"Když to není rozbité, nespravuj to."

Armstrong, Louis

13. dubna 2009 v 9:42 |  Ostatní umělci (skladatelé, malíři)
Armstrong, Louis
Nejvýraznější osobnost černošského neworleanského jazzu, vycházejícího z původní afroamerické hudebnosti. Satchmo (šetrný překlad zní "Velká huba") se narodil v chudé černošské čtvrti New Orleansu 4. 7. 1900, zemřel 6. j7J. 1971 v New Yorku.
V mládí se dostal do polepšovny, kde se mu teprve splnilo velké přání: v ústavní kapele se naučil hrát na kornet, nástroj tehdy již slavných jazzových hudebníků Joe Olivera, Buddy Boldena a Bunka Johnsona. Svůj první otlučený kornet, který řadu let choval jako oko v hlavě, dostal od Joe Olivera, proslulého kapelníka neworleanské jazzové hot skupiny.
Armstrong hrál s mnoha orchestry a s mnoha vynikajícími jazzovými hvězdami - od Kida Oryho a George Brashera až k nedávným nebo současným vedoucím osobnostem Earl Hinesovi, Sidu Catlettovi, Jacku Teagardenovi nebo Barney Bigardovi. Nikdy se však nedal příliš ovlivnit ve svém uměleckém vývoji a od roku 1926, kdy začal jazzové kapely řídit, ani v rozhodování o repertoáru. Zůstal věrným přívržencem a propagátorem raných, dnes již klasických improvizací neworleanského a saintlouiského jazzu s krátkými obdobími orchestrální swingové hudby, v níž se uplatnila Armstrongova virtuozita hráče na trubku a kornet, a od roku 1940 i nezapomenutelný, drsný a chraptivý hlas Satchma-zpěváka.
Neovlivnily ho soudobé směry be bop, cool jazz, ani west-coast jazz. Armstrong zůstal typickým představitelem radostného a krevnatého "horkého" hot-jazzu.
Někteří kritikové vytýkali Armstrongovi přílišné "strýčkotomování", podbízení bělošskému obecenstvu posuňky, grimasami a výstředním přeháněním svého černošství pro pobavení publika. Není to spravedlivá výtka. Armstrong byl především dokonalý profesionál, což předpokládalo být nejen virtuózním hudebníkem a náročným vedoucím orchestru, ale i showmanem, mužem, poskytujícím podívanou. Tyto podmínky Armstrong skvěle plnil. Jeho pražský koncert roku 1965 byl pro milovníky skutečného jazzu nezapomenutelným zážitkem.
Dodnes se scházejí hvězdy světového jazzu na zvláštních koncertech, pořádaných k uctění Armstrongovy nezapomenutelné památky. Nikdy mezi nimi nechybí "lady jazz" - Armstrongova dlouholetá partnerka a spolupracovnice Ella Fitzgeraldová.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama