"Když to není rozbité, nespravuj to."

Amundsen, Roald

12. dubna 2009 v 15:01 |  Vědci, vynálezci a objevitelé
Amundsen, Roald
Slavný norský polární badatel. Narodil se 16. 7. 1872 v Borge, zahynul v červnu 1928.
Ke svým výzkumnickým cestám se Amundsen vzorně připravoval jako vědec i praktik. Odmítal nevyzkoušené stroje a výstřední nápady (např. používání balónů nebo poníků, jež zabránilo několika polárním výpravám dosáhnout cíle), zato vítal všechny slibné technické novinky. Byl průkopníkem polárního výzkumu vzducholoďmi i letadly. Po celý život se usilovným cvičením udržoval ve skvělé kondici, umožňující mu uspět tam, kde jiní ztroskotali.
V letech 1903 - 1906 proplul na jachtě Gjöa poprvé tzv. Severozápadním průjezdem od Grónska podél pobřeží Severní Ameriky do Nome na Aljašce. Při této cestě přesně určil polohu magnetického pólu. Počátkem roku 1911 dorazil s bývalou Nansenovou lodí, slavnou Fram, k pobřeží Antarktidy, aby v soutěži se Scottem usiloval o dosažení jižního pólu. Dne 16. (15.) 12. 1911 stanul se čtyřmi průvodci na pólu. Scott, hůře vybavený i hůře připravený, nalezl na pólu Amundsenem zakotvenou norskou vlajku a na zpáteční cestě k pobřeží zahynul... Amndsen při této expedici objevil i neznámé 4500 m vysoké Hory královny Maud.
V letech 1918-1920 projel Amundsen se škunerem Maud tzv. Severovýchodním průjezdem (pasáží) z Norska podél severních břehů Evropy a Asie k Beringovu průlivu.
Rozvoj letectví jej podnítil k pokusům využít v polárních krajích vzducholodí a letadel. Roku 1926 přeletěl s Nobilem a Ellsworthem vzducholodí Norge severní pól krátce po Byrdovi, jenž jej obkroužil letadlem. Roku 1928 byl jedním z prvních, kteří se snažili o záchranu ztracené posádky Nobileho vzducholodi Italia, k níž patřil i český vědec František Běhounek. Amundsenovo letadlo zmizelo a již nikdy nebylo objeveno; kolem jeho osudu, jenž vzrušil celý svět, se vyrojilo mnoho více nebo méně fantastických dohadů.
Amundsenovu památku připomíná Amundsenovo moře na západním okraji antarktické pevniny a Amnudsenova-Scottova stanice přímo na jižním pólu, založená 24. ledna 1957.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama