"Když to není rozbité, nespravuj to."

Barrande, Joachim

13. dubna 2009 v 14:06 |  Vědci, vynálezci a objevitelé
Barrande, Joachim
Francouzský geolog a paleontolog, původně stavební inženýr. Narodil se 11. 8. 1799 v Saugues, zemřel 5. 10. 1883 ve Frohsdorfu u Vídně.
Přijel do Čech roku 1831 s rodinou vypuzeného krále Karla X.
Již ve Francii získal solidní přírodovědecké vzdělání, především návštěvami přednášek slavného Cuviera. Po dvou letech vychovatelství v královské rodině se Barrande hodlal vrátit k původnímu povolání - při vyměřování trasy koňské dráhy podél Berounky však narazil na mimořádné bohatá naleziště zkamenělin u Skryjí a Týřovic, jež ho nadchla a určila dráhu jeho života na dalších 44 let.
Barrande se záhy naučil česky, aby mohl hovořit s dobrovolnými pomocníky, přinášejícími mu z rozličných lokalit "brouky" (trilobity a jiné zkameněliny), zamiloval si Čechy a zdomácněl zde. Jeho monumentální dvaadvacetisvazkové dílo Středočeský systém silurský (Systéme silurien du centre de la Bohême), vycházející od roku 1852 v Praze a v Paříži, následující po předběžné zprávě z roku 1846, je nejen klasickým dílem paleontologie, ale nejdokonalejším zpracováním nejstaršího živočišstva v určité oblasti vůbec.
Barrande věnoval veškeré sbírky, knihovnu a rukopisy Muzeu království českého, které obdařil i značným odkazem pro dokončení gigantického díla skupinou odborníků. Jeho jméno žije v názvu pražské filmařské čtvrti, je zvěčněno deskou upevněnou na barrandovské skále i názvem oddělení dnešního Národního muzea, chovajícího Barrandovy sbírky. Je po něm nazváno i několik druhů trilobitů a vymřelých plavuňovitých rostlin - především však celosvětově známý a mezi odborníky proslulý Barrandien, pánev sahající od Brandýsa n. Labem k Starému Plzenci u Plzně, kterou tak skvěle a podrobně prozkoumal a zpracoval.
Vědeckou velikost Barranda nijak nesnižuje skutečnost, že byl důsledným zastáncem Cuvierovy teorie opakujících se katastrof a že zavrhoval učení o vývoji druhů, ani některé omyly, jichž se dopustil v datování zkamenělin ve vsunutých vrstvách.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama