"Když to není rozbité, nespravuj to."

Dumas starší, Alexandre

21. listopadu 2008 v 21:27 |  Spisovatelé
Alexandre Dumas starší
Francouzský spisovatel, jeden z nejplodnějších autorů v dějinách literatury, jehož romantické romány jsou oblíbenou četbou stále dalších, především mladých generací. Vlastním jménem Davy de la Pailleterie. Narodil se 24. 7. 1802 ve Villers-Cotterets, zemřel 5. 12. 1870 v Puys.
Byl synem revolučního a později napoleonského generála, proslulého neuvěřitelnou silou a odvahou, čímž se vyrovnal literárním hrdinům svého syna, vnukem kreola a černošky ze San Dominga. Po krátkém písaření u notáře a výkonu sekretářské funkce u vévody Orleánského se A. Dumas st. věnoval výhradně literatuře, nejprve básněmi a nenáročnými fraškami, později historickými dramaty. Od roku 1830 se stává především romanopiscem, jenž ve spolupráci s několika pomocníky, připravujícími tu více, tu méně svědomité historické podklady pro tryskající Dumasovu obrazotvornost (jedním nich byl profesor lycea Maquet, dožadující se později spoluautorství Dumasových románů), vychrlil přes nákladný a společensky náročný život osmdesát románů v téměř třech stech rozměrných svazcích. V mnohém se podobal Balzakovi, především ve schopnosti neuvěřitelně rychle vydělávat peníze a ještě rychleji je utrácet, takže navzdory obrovskému jmění, jež mu prošlo rukama, zemřel odkázán na podporu svých dětí. Zatímco však Balzac pracoval soustředěně a např. korekturám svých románů věnoval až přehnanou péči, diktoval Dumas často více románů současně několika písařům, používaje pro zapamatování ještě žijících postav loutek. Mnohokrát se přehlédnutím dopustil malého omylu a "oživil" dávno mrtvé hrdiny...
Dumasovými hlavními romány jsou Kapitán Pavel (1838), Jakub Ortis (1939), Umírá se na lásku? (v originále Amaury, 1844), veleslavní Tři mušketýři (1844) a snad ještě slavnější Hrabě Monte Christo (1844-1845). Na úspěšné Mušketýry navázal román Tři mušketýři po dvaceti letech (1845) a Ještě po deseti letech (1848) a Vikomt de Bragelonne (1848). Jen tyto dva romány vyšly v šestatřiceti svazcích... Dalšími díly jsou Královna Margot (1845), Válka žen (1846), Královnin náhrdelník (1849), Černý tulipán (1850) a Pařížští Mohykáni (1845). Vedle románů je Dumas i autorem zajímavého cestopisu Dojmy z cest (1834-1858).
Dumasovy romány nemůžeme považovat za dokument doby, kterou popisují, spíše za dokument doby, v níž vznikly. Doby dychtící odvrátit se od prostřednosti a všednosti měšťácké společnosti k barvitějším hrdinům minulosti. Tím se stal Dumas jedním ze zakladatelů romantického dramatu (např. hrou Jindřich III. a jeho dvůr, 1829) i románu připravujícího cestu revolučnímu romantismu a uměleckým směrům, z něho vycházejícím. Překladateli Dumasových románů byli u nás J .Vrchlický, L. Suchý, F. Heller, J. Janů aj.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama