víceméně zjevných plagiátů, v nichž rovněž vystupuje detektivův přítel a zároveň kronikář dr. Watson, prostředkující čtenáři příhody svého geniálního druha. Po celém světě existují kluby Sherlocka Holmese, vydávající vlastní časopisy a knižnice. Jsou mezi nimi nevinné a víceméně nevážné kluby gentlemanů, kteří si chtějí občas popovídat, ale též spolky zarputilých nedůvěřivců tvrdících, že Doyle pouze neobratně popsal dobrodružství skutečného Sherlocka Holmese. Jeho zastánci se pak snaží historickou existenci této románové postavy za každou cenu dokázat.
Další oblastí, v níž byl sir A. C. Doyle velmi úspěšný a v níž do jisté míry razil nové cesty, je vědeckofantastická literatura. Vděčí mu především za znamenitý román Ztracený svět (1912) a jeho méně dobré pokračování V otráveném proudu (1914). I v těchto románech se Doyle ukázal jako znamenitý typizátor jednotlivých postav, ožívajících v mysli čtenáře stejně plasticky jako Sherlock Holmes a doktor Watson. Film Ztracený svět, natočený podle Doylova románu, je jedním z prvních horrorů. A že se hrdinou nesčetných filmů stal Sherlock Holmes, netřeba dodávat. Z českých překladatelů Doyla vzpomeňme J. Pachmayera, F. Gela aj.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama