"Když to není rozbité, nespravuj to."

Ampére, André Marie

12. dubna 2009 v 15:00 |  Vědci, vynálezci a objevitelé
Ampére, André Marie
Všestranný francouzský vědec, především fyzik a matematik. Narodil se 20. 1. 1775 v Lyonu, zemřel 10. 6. 1836 v Marseille.
Jeho jméno znáte z názvu jednotky elektrického proudu, pojmenované na počest tohoto všestranného badatele vědeckým kongresem v Paříži roku 1885. Dále je znáte z Ampérova zákona o silovém působení proudových elementů, a konečně z Ampérova pravidla pravé ruky, udávajícího orientaci siločar magnetického pole kolem vodiče, jímž protéká elektrický proud. Není bez zajímavosti, že se formulací posledního pravidla stal Ampére po jeho praktickém uplatnění jedním z otců telegrafu (tzv. jehlového).
Ampére se však zdaleka nevěnoval pouze bádání o elektřině. Podle zvyku tehdejší doby se zabýval botanikou a chemií - již roku 1801 vyučoval fyziku zprvu na centrální škole v Bougu, později na lyceu v Lyonu, a konečně na Polytechnice v Paříži, kde se stal později profesorem. Své žáky vedl k hlubokému poznání matematiky, v níž sám vynikal a o níž vydal několik vědeckých spisů.
Velmi zajímavou a málo známou oblastí Ampérovy činnosti, které se věnoval po celý život, je monumentální pokus o klasifikaci (roztřídění) věd, jedno z prvních moderních třídění tohoto druhu, zrovnoprávňující např. ekonomii a politické vědy s tehdy hlavními vědami - mechanikou, přírodními naukami a historií. Poprvé například uvádí pojem "kybernetika".
Ampére byl jedním z průkopníků cesty, která připravovala technickou přeměnu dnešního světa, opírající se o mnohonásobné využití nejen elektřiny, ale i fyziky vůbec. Svými fyzikálními objevy upravil cestu i pozdějším badatelům, zejména Faradaymu. Ampérovou hlavní zásluhou však zůstává vytvoření základů elektrodynamiky, tj. nauky o pohyblivých elektrických nábojích a jevech, které závisejí na proměnlivých elektrických a magnetických polích. Značnou pozornost věnoval i zemskému magnetismu, který uváděl do vztahu s pohybem Země kolem Slunce.
Posledním přáním velkého fyzika bylo, aby se na jeho náhrobku ocitla slova "Tandem felix - Přece jen šťasten". Nevíme proč; v každém případě svůj život vědce naplnil svrchovaně a obdivuhodně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama