"Když to není rozbité, nespravuj to."

Halliburton, Richard

21. listopadu 2008 v 20:42 |  Spisovatelé
Richard Halliburton
Americký spisovatel a reportér, nazývaný svými nadšenými čtenáři "smělý Dick", "romantický Richard" nebo "krásný Halliburton", autor několika bestsellerů. Narodil se v Brownsville (Texas) 9. 1. 1900, zahynul patrně 24. 3. 1939 při katastrofě džunky Mořský drak, na níž přeplouval Tichý oceán, aby přispěl k atrakcím chystané světové výstavy v San Francisku.
Byl to jeden z nesčetných Halliburtonových výstředně vypadajících činů, jimiž se ve skutečnosti neúnavný reportér ustavičně riskující vlastní život, snažil pobavit znuděné a všemu uvyklé americké čtenáře, dožadující se "silného tabáku". Největšího úspěchu dosáhly jeho knihy teprve po smrti autora, takže mu otec, původně stavební inženýr, později neúspěšný obchodník, mohl postavit v Memphisu pomník za půl miliónu dolarů, ačkoli Halliburton sám neměl nedlouho před smrtí ani na taxík...
První Halliburtonovy články se objevovaly se střídavými úspěchy od počátku dvacátých let, kdy proti vůli rodičů opustil domov a vydal se do světa. Některé z nich přetiskl i významný National Geographical Magazine roku 1922. První Halliburtonovu knihu Královská cesta za romantikou (1923) odmítlo do dubna 1924 deset velkých nakladatelů. Zbýval poslední, jedenáctý, jehož jasnozřivý šéfredaktor a později Halliburtonův přítel Chambers pomohl knihu přepracovat do čtivější podoby. Dočkala se mnoha vydání a vyšla ve dvaceti jazycích,roku 1948 česky. Druhým Halliburtonovým dílem bylo Nádherné dobrodružství (1927), v němž spisovatel popisoval cestu po stopách Homérových hrdinů, třetím Za novými světy (1929) a dalším Létající koberec (1932). V příštích letech redigoval a sestavoval Halliburton převážně publikace určené dětem. Jeho poslední knihou jsou Sedmimílové boty.
Nebylo nápadu, který by Halliburton nevyužil: projel po Hannibalových stopách Alpy na hřbetě slona, přeplul dardanellskou úžinu (po Ovidiově antickém vzoru) a proplul Panamský průplav, skočil do jedenadvacet metrů hluboké Studny smrti, kam staří Mayové vrhali lidské oběti, žil po vzoru literární předlohy Robinsona Crusoea, Alexandra Selkirka, na jeho ostrově, vydělával si jako flašinetář s opičkou, nechal se uvěznit na Ďábelských ostrovech, lovil v Galilejském jezeře jako Kristovi učedníci, přátelil se s lovci lebek, v nestřízlivém stavu opakoval výkon proslulého maratónského běžce (část dráhy do Atén dokončil taxíkem), prožil noc na Olympu i na vrcholu pyramidy...
Nikdo neuvěřil, že Halliburton je opravdu mrtev. Všeobecně se předpokládalo, že se skrývá někde v Tichomoří jako robinson, aby se s patřičnou slávou a reklamou znovu objevil, snad dokonce se svou přítelkyní, letkyní Earhartovou-Putnamovou, jež se nad Pacifikem ztratila v červenci 1937. Řada dopisů dochází "romantickému Richardovi" a jeho nakladatelům dodnes.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lucka Lucka | E-mail | 26. května 2011 v 21:02 | Reagovat

Kéž by to byla, pravda a schovával by se někde na ostrově. :)

2 Jimi Jimi | 19. září 2011 v 21:46 | Reagovat

Byl to frajer! Respekt!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama