"Když to není rozbité, nespravuj to."

Galsworthy, John

10. listopadu 2008 v 22:03 |  Spisovatelé
John Galsworthy
Anglický romanopisec a dramatik, jeden z předních anglických moderních spisovatelů vůbec. Od roku 1932 laureát Nobelovy ceny za literaturu. Narodil se v zámožné a rozvětvené měšťanské rodině notářů, obchodníků a burzovních makléřů (jeho otec byl právník) v Coombe Warrenu v hrabství Surrey 14. 8. 1867, zemřel 31. 1. 1933 v Londýně.
Galsworthy se narodil se "stříbrnou lžičkou v ústech", jak zní anglický výraz pro děti ze zámožných rodin. Na své vlastní rodině dokonale poznal život tzv. vyšší střední vrstvy anglické společnosti koncem 19. století, kdy se tato skupina ocitla na samém vrcholu bohatství a moci, daleko překonávající rozplývající se bohatství starých šlechtických rodů. Je historikem této společnosti, kritickým pozorovatelem, přesně vystihujícím její slabosti a ve svých románech a dramatech ji sleduje až k nevyhnutelnému rozkladu.
Galsworthy studoval v Oxfordu, získal titul doktora práv. Záhy se však věnoval pouze literatuře: po obvyklých básnických pokusech, které zcela zapadly, napsal nadmíru úspěšný román Bohatec (1906), který definitivně rozhodl o Galsworthyho slávě.
Bohatcem zahájil Galsworthy svou světoznámou Ságu rodu Forsythů (1922), jež se znovu proslavila díky obratně inscenovanému anglickému televiznímu seriálu. Slabším pokračováním Ságy je Moderní komedie (1929).
Méně známý je u nás Galsworthy-dramatik, ačkoli je autorem 25 divadelních her, sociálně daleko kritičtějších než jeho romány.
Z dramat jsou nejznámější Stříbrná lžička, popisující rozdílný vztah anglické justice k bohatým a chudým delikventům, Spravedlnost, odsuzující poměry ve věznicích, především krutý trest samovazby, a z Galsworthyho tematického okruhu se poněkud vymykající sociální drama Venkovan.
Vynikající je forma Galsworthyho dramat, jejichž dialogy, přesně odposlouchané a živé, znamenaly mocný impuls pro anglické divadlo na cestě k realistickému projevu. Mnohé Galsworthyho hry byly napsány v USA, kde spisovatel občas pobýval. Jeho povídky, vznikající v rozličných dobách na okraji básnické a dramatické tvorby, vyšly roku 1925 souhrnně pod názvem Karavana.
Galsworthyho dílo, především Sága rodu Forsythů, je jedinečným dokumentem a pronikavým pohledem na zcela určitou společenskou vrstvu, podřizující všechny hodnoty jednomu, jedinému: zisku. Místo jediného Harpagona z Moliérova Lakomce v nich vystupuje celý rod Harpagonů, jimž bylo dočasně dopřáno řídit britskou říši...
Galsworthyho dílo překládali do češtiny A. Kučerová, L. Vymětal, D. Steinová, L. Urbánek aj.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama