"Když to není rozbité, nespravuj to."

Hašek, Jaroslav

15. listopadu 2008 v 21:43 |  Spisovatelé
Jaroslav Hašek
Český spisovatel a novinář, jehož Osudy dobrého vojáka Švejka světově prosluly. Narodil se 30. 4. 1883 v Praze v rodině středoškolského profesora, zemřel po dlouhé a těžké nemoci 3. 1. 1923 v Lipnici nad Sázavou.
Hašek vystudoval obchodní akademii a po krátké a neslavné kariéře úředníka banky Slávie opustil roku 1903 tzv. zajištěné postavení a vydal se na toulky až na Balkán, z nichž se navrátil do Prahy roku 1907. Pustil se do psaní množství satirických povídek a humoresek značně rozdílné úrovně, vznikajících většinou "z jedné vody na čisto" v některém z Haškových oblíbených lokálů. Proslul bohémskými kousky, z nichž některé Haška proslavily (například založení Strany mírného pokroku v mezích zákona roku 1911, jímž se Hašek vysmál všem tehdejším politickým stranám, tendencím i snahám). Svým politickým postojem byl tehdy Hašek blízký anarchistům.
Po vypuknutí světové války nastoupil k 91. pluku a ihned po jeho nasazení na ruské frontě (24. 9. 1915) přeběhl k Rusům. Roku 1916 vstoupil do čs. legií a stal se redaktorem listu Čechoslovan. V únoru 1918 vstoupil do Rudé armády a v březnu téhož roku do bolševické strany. Pracoval jako novinář, náborový vojenský komisař i v dalších stranických a politických funkcích v nejtěžším období bojů proti admirálu Kolčakovi. Posléze se stal zástupcem náčelníka a politického oddělení 5. sibiřské armády. S ní došel Hašek až do Irkutska, kde je po něm pojmenována jedna z hlavních ulic a kde mu byla odhalena pamětní deska.
Roku 1920, již po porážce domácích revolučních sil, se Hašek vrátil do vlasti. Na radu přátel se v létě 1921, vážně nemocen, usadil v Lipnici, kde nadiktoval větší část svého životního, bohužel nedokončeného díla Osudy dobrého vojáka Švejka. Zde také zemřel.
Jeho literární postava lidového typu, optimistického a zesměšňujícího absurditu rakouského militarismu i policajtství - Švejk, se objevila v Haškových povídkách již roku 1912. První díl slavného románu však vyšel teprve roku 1921, další ve dvou následujících letech. Po Haškově smrti dílo dokončil jeho přítel Karel Vaněk, avšak bez Haškova vtipu a génia.
Kromě Švejka vydal Hašek (nehledě na básnickou prvotinu Májové výkřiky, 1903, považovanou spíše za legraci) Trampoty pana Tenkráta (1912), Kalamajka (1913), Průvodčí cizinců (1913), Můj obchod se psy (1915), Dva tucty povídek (1920), Pepíček Nový (1921) a Tři muži se žralokem (1921), vesměs sbírky povídek a humoresek. Po Haškově smrti vyšly, zejména po II. světové válce, četné sobory jeho díla (poprvé u nakladatele Synka, 1924 - 1929 - 16 svazků). Haškovy sebrané spisy vycházejí znovu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama