"Když to není rozbité, nespravuj to."

Absolon, Karel

11. dubna 2009 v 23:11 |  Vědci, vynálezci a objevitelé
Absolon, Karel
Český badatel krasových oblastí, paleoantropolog, od roku 1927 profesor zeměpisu na přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, všestranný vědec a popularizátor. Narodil se 16. 6. 1877 v Boskovicích, zemřel 6. 10. 1960 v Brně.
Zabýval se výzkumy v krasových oblastech Moravského krasu i na Balkáně - prozkoumal např. pravděpodobný tok ponorné řeky Ombly, ústící do moře u Dubrovníka, a uznal ji za patrně největší ponornou řeku světa. Při svých speleologických (jeskyňářských) výzkumech nezanedbával ani zoologické sběry. Byl vynikající entomolog a prováděl spolu s dr. Knirschem sběry v našich jeskyních i v damlatském krasu dávno předtím, než se jeskynní brouci stali jakousi sběratelskou módou.
Hlavní význam díla prof. dr. Absolona je však v paleoantropologii, vědě o pravěkém člověku, v níž se propracoval ke světovému věhlasu jako náš právem uznávaný nejzasloužilejší pracovník tohoto oboru.
K výzkumům ho podnítila zejména nesmírně bohatá naleziště na Moravě, o nichž napsal doslova: "Zde šly grandiózním krokem pradějiny lidstva, zde se vytvářely prvopočátky sochařství, malířství, hudebnictví, technologie denního života v rozpětí dlouhých dob. Co jsou proti tomuto dávnověku kultury staroegyptské, asyrské, staroindické, sumerské, chaldejské... Posunujeme meze vzniku univerzální lidské kultury o mnoho desetitisíciletí zpět. V tom tkví světový význam této naší země!"
Moravská naleziště, především sprašová stanice lovců mamutů Předmostí u Přerova, jsou dávno známá. Jan Blahoslav, biskup českých bratří, píše již roku 1570, že se zde vykopávají kosti a zuby "obrů". Absolonovou zásluhou je, že provedl moderním přístupem rozsáhlé odkryvy, jež přispěly k nalezení 40 000 pravěkých nástrojů a zbraní, nehledě ke zbytkům nejméně 1000 mamutů. Prof. Absolon je i skutečným objevitelem světoznámých Věstonic. Od roku 1924 zde pracoval na základě dávných zpráv vinařů, vykopávajících občas kosti mamutů, i upozornění pálavského faráře Josefa Mazoura, nadšeného laika a sběratele. Za 15 let vykopávek (až do fašistické okupace), financovaných často samotným Absolonem, byly odkryty pravé "pravěké Pompeje", jak Věstonice nazval světoznámý paleoantropolog Artur Keith. Pro tyto nálezy bylo zařízeno samostatné diluviální oddělení Moravského muzea v Brně. Mezi nespočetnými věstonickými nálezy zaujímají čestné místo sošky zvířat i tzv. idoly žen, mezi nimi jedno z prvních plastických zpodobení ženy-matky rodu; originál slavné Věstonické venuše vzal bohužel za II. světové války zasvé.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama